Moře ve Španělsku je rekordně teplé, hrozí invaze nepůvodních vetřelců

Madrid - Pokud míříte na dovolenou do Španělska a těšíte se, jak se zchladíte v moři, patrně budete zklamaní. Teplota vody u španělských břehů je v těchto dnech nebývale vysoká. Týká se to nejen Středozemního moře, ale i Atlantiku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Španělsko

Nejvyšší teplotu moře z celého Pyrenejského poloostrova - 27 stupňů - registruje španělského ministerstvo pro rozvoj nyní na severovýchodě země u katalánské Tarragony. Na jihu země u Almeríe má přitom Středozemní moře nyní "jen" 24 stupňů, což je skoro stejně jako má Atlantik u břehů Baskicka. Tam naměřila vládní bójka u Bilbaa tento měsíc přes 23 stupňů.

Ve Španělsku byly tento měsíc i rekordně vysoké teploty, které někde dosahovaly až 40 stupňů a v noci v místech neklesaly pod 25 stupňů Celsia. Tento týden se ale ochladilo, například v Madridu o více než deset stupňů (pod 25 stupňů), v jihošpanělské Seville je ale stále přes třicet stupňů Celsia.

Podle klimatoložky Any Casalové je pravděpodobné, že ještě větší nárůsty teplot moře pro dané období budou zaznamenány v září a říjnu. "Moře stojí hodně úsilí udržet si teplotu a znovu se ochladit," uvedla.

Profesor z univerzity v Oviedu varuje, že to může vést k úbytku mořské fauny a k problémům pro migrující druhy živočichů, například některé želvy. "Dalším nebezpečím se může stát invaze živočišných druhů, které v této oblasti normálně nežijí," uvedl mořský ekolog José Luis Acuňa.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Skandinávii udeří větrná bouře. Lidé nemají vycházet, trajekty zastaveny

21.09.2018 12:06 Stockholm - Skandinávie se připravuje na příchod bouře s vichrem dosahujícím 160 kilometrů za…

Na Irsko udeřil pozůstatek hurikánu. Vichr smetl karavan do moře, dva mrtví

19.09.2018 21:49 Aktualizováno Dublin - Dvě oběti si vyžádala bouře Ali, která dnes udeřila na Irský ostrov. Na západě Irska…

Do Rakouska už vtrhla zima. Napadlo 40 cm sněhu, některé silnice jsou…

26.08.2018 13:52 Vídeň - Ještě před pár dny sužovaly Rakousko tropické teploty, nyní už tam mají sníh. Některé výše…

Silné bouřky se přehnaly přes rakouské údolí, 250 lidí je odříznuto od…

24.08.2018 16:02 Vídeň - Údolí Glemmtal jižně od Salcburku zasáhly ve čtvrtek večer silné bouře, které vyvolaly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama