Bouře Herwart přinesla do střední Evropy zkázu. V Tatrách hrozí laviny

Bratislava - Tisíce polámaných stromů a stovky poškozených budov má v Polsku na svědomí víkendové řádění vichřice Herwart, která si v zemi vyžádala dva mrtvé a 16 zraněných. Na západě Slovenska hasiči zasahovali ve stovkách případů a vítr má zemi trápit i dnes, zejména v Tatrách. Na Ukrajině se skoro čtyři stovky obcí v noci na dnešek ocitly bez elektřiny.

Přidejte svůj názor

Vysoké Tatry, pohled na Skalnaté pleso a Lomnický štít

V Tatrách a okolí může vítr v poryvech dosahovat rychlosti až 135 kilometrů za hodinu. Na horách také může sněžit a mohou vznikat sněhové jazyky a závěje. Na západním Slovensku, kde v neděli slovenští hasiči zasahovali v přibližně 490 případech, hlavně kvůli popadaným stromům, má foukat méně, místy může rychlost větru dosahovat rychlosti 80 kilometrů za hodinu. V neděli se na Slovensku bez elektřiny ocitlo asi 90.000 odběratelů a některé vlaky, a to i z Česka, měly až několikahodinové zpoždění.

Vichřice v Polsku v neděli polámala více než 6000 stromů a poškodila 1100 objetů, včetně 850 obytných. Mezi zraněnými je i šest z celkem 32.000 zasahujících hasičů. Podle vládního krizového střediska počet domácností bez proudu se z nedělních 300.000 snížil na dnešních 26.000.

Vichřice také přinesla zimu do hor na jihu Polska, kde sněhová pokrývka dosahuje od 20 centimetrů v nižších polohách až po 65 centimetrů. Sníh mimo jiné komplikuje dopravu na silnicích v okolí horského střediska Zakopané. Na polské straně Tater platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, čili hrozí stržení laviny zejména na prudkých svazích při dodatečném zatížení.

Skoro čtyři stovky obcí, převážně na západě Ukrajiny, se podle listu Ukrajinska pravda ocitly v noci na dnešek bez elektřiny v důsledku větru a deště s mokrým sněhem. V neděli stromy vyvrácené vichřicí částečně zablokovaly dopravu v Jablunickém průsmyku v Karpatech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna klimatu zásadně ovlivňuje naše zdraví. Lidem hrozí obrovské problémy…

15.10.2018 21:21 Aktualizováno OSN často varuje před následky, které s sebou přináší změna klimatu. Často také jednotlivé vlády…

Bouře a záplavy ve Francii zabily 10 lidi, obětí je i jeptiška. Živel…

15.10.2018 14:07 Aktualizováno Jih Francie v noci na dnešek zasáhly prudké deště a nečekané bleskové záplavy, které si vyžádaly…

Portugalskem se přehnala nejsilnější bouře za poslední dvě století

14.10.2018 09:57 Polámané stromy a statisíce domácností bez elektřiny za sebou zanechala bouře Leslie, která se v…

Na Evropu se řítí mohutná bouře. Miliony lidí jsou v ohrožení

10.10.2018 22:00 Aktualizováno Jen několik týdnů uplynulo od řádění bouře Fabienne, která se prohnala Evropou a napáchala škody i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama