Alpy zavalí další masy sněhu, hrozí kolaps dopravy. Zima dorazila až na Vesuv

V rakouských a německých Alpách platí vysoké stupně lavinového nebezpečí. V posledních dnech tu napadlo několik centimetrů nového sněhu a dnes opět sněží v Horních Rakousech i na jihu Bavorska. Podle meteorologů se ale silné sněžení očekává na jihu Německa a v Rakousku především o víkendu. Na severu Rakouska by mohlo napadnout místy 80 až 100 centimetrů sněhu. V době návratu nejen rodin s dětmi z vánočních prázdnin se tak dají čekat komplikace v dopravě, upozornila německá a rakouská média.

Přidejte svůj názor

hory

Sněžení dnes zaskočilo rovněž obyvatele jižní Itálie, kde je sněhová pokrývka velmi neobvyklá. Námraza a silný vítr komplikovaly silniční i železniční dopravu, ve městě Potenza v regionu Basilicata zůstaly zavřené školky. Sníh napadl dokonce i na plážích v okolí apulijského Salenta a turisté si fotili zasněžený vrcholek sopky Vesuv nad Neapolí, napsala agentura ANSA.

První víkend nového roku se v rakouských a bavorských Alpách ponese ve znamení zvýšeného lavinového nebezpečí. Podle rozhlasu BR se dá v předhůří Alp na obou stranách hranice o víkendu očekávat až 40 centimetrů nového sněhu, od výšky 800 metrů nad mořem ho může napadnout až metr.

zdroj: YouTube

Na řadě míst rakouských Alp panuje už nyní druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Především v rakouských spolkových zemích Štýrsko a Salcbursko je situace riziková. Kvůli silnému větru se na mnoha místech utvořily velké závěje. O víkendu by například v Tyrolsku mohlo být dosaženo i pátého stupně lavinového nebezpečí. Bavorská horská služba dnes varovala, že lavinu může utrhnout i jediný neopatrný lyžař.

Němečtí i rakouští meteorologové varovali, že víkendové sněžení ovlivní také dopravu. "Tyto skutečné masy sněhu budou mít dozajista vliv na omezení v silniční i železniční dopravě," uvedla německá meteorologická služba DWD. Rozhlas BR upozornil, že situace na rakousko-německých hranicích bude složitá i kvůli tomu, že se řada lidí bude vracet z hor, neboť o víkendu dětem skončí vánoční prázdniny.

Omezení v dopravě hlásí už dnes Rakousko. Zavřené jsou některé horské silnice. Nesmí se používat například silnice do údolí Sölkatal, městečko Sankt Nikolai je tak nyní odříznuto od světa.

Ve snaze předejít pádu laviny na dálnici A10, která vede i Tauernským tunelem, odpálí dnes odpoledne rakouská státní dálniční společnost Asfinag u města Flachau im Pongau sněhové nánosy kontrolovaně. Dálnice proto bude dnes odpoledne od 13:30 SEČ zhruba hodinu uzavřená.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na severu Slovenska trvá kalamita, riziko lavin se snížilo

18.01.2019 15:39 Na severu Slovenska přetrvává po vydatném sněžení kalamitní stav, v regionu pomáhají s…

Laviny v Rakousku letos zabily už 11 lidí včetně Čechů, v Bavorsku…

16.01.2019 18:04 Aktualizováno Navzdory tomu, že po dvou týdnech přestalo v bavorských a rakouských Alpách sněžit, zůstává riziko…

Na severu Slovenska trvá sněhová kalamita. Hrozí laviny, varuje horská…

16.01.2019 12:02 Na severu Slovenska přetrvává sněhová kalamita, desítky obcí kvůli přívalu sněhu vyhlásily…

V Alpách spadlo několik lavin, tisíce obyvatel Salcburku odříznuty od…

15.01.2019 19:36 Aktualizováno Riziko lavin se dnes v Rakousku mírně snížilo, ale zůstává vysoké a několik lavin spadlo i dnes. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama