Moře ve Španělsku je rekordně teplé, hrozí invaze nepůvodních vetřelců

Madrid - Pokud míříte na dovolenou do Španělska a těšíte se, jak se zchladíte v moři, patrně budete zklamaní. Teplota vody u španělských břehů je v těchto dnech nebývale vysoká. Týká se to nejen Středozemního moře, ale i Atlantiku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Španělsko

Nejvyšší teplotu moře z celého Pyrenejského poloostrova - 27 stupňů - registruje španělského ministerstvo pro rozvoj nyní na severovýchodě země u katalánské Tarragony. Na jihu země u Almeríe má přitom Středozemní moře nyní "jen" 24 stupňů, což je skoro stejně jako má Atlantik u břehů Baskicka. Tam naměřila vládní bójka u Bilbaa tento měsíc přes 23 stupňů.

Ve Španělsku byly tento měsíc i rekordně vysoké teploty, které někde dosahovaly až 40 stupňů a v noci v místech neklesaly pod 25 stupňů Celsia. Tento týden se ale ochladilo, například v Madridu o více než deset stupňů (pod 25 stupňů), v jihošpanělské Seville je ale stále přes třicet stupňů Celsia.

Podle klimatoložky Any Casalové je pravděpodobné, že ještě větší nárůsty teplot moře pro dané období budou zaznamenány v září a říjnu. "Moře stojí hodně úsilí udržet si teplotu a znovu se ochladit," uvedla.

Profesor z univerzity v Oviedu varuje, že to může vést k úbytku mořské fauny a k problémům pro migrující druhy živočichů, například některé želvy. "Dalším nebezpečím se může stát invaze živočišných druhů, které v této oblasti normálně nežijí," uvedl mořský ekolog José Luis Acuňa.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na severu Slovenska trvá kalamita, riziko lavin se snížilo

18.01.2019 15:39 Na severu Slovenska přetrvává po vydatném sněžení kalamitní stav, v regionu pomáhají s…

Laviny v Rakousku letos zabily už 11 lidí včetně Čechů, v Bavorsku…

16.01.2019 18:04 Aktualizováno Navzdory tomu, že po dvou týdnech přestalo v bavorských a rakouských Alpách sněžit, zůstává riziko…

Na severu Slovenska trvá sněhová kalamita. Hrozí laviny, varuje horská…

16.01.2019 12:02 Na severu Slovenska přetrvává sněhová kalamita, desítky obcí kvůli přívalu sněhu vyhlásily…

V Alpách spadlo několik lavin, tisíce obyvatel Salcburku odříznuty od…

15.01.2019 19:36 Aktualizováno Riziko lavin se dnes v Rakousku mírně snížilo, ale zůstává vysoké a několik lavin spadlo i dnes. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama