Záplavy pustoší Sicílii, 12 mrtvých. V domě se utopila celá rodina +VIDEO

Extrémně deštivé a větrné počasí, které už přes týden sužuje Itálii, zasáhlo v noci na dnešek Sicílii a vyžádalo si dalších 12 obětí na životech. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Devět mrtvých členů jedné rodiny včetně dvou malých dětí našli záchranáři v zaplaveném domě v obci Casteldaccia poblíž Palerma. Další dva lidé zemřeli poblíž Agrigenta, když jejich auto strhl proud vody. Na Sicílii se vypravil italský premiér Giuseppe Conte, aby se osobně seznámil s rozsahem škod.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Povodně pustoší Itálii (3.11.2018).
doporučujeme

Počet obětí bouřek a dešťů se za poslední týden v Itálii vyšplhal už na tři desítky. Pozornost se v minulých dnech upírala zejména ne sever země, nyní ale extrémně deštivé počasí zasáhlo rovněž Sicílii, kde během několika hodin zemřelo přes deset lidí.

"Potkala nás strašná tragédie," řekl italským médiím starosta městečka Casteldaccia Giovanni Di Giacinto. Právě v tomto městečku se v noci kvůli bleskovým záplavám vylila z břehů říčka Milicia a zaplavila dům, kde se v té době sešla na večeři širší rodina. Uvnitř se utopilo devět lidí, včetně dvou dětí ve věku jeden a tři roky.

zdroj: YouTube

"Sám vůbec nevím, jak jsem se zachránil. Všiml jsem si, jak voda vnikla do domu. Všem jsem řekl: pojďme rychle pryč," citovala agentura ANSA jediného přeživšího, Giuseppeho Giordana. Toho proud vody strhl ven a on se zachytil na stromě. V domě však přišli o život téměř všichni jeho příbuzní - dvě děti, manželka, rodiče a dva sourozenci.

Další muž zemřel v noci na dnešek v sicilské obci Vicari v autě, jeden člověk se ještě pohřešuje.

Apeninský poloostrov sužují v posledních dnech velmi silné deště a bouřky, vítr v místech dosahoval rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Civilní obrana popsala poslední vlnu bouřek jako jednu z nejsložitějších meteorologických situací v posledních šedesáti letech a situaci na severu země v sobotu označila za apokalyptickou. Některé vesnice odřízly sesuvy půdy od světa, nefunguje tam elektřina, někde neteče ani voda.

Šéf civilní obrany Angelo Borrelli dnes deníku La Stampa řekl, že tak rozsáhlé škody způsobené výkyvy počasí nepamatuje. Podle něj sesuvy půdy a bahna zavalily desítky kilometrů silnic, déšť a záplavy poničily stovky domů, obnova zničených lesů podle něj bude trvat nejméně století. Zemědělský svaz Coldiretti odhadl, že vítr vyvrátil nejméně 14 milionů vzrostlých stromů.

Meteorologové očekávají i dnes déšť a bouřky zejména ve střední a jižní Itálii. Ale i ve chvíli, kdy se počasí uklidní, bude náprava škod vzhledem k nadcházející zimě postupovat jen pomalu.

Zasaženou oblast na severu země, konkrétně Benátsko, dnes navštívil ministr vnitra Matteo Salvini. V komentáři pro novináře pak situaci opět využil ke kritice Evropské unie, která je pro jeho stranu Liga jedním z hlavních témat. "Potřebujeme 40 miliard eur (898,2 miliardy Kč), abychom pokryli náklady v celé zemi... doufám, že pak zase nedostaneme dopis z Bruselu, že příliš utrácíme," řekl vicepremiér.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře řádila ve Finském zálivu, u Petrohradu vytvořila obří ledovou stěnu …

13.03.2019 07:27 Kvůli silné bouři, která o víkendu řádila ve Finském zálivu, vznikla na břehu nedaleko ruského…

Chladné léto a rychlý nástup podzimu: Meteorologové aktualizovali výhled…

11.03.2019 22:03 Aktualizováno Britští meteorologové, kteří na základě modelů a dat o počasí z předchozích let zveřejňují…

Bouře Eberhard zkomplikovala dopravu na Slovensku, řada lidí je bez…

11.03.2019 12:16 Silný vítr v noci na dnešek způsobil na Slovensku výpadky v dodávkách elektřiny tisícům odběratelů,…

Orkán Eberhard se prohnal přes Německo, děsivě si pohrál s letadlem +VIDEO

11.03.2019 11:03 Silná větrná bouře Eberhard způsobila v neděli zejména v západní části Německa značné problémy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama