Východní Evropu pokryla vrstva oranžového sněhu

Kyjev - Některé lidi při pohledu na vrstvu oranžového sněhu, která se objevila v různých lyžařských areálech ve východní Evropě, napadla myšlenka, zda se nejedná o jeden ze signálů oznamující konec světa. Oranžový sníh pokryl sjezdovky v ruském Soči, dějišti zimních olympijských her 2014, ale byl spatřen také v Rumunsku, Bulharsku, Ukrajině a Moldavsku, jak uvedl server news.com.au.

Přidejte svůj názor

Evropu pokryl oranžový sníh

Nejednalo se apokalypsu, nýbrž o jev objevující se zhruba každých pět let, jak tvrdí experti. Podle Stevena Keatese, odborníka působícího na národní meteorologické stanici v Anglii, bylo oranžové zbarvení sněhu zapříčiněno pouštním pískem a prachem původem z Afriky.

„Jakmile se písek dostane do vyšších vrstev atmosféry, může se rozptýlit kamkoliv“, uvedl Keates pro deník The Independent. Také satelitní snímky z NASA potvrdily velké množství písku v atmosféře, poukázaly na jeho velkou koncentraci právě nad Středozemím. „Když prší či sněží, stáhne to dolů vše, co nahoře je [...]“, poznamenal Keates.

Oranžové zbarvení nebylo jediným fenoménem tohoto druhu. V lednu byli obyvatelé jednoho města v centru Kazachstánu zaskočeni, když prach a splodiny z místních továren na zpracování železa a oceli obarvily sníh do černa.

Podobným unikátem byla i červená mlha v australském Sydney. V roce 2009 po bouři, která se přehnala přes jihovýchodní část Austrálie, město na jeden den zavalila prašná mlha. Když ji prosvítilo Slunce, mlha se zbarvila do odstínů červené a oranžové barvy.

Témata: sníh | písek | prach | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na severu Slovenska trvá kalamita, riziko lavin se snížilo

18.01.2019 15:39 Na severu Slovenska přetrvává po vydatném sněžení kalamitní stav, v regionu pomáhají s…

Laviny v Rakousku letos zabily už 11 lidí včetně Čechů, v Bavorsku…

16.01.2019 18:04 Aktualizováno Navzdory tomu, že po dvou týdnech přestalo v bavorských a rakouských Alpách sněžit, zůstává riziko…

Na severu Slovenska trvá sněhová kalamita. Hrozí laviny, varuje horská…

16.01.2019 12:02 Na severu Slovenska přetrvává sněhová kalamita, desítky obcí kvůli přívalu sněhu vyhlásily…

V Alpách spadlo několik lavin, tisíce obyvatel Salcburku odříznuty od…

15.01.2019 19:36 Aktualizováno Riziko lavin se dnes v Rakousku mírně snížilo, ale zůstává vysoké a několik lavin spadlo i dnes. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama