Nejhorší zima v historii se blíží? Meteorologové vydali varovnou předpověď

Londýn - V Evropě se v posledních týdnech rapidně ochladilo a počasí na sobě dává znát blížící se zimu. Ta bude podle odborníků velmi krutá, nejen co se sněhu týče, ale překvapivě i bouřek a záplav, kterých si letos užijeme více, než kdy dřív.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Podle odborníků nás letos čeká krutá zima
doporučujeme

Britští meteorologové ze společnosti Accuweather.com vydali předpověď na letošní zimu pro celou Evropu. Zjistili, že bouřky postupující napříč severním Atlantikem budou letos v zimě ovlivňovat počasí v západní a střední Evropě.

V těchto oblastech by podle meteorologa Erica Leistera měla být zima překvapivě bouřlivá a deštivá. Žádný velký sníh se tedy nečeká, naopak hrozí v řadě míst mohutné záplavy.

Ve východní Evropě bude počasí o něco příjemnější. Zpočátku totiž bude letošní zima klidná a mírná a studené počasí doprovázené sněhem přijde až ve druhé polovině. I přesto ale bude citelně mrazivá.

Vědci už dříve předpověděli, že do Evropy začne proudit proudit chladný vzduch v polovině října, což se jim splnilo. Následovat budou četné sněhové bouře, které mají od Atlantiku postupovat na sever a ovlivnit počasí ve Francii, Belgii, Nizozemí a Německu. Právě v těchto zemích také meteorologové očekávají velmi silný vítr.

"Mohutné vichřice zasáhnou největší silou Brusel, Amsterdam a Hamburk. Očekáváme je v průběhu ledna a února, v severní Evropě se ale mohou objevit už v listopadu," tvrdí Leister.

Letošní zima má být výjimečná především v počtu a intenzitě bouří, které bude doprovázet silný vítr a déšť. Ten může v řadě míst Evropy vyvolat četné záplavy, varují odborníci. Dodávají, že počátkem příštího roku zasáhne kruté počasí i i jih Německa.

Naopak v severním Španělsku, jižní Francii a Itálii bude zima mírná a sníh napadne jen postupně. V druhé polovině období ale budou přibývat srážky a i zde hrozí záplavy. Na Balkánském poloostrově bude zima pro změnu teplá a suchá. Bouřky se na jihovýchod vůbec nedostanou a nehrozí ani záplavy.

Východní Evropa od Slovenska po Pobaltí se bude letos potýkat s arktickou zimou. Její začátek bude mírný, druhá polovina ale přinese mrazivé teploty hluboko pod nulou. Přesto sníh nevydrží v těchto oblastech dlouho.

Česká republika bude svým způsobem způsobem výjimečná. Její západní území se bude podle meteorologů potýkat s bouřemi, vichřicí a možnými záplavami. Vánoce zde tudíž budou s největší pravděpodobností na blátě. Naopak Morava a Slezsko by měly zažít arktickou zimu plnou sněhu a velmi nízkých teplot.

Nenechte se zmást mírným podzimem, varují vědci

Britští meteorologové se už dříve pokusili předpovědět, jaká by nás mohla čekat letošní zima. Jejich prognóza ale vůbec není příznivá, mohla by totiž přijít zima, jakou jsme v Evropě za poslední roky nezažili. 

Odborníci podle původní předpovědi předvídali čtyři měsíce hustého sněžení a teploty pod bodem mrazu. Mráz a sněhové závěje nás tak měly trápit od listopadu až do února. Slibovali také sněhové Vánoce, které se nakonec ve velké části Evropy konat nebudou.

Řada meteorologů ale předvídá mnohem mírnější zimu a svým způsobem se k jejich názoru britští odborníci nyní přiklánějí. Přesto vzkazují, aby se lidé nenechali zmást teplým podzimním počasím. Očekávaná změna má totiž mít dramatický průběh.

Výrazné ochlazení má podle meteorologů nastat už začátkem listopadu a jejími průvodními jevy má být těžké krupobití a sněhové vichřice. Pravděpodobnost studené zimy slibuje i oslabení oceánského proudění El Niňo, který ovlivňoval počasí v Evropě loni.

Loading...
Témata: Počasí | Zima
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí zabíjelo. Na severu Itálie zůstala spoušť, přívalová povodeň smetla…

22.10.2019 13:34 Po silných deštích a následných bleskových záplavách na severozápadě Itálie zemřeli nejméně dva…

Léto v říjnu? Počasí Čechy příjemně překvapuje, experti pojmenovali příčinu

20.10.2019 19:50 I příští týden překročí teploty v Česku podle meteorologů hranici 20 stupňů, udrží se tak výrazně…

Jaké počasí zasáhne Evropu v zimě? Bouře, déšť i kruté mrazy

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Zatímco sněhu si zřejmě příliš neužijeme, na déšť by letošní zima měla být bohatá. Vyplývá to z…

Devastující sucho: Česko je na tom hůř než Slovensko. Expert vysvětlil proč

07.10.2019 12:29 Česká republika i Slovensko se v posledních letech potýkají se suchem, v Česku byl ale letos zatím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama