Bouře a záplavy ve Francii zabily 10 lidi, obětí je i jeptiška. Živel vyvracel betonové stožáry

Jih Francie v noci na dnešek zasáhly prudké deště a nečekané bleskové záplavy, které si vyžádaly deset mrtvých. Oznámil to premiér Edouard Philippe, který postižená místa navštívil. Původní bilance ministerstva vnitra hovořila o nejméně 13 obětech. Podle nových zpráv je zraněno osm lidí a jeden člověk se pohřešuje. Povodeň, při níž za několik hodin napršelo tolik vody jako normálně za několik měsíců a jež se označuje za největší od roku 1891, způsobila rozsáhlé hmotné škody. Prezident Emmanuel Macron se chce na místo vydat co nejdříve.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve střední části údolí řeky Aude se hladina blíží sedmi metrům, jako tomu bylo v roce 1891. Podle meteorologické služby už ale hladina nestoupá. Mnoho silnic je nesjízdných a některé občany bylo nutné evakuovat vrtulníkem. V okolí Carcassonnu jsou pole zcela zatopená, mnoho silnic je zničených kvůli popadaným stromům.

V zasaženém departementu Aude byl brzy ráno vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, kvůli přívalovým dešťům byly některé silnice neprůjezdné, zavřené dnes zůstaly školy.

zdroj: YouTube

Macron odpoledne vyjádřil solidaritu s oběťmi a ocenil příkladnou mobilizace záchranářských služeb.

Prefekt departementu Aude Alain Thirion televizi BFM-TV řekl, že jednou z obětí je žena, patně řádová sestra, kterou smetla vzedmutá voda ve městě Villardebelle. Nejméně jednoho člověka zastihla velká voda ve spánku. Kromě toho byl se zraněními převezen do nemocnice jeden člověk poté, co se zřítil dům ve městě Cuxac, řekl prefekt.

Bleskové záplavy zastihly region bez varování. Z břehů se vylilo mnoho potoků a řek, velká voda vyvracela stromy i betonové stožáry. Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava a školáci dostali volno. V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek, jako normálně za půl roku.

Nejvíce obětí hlásí město Trèbes. Televize přinesly záběry ulic, které se proměnily v divoké řeky, jejichž rozbouřené vody s sebou braly i auta.

Podle prefekta Thiriona bylo vysláno šest vrtulníků na pomoc lidem, mobilizováno bylo také na 700 hasičů.

Na jihu Francie a v západním Středomoří v současné době panuje, na rozdíl od jiných rozsáhlých oblastí Evropy, deštivé počasí a bouře. "Departement (Aude) se potýká s prudkými bouřemi, mnohé silnice jsou odříznuty... Vyhněte se jakémukoli cestování," vyzvala už ráno na twitteru prefektura departementu Aude.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

13.07.2019 08:17 Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od…

Ostrov Chalkidiki zpustošila supercela, dron natočil zkázu

12.07.2019 14:40 Aktualizováno Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama