Zima, jakou jste ještě nezažili. Meteorologové vydali novou drsnou předpověď

Londýn - Podle některých odborníků nás čeká vcelku normální zima s průměrným zasněžením, podle jiných budou Vánoce na blátě. S novou předpovědí teď přišli britští meteorologové, kteří tvrdí, že letošní zima bude tak krutá, jakou jsme ještě nezažili

Zima, ilustrační fotografie

Britští meteorologové se pokusili předpovědět, jaká by nás mohla čekat letošní zima. Jejich prognóza však vůbec není příznivá. Mohla by totiž přijít zima, jakou jsme v Evropě za poslední roky nezažili. Výrazně by se podle nich mohlo ochladit už začátkem listopadu.

Odborníci mají zkrátka špatné zprávy. Předpovídají čtyři měsíce hustého sněžení a teploty pod bodem mrazu. Podle serveru express.co.uk by mráz a sněhové závěje měly trápit Evropuod listopadu až do února. Dočkáme se tak nejen hustých sněhových bouří, ale i zasněžených Vánoc.

Řada meteorologů předvídá mnohem mírnější zimu. Těm odborníci vzkazují, aby se nenechali zmást teplým zářijovým počasím. Očekávaná změna má totiž mít dramatický průběh a zejména Británie bude prý čelit jedné z nejchladnějších zim za poslední roky.

Výrazné ochlazení má podle meteorologů nastat už začátkem listopadu a jejími průvodními jevy má být těžké krupobití a sněhové vichřice. Pravděpodobnost studené zimy slibuje i oslabení oceánského proudění El Niňo, který ovlivňoval počasí v Evropě loni. 

Zda se předpověď vyplní se uvidí v následujících měsících. Někteří odborníci si ale myslí opak. Meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress pro EuroZprávy.cz uvedla, že by se letošní Vánoce mohly obejít bez sněhu. "Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaká bude zima ve střední Evropě, zatím příliš neshodují," upozornila.

"Americký institut Iri očekává stejné šance pro nadprůměrné i podprůměrné hodnoty srážek i teplot. Americké centrum NCEP pak v poslední predikci vypočítává období zimních měsíců jako teplotně nadprůměrné a srážkově bez větších odchylek od normálu. S předpokladem teplé zimy se ale bude jednat spíše o srážky dešťové a to zejména v nižších polohách," dodala pro EuroZprávy.cz.

Témata: Počasí

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Chystáte se k moři? Pozor na extrémní počasí, žhavé teploty spalují Itálii…

13.08.2021 22:01 Aktualizováno Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne.…

Související:

Právě se děje

reklama