Alpy zavalí další masy sněhu, hrozí kolaps dopravy. Zima dorazila až na Vesuv

V rakouských a německých Alpách platí vysoké stupně lavinového nebezpečí. V posledních dnech tu napadlo několik centimetrů nového sněhu a dnes opět sněží v Horních Rakousech i na jihu Bavorska. Podle meteorologů se ale silné sněžení očekává na jihu Německa a v Rakousku především o víkendu. Na severu Rakouska by mohlo napadnout místy 80 až 100 centimetrů sněhu. V době návratu nejen rodin s dětmi z vánočních prázdnin se tak dají čekat komplikace v dopravě, upozornila německá a rakouská média.

Přidejte svůj názor

hory
doporučujeme

Sněžení dnes zaskočilo rovněž obyvatele jižní Itálie, kde je sněhová pokrývka velmi neobvyklá. Námraza a silný vítr komplikovaly silniční i železniční dopravu, ve městě Potenza v regionu Basilicata zůstaly zavřené školky. Sníh napadl dokonce i na plážích v okolí apulijského Salenta a turisté si fotili zasněžený vrcholek sopky Vesuv nad Neapolí, napsala agentura ANSA.

První víkend nového roku se v rakouských a bavorských Alpách ponese ve znamení zvýšeného lavinového nebezpečí. Podle rozhlasu BR se dá v předhůří Alp na obou stranách hranice o víkendu očekávat až 40 centimetrů nového sněhu, od výšky 800 metrů nad mořem ho může napadnout až metr.

zdroj: YouTube

Na řadě míst rakouských Alp panuje už nyní druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Především v rakouských spolkových zemích Štýrsko a Salcbursko je situace riziková. Kvůli silnému větru se na mnoha místech utvořily velké závěje. O víkendu by například v Tyrolsku mohlo být dosaženo i pátého stupně lavinového nebezpečí. Bavorská horská služba dnes varovala, že lavinu může utrhnout i jediný neopatrný lyžař.

Němečtí i rakouští meteorologové varovali, že víkendové sněžení ovlivní také dopravu. "Tyto skutečné masy sněhu budou mít dozajista vliv na omezení v silniční i železniční dopravě," uvedla německá meteorologická služba DWD. Rozhlas BR upozornil, že situace na rakousko-německých hranicích bude složitá i kvůli tomu, že se řada lidí bude vracet z hor, neboť o víkendu dětem skončí vánoční prázdniny.

Omezení v dopravě hlásí už dnes Rakousko. Zavřené jsou některé horské silnice. Nesmí se používat například silnice do údolí Sölkatal, městečko Sankt Nikolai je tak nyní odříznuto od světa.

Ve snaze předejít pádu laviny na dálnici A10, která vede i Tauernským tunelem, odpálí dnes odpoledne rakouská státní dálniční společnost Asfinag u města Flachau im Pongau sněhové nánosy kontrolovaně. Dálnice proto bude dnes odpoledne od 13:30 SEČ zhruba hodinu uzavřená.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

13.07.2019 08:17 Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od…

Ostrov Chalkidiki zpustošila supercela, dron natočil zkázu

12.07.2019 14:40 Aktualizováno Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama