Moře v jižní Evropě je letos rekordně teplé

Praha - Lokálně už na povrchu moře dosáhla na 30 °C Velice teplé léto zažívá větší část jižní Evropy, kam jezdí i Češi nejčastěji v létě na dovolenou. A projevuje se to i na teplotách moře, která už vyrostla na velmi neobvyklé hodnoty, jak informuje Mgr. Martin Štros z meteocentrum.cz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Téměř celé Středozemní moře má na povrchu už více než 28 °C a na některých místech dokonce teploty moře překročily 30 °C! Zejména v oblasti kolem Kypru, ale kupodivu i na části Jaderského moře, tedy u břehů Itálie. Teploty jsou asi 3 °C nad dlouhodobým normálem, což je u moře opravdu hodně.

Je to mnohde nejvyšší teplota moře, která kdy byla naměřena. Ostatně s tím souvisejí i vysoké teploty vzduchu - ty třeba v posledních dnech překračovaly 40 °C na řadě míst v oblasti střední Itálie. Zcela běžné a nepřekvapující je to v Tunisku nebo na jihu Španělska. Tentokrát byly čtyřicítky zjištěny i na Sardinii a dokonce na jedné stanici v Chorvatsku. Horké počasí v oblasti vydrží do konce týdne, pak se vrátí k normálu.

Díky teplému moři zaznamenávám i velmi teplé noci, v Itálii u pobřeží neklesají často ani pod 25 °C. Dokonce na Sardinii bylo zaznamenáno, že se za celou noc teploty nedostala ani pod 30 °C! To je také raritní a způsobuje, že vedra jsou opravdu hodně těžko snesitelná, protože ani v noci není chladněji, že by se dalo vyvětrat... Také noční teploty se udrží v příštích několika dnech ještě hodně vysoko.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vedro ze Sahary dál spaluje Evropu. Mrtvých přibývá, Katalánsko v plamenech

27.06.2019 12:50 Vlna veder, která tento týden dorazila do velké části Evropy, by měla dnes v některých zemích mírně…

Supertropy v Evropě: Vlna veder z Afriky vrcholí. Hlášeny první oběti

26.06.2019 19:15 Aktualizováno Do jižní, západní a střední Evropy dorazila z Afriky vlna veder, která zejména ve Francii vyvolává…

Evropu zasáhly mohutné bouře. Několik zraněných

22.06.2019 12:25 Při bouřích a lijácích, které se v noci na dnešek přehnaly nad západním Švýcarskem a severem Itálie…

Francie vyhlásí stav přírodní katastrofy, bouře zanechaly totální zkázu …

16.06.2019 19:14 Aktualizováno Po prudkých deštích a krupobití, které zničilo úrodu, na jihovýchodě Francie, vláda vyhlásí stav…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama