Orkán pustoší Evropu: 11 mrtvých, utekla šelma, Německo zastavilo vlaky

Amsterdam/Berlín - Nejméně 11 obětí na životech si dnes vyžádala větrná bouře v Evropě. Šest mrtvých hlásí Německo, tři Nizozemsko a po jednom Belgie a Itálie. Amsterodamské letiště Schiphol před polednem zrušilo kvůli vichřici veškeré lety.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Počasí
doporučujeme

V Německu orkán Friederike ochromil železniční dopravu; zastavily se mimo jiné všechny dálkové spoje. Omezeno bylo také letecké a železniční spojení s Prahou. Problémy extrémní počasí působí i v Británii, Belgii či v Rumunsku. Západní Rakousko zase trápí lavinové nebezpečí. Uzavřeny byly například silnice do zimního střediska Sankt Anton am Arlberg.

Z Německa je hlášeno nejméně šest obětí orkánu. V kempu u Rýna u západoněmeckého Emmerichu usmrtil vyvrácený strom 59letého muže. V Lippstadtu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko zahynul 68letý řidič při dopravní nehodě. Dalšími dvěma oběťmi jsou hasiči. V porýnském obci Sundernu jeden zemřel při zásahu, v durynském Bad Salzungenu jednoho zabil padající strom.

Pátou obětí v Německu je řidič nákladního automobilu, který zahynul na dálnici A13 mezi Berlínem a Drážďanami, když narazil do svodidel uprostřed bouře. Obětí orkánu je i 61letá řidička, která za špatného počasí na severovýchodě Německa ve smyku narazila do protijedoucího nákladního vozu.

Německé dráhy dnes odpoledne z bezpečnostních důvodů zastavily dálkovou železniční dopravu na celém území spolkové republiky. Vlaky, které jezdí z Prahy do Hamburku či Berlína, odpoledne dojely do Drážďan, kde jízdu ukončily, řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Vážné problémy bouře v Německu způsobila také v letecké dopravě. Už dopoledne byly zrušeny lety mezi Amsterodamem a Berlínem. Později bylo zrušeno i mnoho vnitrostátních spojů, zejména kvůli ochromení západoněmeckých letišť.

V centrálním Německu úřady uzavřely všechny silnice v západní části pohoří Harz kvůli řádění orkánu a mnoha vyvráceným stromům. Právě v pohoří Harz dnes byla naměřena nejvyšší rychlost větru. Z nejvyšší hory Brocken bylo hlášeno 203 kilometrů za hodinu. Při bouři Kyrill, která se přes Německo přehnala před 11 lety, přitom byla naměřena nejvyšší rychlost větru 202 kilometrů za hodinu.

V Nizozemsku zabily padající stromy nebo sutiny tři lidi. Orkán tam dosáhl v poryvech rychlosti až 140 kilometrů za hodinu, strhával střechy a lámal stromy. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám byla v Nizozemsku ochromena letecká doprava, což se projevilo i na spojení s Českem. Zrušeno bylo nejméně 260 letů. Na mnoha místech Nizozemska nejezdily ani vlaky, autobusy nebo tramvaje. Několik kamionů se v nárazech větru převrátilo a zablokovalo dálnice.

Další oběti počasí v Evropě hlásí Belgie a Itálie. Asi 35 kilometrů jižně od Bruselu řidiče zabil vyvrácený kmen. Ve městě Crotone na jihu Itálie zahynul muž, který vylezl na střechu, aby zkontroloval, jaké škody silný vítr napáchal. Poryv větru ho ale ze střechy shodil.

Spadané stromy způsobily komplikace v dopravě také na mnoha místech Británie. Ve východní a jihovýchodní Anglii bylo kvůli škodám na vedení bez elektřiny asi 59.000 domácností. Nedaleko anglického Readingu do volné přírody uprchl v zajetí chovaný vlk poté, co vítr poničil ohrazení výběhu.

Se silným větrem a sněžením dnes zápolilo také Rumunsko. Tři desítky tisíc lidí jsou v různých částech země bez elektřiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu letos nebudou mít ledové víno, na vině je rekordně teplá zima

02.03.2020 08:19 Němečtí vinaři nebudu mít v letošním roce ve své nabídce poprvé ledové víno - drahý nápoj vyráběný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy