Udeřil "sibiřský medvěd": Británie pod sněhem, Irsko čeká bouři, v Nizozemí zamrzly kanály

Londýn/Paříž/Berlín - Vydatné sněžení nadále působí potíže v Británii. Mrzne také ve Francii, která si ale podle meteorologů to nejhorší odbyla už v úterý. Jih země se potýká se sněhem a náledím. Teplota na pobřeží Baltského moře klesla v noci na dnešek až k minus 20 stupňům, stejnou teplotu naměřili i v Krušnohoří.

Ilustrační foto

Další vydatné sněžení dorazí i dnes do částí Skotska, severní, jižní a jihovýchodní Anglie i Londýna. V některých oblastech má napadnout až 40 centimetrů sněhu. Úřady varovaly řidiče, aby pokud možno nevyjížděli.

Podobně jako v úterý nastaly komplikace v pozemní i letecké dopravě. Na největším londýnském letišti Heathrow bylo dnes zrušeno přes 100 letů. Na letišti ve skotském Glasgowě je úplně pozastaven provoz, podobně jako na letišti London City na východě britské metropole, z nějž byl zrušen jeden spoj do Prahy a jeden z české metropole do Londýna.

Zasněženým hrabstvím Cumbria na severozápadě Anglie dnes krom toho otřáslo zemětřesení o síle 3,2 stupně. Britský server metro.co.uk zveřejnil facebookový příspěvek policie z anglického města Kingsbridge, která vyzvala obyvatele, aby ji upozornili na podezřelé "mapy" na zasněžených střechách. Místa bez sněhu podle ní svědčí o možných nelegálních pěstírnách konopí vytápěných UV lampami pod nimi.

zdroj: YouTube

V Irsku platí nejvyšší možný stupeň výstrahy před extrémním počasím. "Čelíme mimořádné události. Dal jsem pokyny celému státnímu aparátu, aby spolupracoval a lidé byli v bezpečí," napsal na twitteru irský premiér Leo Varadkar. V pohotovosti je podle něj armáda. Irská média píšou, že současné mrazivé počasí z východu v kombinaci s bouří Emma přicházející z jihu by mohlo vyústit v nejhorší zimní bouři od roku 1982.

Ve Francii platí výstraha před mrazem a sněhem ve 14 departementech na jihu země. Noc na dnešek byla podle místních meteorologů nejchladnější nocí této zimy. Už dnes odpoledne ale mají teploty začít stoupat, nejprve na jihu a pak na celém území země, nadcházející víkend už má být jarní.

Francouzský deník Le Figaro připomněl, že současná studená vlna nad Evropou má v různých zemích různá označení: v Británii rýmující se "Beast from the East" (Bestie z Východu), v Nizozemsku "sibiřský medvěd", ve Švédsku "sněžné dělo" a ve Francii "Moskva-Paříž".

Z nizozemské metropole Amsterodamu jsou hlášeny zamrzlé kanály. Místní lidé se ale ani přes mrazivé počasí nevzdali svých oblíbených jízdních kol, uvedl zpravodajský server Sky News.

Na nejvyšší hoře Německa Zugspitze rtuť teploměru klesla k 24 stupňům pod nulou. To bylo sice o 6,5 stupně více než v noci na úterý, v průměru byla ale dnešní noc v Německu chladnější. V severoněmeckém Lübecku naměřili minus 20 stupňů, na stejnou hodnotu spadla rtuť teploměru také na německé straně Krušných hor. V Alpách se teploty pohybovaly mezi 20 a 26 stupni pod nulou. O něco tepleji bylo v Porýní, kde meteorologové naměřili kolem minus deseti.

Jedna z organizací pomáhající lidem bez domova dnes vyzvala německé úřady, aby daly k dispozici vytápěné místnosti i během dne. Poskytnout bezdomovcům ubytovnu na přespání podle ní nestačí. "Umrznout se dá i přes den," uvedla Werena Rosenkeová. Její organizace během této zimy zaznamenala již čtyři umrznuté lidi bez domova. Odhadem žije v Německu na ulici asi 52.000 lidí.

Na rozdíl od uplynulých dní dnes extrémní počasí velké problémy v dopravě nezpůsobilo. "Je chladno, ale nic víc," uvedl mluvčí dopravní centrály v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Související:

Právě se děje

reklama