Východní Evropu pokryla vrstva oranžového sněhu

Kyjev - Některé lidi při pohledu na vrstvu oranžového sněhu, která se objevila v různých lyžařských areálech ve východní Evropě, napadla myšlenka, zda se nejedná o jeden ze signálů oznamující konec světa. Oranžový sníh pokryl sjezdovky v ruském Soči, dějišti zimních olympijských her 2014, ale byl spatřen také v Rumunsku, Bulharsku, Ukrajině a Moldavsku, jak uvedl server news.com.au.

Přidejte svůj názor

Evropu pokryl oranžový sníh
doporučujeme

Nejednalo se apokalypsu, nýbrž o jev objevující se zhruba každých pět let, jak tvrdí experti. Podle Stevena Keatese, odborníka působícího na národní meteorologické stanici v Anglii, bylo oranžové zbarvení sněhu zapříčiněno pouštním pískem a prachem původem z Afriky.

„Jakmile se písek dostane do vyšších vrstev atmosféry, může se rozptýlit kamkoliv“, uvedl Keates pro deník The Independent. Také satelitní snímky z NASA potvrdily velké množství písku v atmosféře, poukázaly na jeho velkou koncentraci právě nad Středozemím. „Když prší či sněží, stáhne to dolů vše, co nahoře je [...]“, poznamenal Keates.

Oranžové zbarvení nebylo jediným fenoménem tohoto druhu. V lednu byli obyvatelé jednoho města v centru Kazachstánu zaskočeni, když prach a splodiny z místních továren na zpracování železa a oceli obarvily sníh do černa.

Podobným unikátem byla i červená mlha v australském Sydney. V roce 2009 po bouři, která se přehnala přes jihovýchodní část Austrálie, město na jeden den zavalila prašná mlha. Když ji prosvítilo Slunce, mlha se zbarvila do odstínů červené a oranžové barvy.

Loading...
Témata: sníh | písek | prach | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

13.07.2019 08:17 Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od…

Ostrov Chalkidiki zpustošila supercela, dron natočil zkázu

12.07.2019 14:40 Aktualizováno Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama