Mráz dává Evropě zabrat: Teploty v Alpách jsou vražedné, Neapol a Vesuv pod sněhem

Berlín/Řím - Na Zugspitze, nejvyšší německé hoře, klesla v noci na dnešek rtuť teploměru na minus 30,5 stupně. Jde o nejnižší teplotu, jakou tu za posledních více než sto let na konci února naměřili. Sníh dnes pokryl mimo jiné i italské město Neapol. Jeho starosta Luigi de Magistris vyzval obyvatele, aby omezili cestování na minimum. Ve Švýcarsku bylo minus 37,7 stupně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

Už v pondělí němečtí meteorologové informovali, že měřicí stanice na Zugspitze zaznamenala nejnižší teplotu této zimy v Německu. V noci na dnešek však rtuť teploměru na alpském vrcholku klesla ještě o 3,5 stupně. Minus 30,5 stupně je na konci února nejnižší zaznamenaná teplota od počátku měření na Zugspitze v roce 1901. Absolutní únorový rekord na hoře ale drží teplota minus 35,6 stupně z roku 1940.

V noci na středu se ochladí ještě o jeden až dva stupně. Na vině je tlaková výše Hartmut, která přináší vzduch ze severovýchodní Evropy.

Zatímco jih Německa svírá mráz, na severovýchodě bojují také se sněhem, který dál komplikuje dopravní situaci. V noci na dnešek sněžilo především na baltských ostrovech Rujáně a Usedomu. Na Odře, která tvoří hranici mezi Německem a Polskem, se vytvořily plovoucí ledové kry. Řeka byla následně uzavřena pro lodní dopravu. Na mnoha místech Německa otevřeli nouzová přístřeší pro bezdomovce.

Ochlazení přineslo nečekané komplikace i na poli diplomatického protokolu. Kancléřka Angela Merkelová přijme ve středu ve svém sídle ghanského prezidenta Nanu Adda Dankwu Akufa-Adda bez vojenských poct.

Stejně jako v pondělí mrzne i v Rakousku. Také tady padl pondělní rekord této zimy, když na alpském vrcholku Brunnenkogel u italských hranic v noci na dnešek naměřili minus 31,9 stupně. Nový teplotní rekord v noci na dnešek zaznamenalo i Švýcarsko, kde na horské louce Glattalp nad obcí Muotathal v kantonu Schwyz naměřili minus 37,7 stupně.

Sociální sítě dnes zaplavily snímky zasněžené Neapole i sopky Vesuv. Město se potýká s omezenou zejména autobusovou dopravou, částečně uzavřeno je i místní metro. Kvůli sněhu a snížené viditelnosti zrušilo většinu letů neapolské letiště Capodichino, uvedl italský list La Stampa.

Zavřené zůstaly dnes školy i v italské metropoli Řím. Hlavním městem se v noci na dnešek přehnala mrazivá bouře, úřady proto varují před namrzlými silnicemi. Z centrálního nádraží Termini byly odkloněny některé vysokorychlostní vlaky.

Římské charitativní organizace dnes povolávají další dobrovolníky na pomoc lidem bez domova. Mrazivé počasí v Itálii si vyžádalo podle deníku la Repubblica první oběť. V Miláně byl se zástavou srdce nalezen 47letý muž, zřejmě bezdomovec.

Rekordní mrazy podle italského tisku zasáhly v noci na dnešek horské oblasti v severoitalském kraji Piemont, kde meteorologové na horách naměřili od minus 20 až do minus 36 stupňů Celsia.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo čeká nápor veder, možná padne teplotní rekord

23.07.2019 15:24 Německo se připravuje na další letošní vlnu veder, během níž by podle meteorologů mohl padnout i…

Počasí jako v Africe. Francie se chystá na novou vlnu veder, zemědělci…

22.07.2019 14:01 Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat…

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama