Střední Německo čelí záplavám, jedna žena se pohřešuje

Berlín - Durynsko a Dolní Sasko se kvůli vydatným dešťům potýkají s rozvodněnými vodními toky. Německé úřady hlásí, že jsou připraveny vyhlásit evakuace, pokud si to situace vyžádá. Město Goslar, jehož centrem se valí masy vody, vyhlásilo stav nebezpečí. V nedalekém městě Wernigerode pohřešují jednu ženu.

Ilustrační foto

Žena (69), která se pohřešuje, se podle policie ztratila poblíž řeky Holtemme, která třiatřicetitisícovým městem Wernigerode protéká. Nedá se proto vyloučit, že do rozvodněné řeky spadla.

zdroj: YouTube

Rozvodněné vodní toky trápí i Goslar, jehož centrum se z velké části ocitlo pod vodou a jen těžko se do něj nyní dá dostat. Evakuován tam byl domov důchodců i jeden hotel.

Na možnost evakuace se připravují i v dolnosaském Hildesheimu. "Naše hráze zatím drží. Stejně jako dříve jsme připraveni na vše. I na evakuaci," uvádějí místní hasiči, kteří sledují stoupající hladinu řeky Innerste. Přes noc v Hildesheimu bojovalo s živlem asi 200 hasičů. "Stavěli jsme hráze z pytlů s pískem a prověřovali, zda vydrží tlak vody," uvedli ráno. Na některých místech se rozvodněné řece podařilo přes hráze proniknout, vesměs šlo ale o travnaté pobřežní plochy.

Radnice Hildesheimu oznámila, že řeka Innerste dosáhla v noci rekordní hladiny. Zatímco při povodních v roce 2007 ukazoval vodočet ve městě výšku hladiny na 675 centimetrech, v noci na dnešek to bylo 694 centimetrů.

Prudké deště, které do některých oblastí středního Německa za posledních 48 hodin přinesly přes 100 litrů srážek na metr čtvereční, komplikují v menší míře situaci také v Bavorsku, Braniborsku nebo v Berlíně.

Související:

Právě se děje