Evropa prožila rekordně teplý víkend. Teploty šplhaly k 50 stupňům

Madrid/Praha - Evropu dusila o víkendu nebývale silná vedra. Na mnoha místech se teploty blížily k hranici historických rekordů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

Zatímco v sobotu naměřili ve španělském regionu Extremadura 46 stupňů a v Portugalsku teplota rovněž výrazně překročila čtyřicítku, dnes již podle předpokladů meteorologů vedra mírně polevují. Vysoké teploty trápily také další části kontinentu od Skandinávie přes Francii po Rusko. V Česku padaly lokální teplotní rekordy.

Nejvyšší teploty byly v sobotu ve Španělsku stejně jako v pátek v provincii Badajoz, kde naměřili ve stejnojmenném městě 46 stupňů Celsia, tedy nejvíc v historii tohoto města. Dnes již v tomto nejžhavějším místě očekávali meteorologové jen mírné překročení čtyřicetistupňové hranice. Celoevropský rekord 48 stupňů, který byl naměřen v roce 1977 v Aténách, tak nepadl; nepřekonáno zůstalo i španělské maximum, který drží od loňska Córdoba hodnotou 46,9 stupně.

Kvůli vedrům zemřeli ve Španělsku tento týden tři lidé. Jeden z nich v pátek v Barceloně , dva již dříve v jihovýchodním regionu Murcia.

Portugalsko kromě veder trápí i rozsáhlý lesní požár v turistickém regionu Algarve na jihu země. S ohněm, který se rychle šíří a zachvátil již téměř tisíc hektarů, i dnes bojuje na 700 hasičů a desítka letadel.

Ve Francii kvůli vysoké teplotě vody v řekách Rýn a Rhona energetici v sobotu zastavili provoz čtyř jaderných reaktorů ve třech elektrárnách ve východní části země. Vodu elektrárny používají k ochlazování a pak ji vrací zpět.

Vedra zažívala i střední Evropa. V česku v sobotu padly lokální teplotní rekordy pro tento den na třech desítkách měřících stanic. Nejteplejším místem byla stejně jako v minulých dnech Řež u Prahy, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně. Nejteplejšími okresy bylo Mladoboleslavsko, Nymbursko a Kolínsko.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo čeká nápor veder, možná padne teplotní rekord

23.07.2019 15:24 Německo se připravuje na další letošní vlnu veder, během níž by podle meteorologů mohl padnout i…

Počasí jako v Africe. Francie se chystá na novou vlnu veder, zemědělci…

22.07.2019 14:01 Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat…

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama