Přívaly sněhu ochromily Slovensko: Hrozí laviny, kolaps dopravy, lidé bez elektřiny

Bratislava/Vídeň - Slovensko zasáhlo vydatné sněžení. Situace je nejhorší v západní a centrální části země. Uzavřeno je několik silnic, zejména v horských průsmycích. Vyhnout by se řidiči měli i hraničnímu přechodu Makov na hranici s ČR. Tisícovky slovenských domácností se dnes ocitly bez elektřiny. První nápor sníh zkomplikoval dopravu v Rakousku a Maďarsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

V noci na dnešek sněžilo na celém západním a středním Slovensku, podle SME.sk napadlo deset až 20 centimetrů sněhu a během dneška by mohlo napadnout dalších pět až 40 centimetrů.

Sněžení, neupravené silnice a ranní dopravní špička se dopoledne podepsaly na zpoždění prostředků MHD v Bratislavě, například ve čtvrti Kramáre až o hodinu. Hlavní tahy už jsou prohrnuté. Ráno se přitom na příjezdech do hlavního města čekalo i přes tři hodiny.

Až třícentimetrovou vrstvou rozbředlého sněhu byly dnes podle informací serveru stellacentrum.sk pokryty vozovky na dálnici D1 na úseku mezi Bratislavou a Sencem a na některých rychlostních komunikacích včetně R1 mezi Trnavou a Nitrou. V obou směrech byla uzavřena silnice mezi Lučencem a Veľkým Krtíšem. Totéž platí například i o silnicích mezi Kežmarkem a Jánovci a mezi Jánovci a Spišskou Novou Vsí. Obtížně průjezdná dnes byla také silnice mezi Prievidzou a Žiarem nad Hronom, kde bylo třeba počítat až s hodinovým zpožděním.

Na horských přechodech mají problémy nejen kamiony, ale i osobní automobily. Některé horské přechody jsou uzavřeny pro kamiony o délce nad deset metrů. Horské průsmyky Donovaly, Šturec, Vernár a Štiavnické bane byly uzavřeny zcela. Obtížně průjezdné jsou všechny horské průsmyky v okolí Banské Štiavnice.

V posledních hodinách se na Slovensku začala výrazně zhoršovat také lavinová situace. Větší množství nového sněhu přibývá hlavně na jižní straně Nízkých Tater, Velké i Malé Fatry. Hrozba sněhových sesuvů přitom s přibývajícími srážkami během dne sílí.

Na západním Slovensku sněžení komplikuje i dodávky elektřiny. Kalamitní stav byl vyhlášen pro oblasti Bratislava, Nitra, Trenčín, Partizánske, Levice a Nové Zámky. Bez elektřiny bylo kolem poledne přibližně 9000 odběrných míst, informovala mluvčí Západoslovenské energetiky (ZSE) Michaela Dobošová.

V Maďarsku sníh komplikuje silniční i železniční dopravu. Na některých úsecích silnic je zakázán průjezd nákladním automobilům. Sněhová pokrývka dosáhla na některých místech až 20 centimetrů, informovala agentura MTI. V severomaďarské Novohradské župě ráno zůstalo stát na kluzké silnici mezi obcemi Szendehely a Katalinpuszta několik kamionů. Vyvrácené stromy v regionu zkomplikovaly i železniční dopravu. Náhradní autobusovou dopravu v postižených úsecích přitom příslušné orgány nepovolily kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám na silnicích.

V ranní dopravní špičce dnes na východě Rakouska první letošní sněžení přispělo k tvoření kolon, zejména kolem Vídně. Podle informací rakouského autoklubu ÖAMTC se na dálnici A4 kolem 6:15 SEČ mezi obcemi Bruck an der Leitha a Fischamend jihovýchodně od metropole stala hromadná nehoda, kvůli níž musel být uzavřen jeden jízdní pruh. Vytvořila se desetikilometrová kolona.

Se zdržením museli motoristé počítat také na dálnici A2 od Traiskirchenu jižně od Vídně, na dálnici A3 nebo také na vídeňském vnějším městském okruhu. V Korutanech na jihu Rakouska se na dálnici A2 doprava opakovaně komplikovala, v úseku mezi obcemi Griffen a Sankt Andrä dokonce musely nákladní automobily nasadit sněhové řetězy. Problémy včetně nejméně jedné nehody jsou hlášeny také z Taurské dálnice (A10).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo čeká nápor veder, možná padne teplotní rekord

23.07.2019 15:24 Německo se připravuje na další letošní vlnu veder, během níž by podle meteorologů mohl padnout i…

Počasí jako v Africe. Francie se chystá na novou vlnu veder, zemědělci…

22.07.2019 14:01 Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat…

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama