Bouře a záplavy ve Francii zabily 10 lidi, obětí je i jeptiška. Živel vyvracel betonové stožáry

Jih Francie v noci na dnešek zasáhly prudké deště a nečekané bleskové záplavy, které si vyžádaly deset mrtvých. Oznámil to premiér Edouard Philippe, který postižená místa navštívil. Původní bilance ministerstva vnitra hovořila o nejméně 13 obětech. Podle nových zpráv je zraněno osm lidí a jeden člověk se pohřešuje. Povodeň, při níž za několik hodin napršelo tolik vody jako normálně za několik měsíců a jež se označuje za největší od roku 1891, způsobila rozsáhlé hmotné škody. Prezident Emmanuel Macron se chce na místo vydat co nejdříve.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Ve střední části údolí řeky Aude se hladina blíží sedmi metrům, jako tomu bylo v roce 1891. Podle meteorologické služby už ale hladina nestoupá. Mnoho silnic je nesjízdných a některé občany bylo nutné evakuovat vrtulníkem. V okolí Carcassonnu jsou pole zcela zatopená, mnoho silnic je zničených kvůli popadaným stromům.

V zasaženém departementu Aude byl brzy ráno vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, kvůli přívalovým dešťům byly některé silnice neprůjezdné, zavřené dnes zůstaly školy.

zdroj: YouTube

Macron odpoledne vyjádřil solidaritu s oběťmi a ocenil příkladnou mobilizace záchranářských služeb.

Prefekt departementu Aude Alain Thirion televizi BFM-TV řekl, že jednou z obětí je žena, patně řádová sestra, kterou smetla vzedmutá voda ve městě Villardebelle. Nejméně jednoho člověka zastihla velká voda ve spánku. Kromě toho byl se zraněními převezen do nemocnice jeden člověk poté, co se zřítil dům ve městě Cuxac, řekl prefekt.

Bleskové záplavy zastihly region bez varování. Z břehů se vylilo mnoho potoků a řek, velká voda vyvracela stromy i betonové stožáry. Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava a školáci dostali volno. V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek, jako normálně za půl roku.

Nejvíce obětí hlásí město Trèbes. Televize přinesly záběry ulic, které se proměnily v divoké řeky, jejichž rozbouřené vody s sebou braly i auta.

Podle prefekta Thiriona bylo vysláno šest vrtulníků na pomoc lidem, mobilizováno bylo také na 700 hasičů.

Na jihu Francie a v západním Středomoří v současné době panuje, na rozdíl od jiných rozsáhlých oblastí Evropy, deštivé počasí a bouře. "Departement (Aude) se potýká s prudkými bouřemi, mnohé silnice jsou odříznuty... Vyhněte se jakémukoli cestování," vyzvala už ráno na twitteru prefektura departementu Aude.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Paříže vtrhla zima, kvůli sněhu musela být uzavřena Eiffelovka

22.01.2019 15:43 Severní Francii dnes zasáhl vpád zimního počasí, kvůli sněhové nadílce se v Paříži pro návštěvníky…

Na severu Slovenska trvá kalamita, riziko lavin se snížilo

18.01.2019 15:39 Na severu Slovenska přetrvává po vydatném sněžení kalamitní stav, v regionu pomáhají s…

Laviny v Rakousku letos zabily už 11 lidí včetně Čechů, v Bavorsku…

16.01.2019 18:04 Aktualizováno Navzdory tomu, že po dvou týdnech přestalo v bavorských a rakouských Alpách sněžit, zůstává riziko…

Na severu Slovenska trvá sněhová kalamita. Hrozí laviny, varuje horská…

16.01.2019 12:02 Na severu Slovenska přetrvává sněhová kalamita, desítky obcí kvůli přívalu sněhu vyhlásily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama