Západ Evropy bičují větrné bouře. Letadla nemohou startovat, stromy ohrožují chodce

Paříž/Berlín/Praha - Belgii, Francii a Británii zasáhla v noci na dnešek bouře Eleanor, kterou provází silný vítr. Němečtí meteorologové varovali obyvatele před padajícími stromy, ale i volně poletujícími předměty.

Přidejte svůj názor

Vichřice

Eleanor postihla severní Francii a pařížský region. V Cambrai na severu země dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 147 kilometrů v hodině. V Paříži byl zaznamenán nejsilnější vítr za posledních sedm let - 107 kilometrů v hodině. V severní polovině Francie se ocitlo bez proudu 200.000 domácností. 

Varování před bouří platí pro 51 departementů až do dnešního večera. Francii přitom teprve v úterý ráno opustila bouře Carmen, která zasáhla Bretaň, atlantické pobřeží země a Korsiku. Bez proudu se ocitlo 65.000 domácností. Jeden člověk přišel o život a 15 dalších lidí bylo zraněno, z toho čtyři těžce.

zdroj: YouTube

Varování meteorologů před silným větrem platí dnes nadále obdobně pro celou Anglii a Wales, většinu Severního Irska a část Skotska. Jeden muž ve Walesu byl zraněn poté, co na jeho auto spadl strom. 

Bouře nazvaná v německojazyčných zemích Burglind, kterou doprovází vítr až o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, komplikovala ráno dopravní situaci v severozápadním a středním Německu. Problémy na mnoha místech způsobily především popadané stromy. Jeden z nich spadl na koleje severně od Dortmundu, projíždějící vlak do něj narazil a částečně vykolejil. Při nehodě se ale nikdo z cestujících nezranil. Vyvrácený strom zablokoval také důležitou regionální železniční trasu mezi Düsseldorfem a Cáchami.

U Limburgu v západní části spolkové země Hesensko strhnul padající strom trakční vedení a způsobil zpoždění vlaků na trase do Frankfurtu nad Mohanem. Hesenská policie vyzvala řidiče, aby se měli dnes na pozoru při průjezdu lesními úseky. "Půda je kvůli dešti z uplynulých dnů nasáklá, stromy se tak snáze vyvrací," uvedl meteorolog Robert Hausen.

Provoz byl kvůli bouři narušen také na rušném amsterodamském letišti Schiphol. Zrušeno bylo 250 letů, včetně několika spojů z Prahy a do české metropole. Podle agentury AFP byl krátce přerušen provoz také na dvou letištích ve východní Francii, a to ve Štrasburku a letišti Basilej-Mylhúzy-Freiburg u švýcarských a německých hranic. Pařížské letiště Charles de Gaulle hlásí zpoždění zhruba dvou třetin letů. Rušeny byly také lety na letišti v Curychu.

Na hoře Pilatus u švýcarského Lucernu naměřili meteorologové rekordní rychlost větru 195 kilometrů v hodině. To je podle nich nejsilnější vítr zaznamenaný od začátku měření v roce 1981.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Skandinávii udeří větrná bouře. Lidé nemají vycházet, trajekty zastaveny

21.09.2018 12:06 Stockholm - Skandinávie se připravuje na příchod bouře s vichrem dosahujícím 160 kilometrů za…

Na Irsko udeřil pozůstatek hurikánu. Vichr smetl karavan do moře, dva mrtví

19.09.2018 21:49 Aktualizováno Dublin - Dvě oběti si vyžádala bouře Ali, která dnes udeřila na Irský ostrov. Na západě Irska…

Do Rakouska už vtrhla zima. Napadlo 40 cm sněhu, některé silnice jsou…

26.08.2018 13:52 Vídeň - Ještě před pár dny sužovaly Rakousko tropické teploty, nyní už tam mají sníh. Některé výše…

Silné bouřky se přehnaly přes rakouské údolí, 250 lidí je odříznuto od…

24.08.2018 16:02 Vídeň - Údolí Glemmtal jižně od Salcburku zasáhly ve čtvrtek večer silné bouře, které vyvolaly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama