Bouře Herwart přinesla do střední Evropy zkázu. V Tatrách hrozí laviny

Bratislava - Tisíce polámaných stromů a stovky poškozených budov má v Polsku na svědomí víkendové řádění vichřice Herwart, která si v zemi vyžádala dva mrtvé a 16 zraněných. Na západě Slovenska hasiči zasahovali ve stovkách případů a vítr má zemi trápit i dnes, zejména v Tatrách. Na Ukrajině se skoro čtyři stovky obcí v noci na dnešek ocitly bez elektřiny.

Přidejte svůj názor

Vysoké Tatry, pohled na Skalnaté pleso a Lomnický štít
doporučujeme

V Tatrách a okolí může vítr v poryvech dosahovat rychlosti až 135 kilometrů za hodinu. Na horách také může sněžit a mohou vznikat sněhové jazyky a závěje. Na západním Slovensku, kde v neděli slovenští hasiči zasahovali v přibližně 490 případech, hlavně kvůli popadaným stromům, má foukat méně, místy může rychlost větru dosahovat rychlosti 80 kilometrů za hodinu. V neděli se na Slovensku bez elektřiny ocitlo asi 90.000 odběratelů a některé vlaky, a to i z Česka, měly až několikahodinové zpoždění.

Vichřice v Polsku v neděli polámala více než 6000 stromů a poškodila 1100 objetů, včetně 850 obytných. Mezi zraněnými je i šest z celkem 32.000 zasahujících hasičů. Podle vládního krizového střediska počet domácností bez proudu se z nedělních 300.000 snížil na dnešních 26.000.

Vichřice také přinesla zimu do hor na jihu Polska, kde sněhová pokrývka dosahuje od 20 centimetrů v nižších polohách až po 65 centimetrů. Sníh mimo jiné komplikuje dopravu na silnicích v okolí horského střediska Zakopané. Na polské straně Tater platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, čili hrozí stržení laviny zejména na prudkých svazích při dodatečném zatížení.

Skoro čtyři stovky obcí, převážně na západě Ukrajiny, se podle listu Ukrajinska pravda ocitly v noci na dnešek bez elektřiny v důsledku větru a deště s mokrým sněhem. V neděli stromy vyvrácené vichřicí částečně zablokovaly dopravu v Jablunickém průsmyku v Karpatech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo čeká nápor veder, možná padne teplotní rekord

23.07.2019 15:24 Německo se připravuje na další letošní vlnu veder, během níž by podle meteorologů mohl padnout i…

Počasí jako v Africe. Francie se chystá na novou vlnu veder, zemědělci…

22.07.2019 14:01 Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat…

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama