Alpy zavalí další masy sněhu, hrozí kolaps dopravy. Zima dorazila až na Vesuv

V rakouských a německých Alpách platí vysoké stupně lavinového nebezpečí. V posledních dnech tu napadlo několik centimetrů nového sněhu a dnes opět sněží v Horních Rakousech i na jihu Bavorska. Podle meteorologů se ale silné sněžení očekává na jihu Německa a v Rakousku především o víkendu. Na severu Rakouska by mohlo napadnout místy 80 až 100 centimetrů sněhu. V době návratu nejen rodin s dětmi z vánočních prázdnin se tak dají čekat komplikace v dopravě, upozornila německá a rakouská média.

Přidejte svůj názor

hory

Sněžení dnes zaskočilo rovněž obyvatele jižní Itálie, kde je sněhová pokrývka velmi neobvyklá. Námraza a silný vítr komplikovaly silniční i železniční dopravu, ve městě Potenza v regionu Basilicata zůstaly zavřené školky. Sníh napadl dokonce i na plážích v okolí apulijského Salenta a turisté si fotili zasněžený vrcholek sopky Vesuv nad Neapolí, napsala agentura ANSA.

První víkend nového roku se v rakouských a bavorských Alpách ponese ve znamení zvýšeného lavinového nebezpečí. Podle rozhlasu BR se dá v předhůří Alp na obou stranách hranice o víkendu očekávat až 40 centimetrů nového sněhu, od výšky 800 metrů nad mořem ho může napadnout až metr.

zdroj: YouTube

Na řadě míst rakouských Alp panuje už nyní druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Především v rakouských spolkových zemích Štýrsko a Salcbursko je situace riziková. Kvůli silnému větru se na mnoha místech utvořily velké závěje. O víkendu by například v Tyrolsku mohlo být dosaženo i pátého stupně lavinového nebezpečí. Bavorská horská služba dnes varovala, že lavinu může utrhnout i jediný neopatrný lyžař.

Němečtí i rakouští meteorologové varovali, že víkendové sněžení ovlivní také dopravu. "Tyto skutečné masy sněhu budou mít dozajista vliv na omezení v silniční i železniční dopravě," uvedla německá meteorologická služba DWD. Rozhlas BR upozornil, že situace na rakousko-německých hranicích bude složitá i kvůli tomu, že se řada lidí bude vracet z hor, neboť o víkendu dětem skončí vánoční prázdniny.

Omezení v dopravě hlásí už dnes Rakousko. Zavřené jsou některé horské silnice. Nesmí se používat například silnice do údolí Sölkatal, městečko Sankt Nikolai je tak nyní odříznuto od světa.

Ve snaze předejít pádu laviny na dálnici A10, která vede i Tauernským tunelem, odpálí dnes odpoledne rakouská státní dálniční společnost Asfinag u města Flachau im Pongau sněhové nánosy kontrolovaně. Dálnice proto bude dnes odpoledne od 13:30 SEČ zhruba hodinu uzavřená.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře řádila ve Finském zálivu, u Petrohradu vytvořila obří ledovou stěnu …

13.03.2019 07:27 Kvůli silné bouři, která o víkendu řádila ve Finském zálivu, vznikla na břehu nedaleko ruského…

Chladné léto a rychlý nástup podzimu: Meteorologové aktualizovali výhled…

11.03.2019 22:03 Aktualizováno Britští meteorologové, kteří na základě modelů a dat o počasí z předchozích let zveřejňují…

Bouře Eberhard zkomplikovala dopravu na Slovensku, řada lidí je bez…

11.03.2019 12:16 Silný vítr v noci na dnešek způsobil na Slovensku výpadky v dodávkách elektřiny tisícům odběratelů,…

Orkán Eberhard se prohnal přes Německo, děsivě si pohrál s letadlem +VIDEO

11.03.2019 11:03 Silná větrná bouře Eberhard způsobila v neděli zejména v západní části Německa značné problémy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama