Bestie z Východu: Mráz v Evropě zabíjí, Rakušané se bojí zahalit si obličej, Rusko čeká -40 stupňů

Moskva/Varšava/Londýn/Berlín/Vídeň - Moskevské úřady dnes kvůli silným mrazům v metropolitním regionu vyhlásily zvýšené ohrožení obyvatelstva. Nejméně osm lidských životů si od pátku vyžádalo mrazivé počasí v Polsku. Zima sužuje také Německo, Rakousko, Francii a Británii.

Ilustrační foto

Podle agentury Interfax se v noci na dnešek teplota na moskevských předměstích blížila k minus 30 stupňům Celsia, v centru Moskvy naměřili 19 stupňů. Nízké teploty nezvyklé i pro tradičně tuhou ruskou zimu se pohybují zhruba deset stupňů pod únorovým průměrem, i když rekordních hodnot nedosahují. Absolutní minimum pro dnešní den činilo v roce 1929 v Moskevské oblasti minus 34,3 stupně.

Silné mrazy postihly střed evropské části Ruska a Povolží. Ministerstvo pro mimořádné situace podle agentury TASS vybudovalo 1300 provizorních zateplených přístřeší, většinou na hlavních silničních tazích. Zvláštní pozornost na rozlehlém území věnují záchranáři fungování čerpacích stanic, protože uvíznout na silnici bez paliva může znamenat smrtelné nebezpečí.

V příštích dnech mají v Rusku teploty dál klesat, na řadě míst až ke čtyřicítkám. Chladné počasí čeká Rusy podle předpovědi i celý březen.

Počet obětí nynější zimy v Polsku od listopadu v zemi stoupl na 48. Vládní centrum podle agentury PAP v neděli vydalo varování před silnými mrazy. Ty udeřily prakticky ve všech částech země s výjimkou Opolského vojvodství. Teploty o víkendu v Polsku v některých místech klesly pod minus 20 stupňů. Podle předpovědí meteorologů by nynější mrazivé počasí mělo trvat i následující dva dny.

Zima si v Polsku každoročně vyžádá desítky životů. V polovině loňského ledna úřady registrovaly už 77 obětí mrazů, přičemž jen během ledna 60. O rok dříve bylo rovněž v polovině ledna od listopadu předchozího roku zaznamenáno 71 úmrtí na podchlazení.

Chladné počasí přicházející z Ruska, které britská média nazývají "Beast from the East" (Bestie z Východu), má přinést sněžení napříč celou Británií, především ale na východ Anglie. Úřady varovaly před potížemi v dopravě, přerušením dodávek elektřiny a výpadky služeb mobilních operátorů. Meteorologové nicméně uvedli, že teploty nebudou rekordní, ale spíše pro toto období roku neobvyklé.

V Londýně začalo sněžit ráno a hlášena jsou zpoždění vlaků. Úřady upozornily lidi dojíždějící do britské metropole z jihovýchodu, aby se pokusili dostat zpět domů do 19:00 SEČ, než kvůli sněžení vypukne dopravní chaos.

Železniční společnost Greater Anglia, která zajišťuje spojení mezi Londýnem a východní Anglií, oznámila, že veškeré její vlaky kvůli očekávanému špatnému počasí přestanou jezdit úderem 23:00 SEČ. Vedení největšího londýnského letiště Heathrow na twitteru uvedlo, že sice neočekává větší potíže, ale pasažéři by si před cestou přesto měli raději u svých aerolinek ověřit informace o svém letu.

Také ve Francii klesly teploty hluboko pod bod mrazu, pocitová teplota se kvůli ledovému větru pohybovala okolo minus 18 stupňů Celsia. Vláda aktivovala takzvaný "plán pro velkou zimu", v jehož rámci je k dispozici 3132 míst pro bezdomovce navíc, z toho 1751 v Paříži. V neděli umrznul jeden bezdomovec. Několik francouzských médií dnes přineslo články o tom, zda je možné kvůli velkému mrazu odmítnout přijít do práce, zvlášť v případě lidí pracujících venku. Média konstatovala, že zákoník práce žádné takové ustanovení neobsahuje, ale že nařizuje zaměstnavatelům, aby pracovníkům zajistili vhodné podmínky, například teplé oblečení a pauzy, aby se ohřáli.

Francouzští meteorologové však dnes přišli i s dobrou zprávou: koncem týdne má od jihu přijít velké oteplení, které bude postupně znatelné v celé zemi.

Mrzne také v Belgii. Starosta bruselské části Etterbeek, kde sídlí mnohé instituce EU, podle agentury Reuters nařídil policii, aby zadržela všechny bezdomovce, kteří nebudou ochotni přesunout se do útulků. Argumentoval tím, že je to pro jejich vlastní bezpečí.

Německo i Rakousko zažily nejstudenější noc této zimy

Teplota minus 27 stupňů na alpském vrcholku Zugspitze byla sice rekordní, i na mnoha níže položených místech Německa se ale rtuť teploměru dostala hluboko pod bod mrazu. Obzvlášť ve spolkových zemích na východu a jihu země - v Sasku, Durynsku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku - panovaly teploty mezi deseti a patnácti stupni pod nulou.

Na severu Německa bylo o něco tepleji, přes noc ale vydatně sněžilo. Ve spolkových zemích Meklenbursko-Přední Pomořansko, Šlesvicko-Holštýnsko a Hamburk na zasněžených a zledovatělých silnicích dnes ráno havarovaly desítky vozů. Kvůli sněhu a náledí zrušilo od neděle desítku spojů letiště v Brémách. V neděli večer byla situace dokonce tak špatná, že šest letadel nemohlo vůbec přistát a muselo být odkloněno na letiště do Hannoveru.

Ze všech stanic rakouských meteorologů naměřila s minus 30,6 stupni nejnižší teplotu ta na hoře Sonnblick, která leží asi 80 kilometrů jižně od Salcburku. Z obydlených oblastí bylo s 25,4 stupni pod nulou nejchladněji v korutanské osadě Flattnitz, asi 40 kilometrů severně od Villachu.

Rakouské ministerstvo vnitra v souvislosti s mrazem informovalo, že policie nebude důsledně vynucovat zákaz zahalování na veřejnosti. "Při těchto teplotách nebude žádný policista popotahovat nikoho, kdo by si svůj obličej zahalil ve snaze ochránit se před chladem," uvedl mluvčí ministerstva. Od prvního října loňského roku musí mít lidé v Rakousku na veřejnosti odhalenou tvář od čela po bradu. Hlavním cílem přijatého zákona bylo zamezit muslimkám v zahalování tváře burkou či nikábem.

Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli výroku vůči…

22.09.2022 15:01 Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho…

Hlasy jsou sečteny. ANO má 8 krajských měst, tři senátoři vzešli už z…

25.09.2022 10:12 Češi o víkendu rozhodli o složení obecních zastupitelstev a už v prvním kole vybrali tři senátory.…

ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje

25.09.2022 09:07 ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje. V žádném z obvodů z…

Rusko může použít jaderné zbraně, obává se Ukrajina. Důsledky by podle…

23.09.2022 13:26 Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před…

Volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, druhé je ANO

25.09.2022 08:03 Komunální volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65…

Středozemní moře se za 48 hodin ochladí o deset stupňů, varuje meteorolog

17.09.2022 06:07 Pokles teploty vzduchu a silný vítr zapříčiní rapidní pokles teploty Středozemního moře, varuje…

Letošní léto bylo v některých zemích nejteplejší za poslední roky

05.09.2022 21:30 Letošní léto bylo v Maďarsku nejteplejší za posledních nejméně 120 let. Uvedla to agentura MTI s…

Evropa se dnes vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, zemřelo přes 13…

19.08.2022 21:47 Aktualizováno Evropa se dnes vzpamatovávala z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru…

Paříž dnes v podvečer zasáhla silná bouře s deštěm a krupobitím

16.08.2022 19:40 Paříž dnes v podvečer zasáhla silná bouře s deštěm a krupobitím. Voda natekla i do stanice metra…

Související:

Právě se děje

reklama