Požáry zuří už i ve Španělsku. Vlna veder přechodně skončila, Francii hrozí silné bouřky

Madrid/Lisabon/Paříž - Dnes mají být teploty na Pyrenejském poloostrově nižší než v předchozích dnech, ale už v pátek by měly opět růst. Horka a sucho ztěžují hašení požáru na jihu Portugalska, který od pátku zničil už na 15.000 hektarů.

Přidejte svůj názor

Španělsko

"Tento týden se vrátíme k červencovým teplotám, ale v pátek a v sobotu čekáme opět nárůst teplot," řekl dnes španělskému rozhlasu mluvčí vládního meteorologického úřadu Rubén Campo. Vlna veder podle něj skončila v pondělí, i tak ale dnes budou stále vysoké teploty, které by se ale měly ke čtyřiceti stupňům přiblížit jen výjimečně. Kolem čtyřiceti stupňů může být v andaluské Córdobě. Ochlazení, někde až o 17 stupňů, přinese studená vlna z Atlantiku.

Nejvyšší teploty byly v posledním týdnu na jihu Španělska, kde v regionu Murcia zemřeli v jejich důsledku dva lidé. Jako první podlehl vedru už ve středu 48letý dělník na stavbě dálnice a po něm zemřel 78letý zemědělec, který pracoval na poli. Tři životy si vyžádala vedra v Katalánsku, kde v pátek zemřel bezdomovec v Barceloně a další dva lidé bez dokladů zemřeli o víkendu v Tarragoně.

O poslední oběti informovala média v pondělí večer, stal se jí 81letý muž v regionu Extremadura, který zemřel v neděli v provincii Badajoz. Právě tam naměřili během této vlny veder nejvyšší teploty v zemi - přes 46 stupňů.

Vedra ztěžují práci hasičů, kteří od pondělního odpoledne bojují jižně od Valencie s požárem. V oblasti obce Llutxent zničily plameny na 750 hektarů. Preventivně bylo evakuováno na 2500 lidí, včetně domova důchodců. 

V jihoportugalském regionu Algarve se stále nedaří uhasit požáry, který sužují turisticky oblíbenou oblast už pátý den. Bojuje s nimi už skoro 1200 hasičů, oheň hasí mimo jiné pomocí vrtulníků. 

Po dvou týdnech extrémně vysokých teplot dnes ve Francii hrozí prudké bouřky a od středy meteorologové předpovídají ochlazení. V Paříži, kde se dnes teplota vyšplhala na 40 stupňů Celsia, mezitím v obchodech došly levnější ventilátory, napsal francouzský deník Le Figaro. 

Experti soudí, že v budoucnu budou vedra v metropoli čím dál delší a intenzivnější. Odborníci k tomuto závěru došli po analýze meteorologických dat z Paříže za 150 let. Očekávají, že ročně se obyvatelé hlavního města musejí připravit v průměru na deset až 25 dní mimořádných veder ročně. Současný průměr přitom činí jeden den.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřlivé počasí v Itálii má 35 obětí, našlo se tělo nezvěstného

08.11.2018 13:56 Počet obětí bouřlivého počasí a záplav, které sužovaly Itálii hlavně minulý týden, se zvýšil na 35.…

Záplavy pustoší Sicílii, 12 mrtvých. V domě se utopila celá rodina +VIDEO

04.11.2018 15:35 Aktualizováno Extrémně deštivé a větrné počasí, které už přes týden sužuje Itálii, zasáhlo v noci na dnešek…

Hurá na lyže. Sněhová nadílka v jižních Alpách otevřela skiareály dříve

03.11.2018 21:30 Zatímco většina Evropy se těší babímu létu, do některých částí Alp přišla zima v letošním bláznivém…

VIDEO: Apokalypsa v Itálii. Bouře ničí mosty, vesnice odříznuté od světa,…

03.11.2018 20:37 Aktualizováno Itálii dál sužuje extrémně deštivé a větrné počasí, které v posledních dnech napáchalo obrovské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama