Zima svírá Evropu: Sever Německa trápí tlaková níže, Řecko a Turecko sníh

Sever Německa dnes zasáhla silná bouře, která způsobila v Hamburku první letošní záplavy. Ve spolkových zemích Sasko a Bavorsko, které sousedí s Českou republikou, hustě sněží a v rakouských Alpách nadále platí vysoké lavinové nebezpečí, ve Štýrsku dokonce nejvyšší možné. Se sněhem se potýká také Turecko či Řecko, kde bylo nutné uzavřít několik silnic včetně dálnice mezi Aténami a Soluní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zima
doporučujeme

Nad Nizozemsko a severozápad Německa se dnes dostala tlaková níže Benjamin. Na pobřeží Severního moře bouře způsobila mohutné vlny. V Německu se voda proti směru toku Labe dostala až do Hamburku, kde letos poprvé zaplavila Rybí trh (Fischmarkt) v centru města. Podle meteorologů by vrchol hladiny v Hamburku mohl přesáhnout průměr až o dva metry.

Na nejdůležitějším nizozemském letišti Amsterodam Schiphol zrušila společnost KLM preventivně kolem 160 letů.

Lidem na jihu Bavorska a v Rakousku dnes zima po jednom ze sněhově nejvydatnějších víkendů posledních let dopřála pauzu k nadechnutí. Vpodvečer ale sněžilo opět v Alpách a v jejich bavorském předhůří i Bavorském lese. Silné sněžení hlásí také Sasko, především v oblasti Krušných hor.

Zatímco na některých místech jižního Bavorska bylo sníženo lavinové nebezpečí ze čtvrtého stupně na třetí, v Rakousku obavy z lavin sílí. "Počet a velikost míst s nebezpečím během dne roste," sdělila dnes rakouská služba pro varování před lavinami. Vzhledem k očekávanému stále hustšímu chumelení hrozí spontánní suché laviny. Například v Alpách ve spolkové zemi Štýrsko vpodvečer stupeň lavinového nebezpečí zvýšili na pátý, tedy nejvyšší stupeň na lavinové škále. Maximální varování se týká mimo jiné oblasti Dachsteinu oblíbené u lyžařů.

zdroj: YouTube

Zhruba stovka silnic v Rakousku je uzavřená, informovala dnes agentura DPA. Lidé jsou nadále odříznuti od světa ve štýrských obcích Pölstal a Hohentauern, kde byl v pondělí vyhlášen mimořádný stav. Po celém Rakousku je od civilizace kvůli sněhu odříznuto asi 2000 lidí - domácích i turistů.

Problémy nadále působí také vyvrácené stromy. V Horních a Dolních Rakousech je na 2000 domácností bez elektřiny. Na některých místech pomáhá armáda.

Do čtvrtka má v rakouských Alpách napadnout další metr sněhu a i v nižších polohách se počítá s 30 až 80 centimetry. "Nebezpečí, že stromy pod tíhou sněhu a bouře popadají na silnice, elektrické vedení a železniční tratě, den ode dne roste," řekl mluvčí rakouského meteorologického institutu ZAMG.

Sněžení dnes ochromilo dopravu v řadě regionů centrálního a jižního Řecka. I na aténské Akropoli byla dnes ráno tenká vrstva sněhu, který však brzy roztál.

Nejdůležitější severo-jižní dálnici mezi Aténami a Soluní musela policie kvůli zledovatělé vozovce na dvou místech uzavřít. Většina řeckých škol zůstala podle agentury DPA uzavřena a města otevřela vytápěné místnosti pro bezdomovce.

Kvůli hustému sněžení zůstaly dnes uzavřené školy také ve 26 z 81 tureckých provincií, většinou v těch ve střední části země. Meteorologové před sněhem a náledím varovali také obyvatele Istanbulu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí v Rakousku zabíjí. Přívaly sněhu, hrozí laviny, seniora pohřbilo…

18.11.2019 16:33 S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Sesuvy…

Rakousko pustoší extrémní počasí. Část země zasáhlo sněžení a mohutný dešť

18.11.2019 10:11 S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Několik…

Benátky devastuje další povodňová vlna, záplavy hlásí celá Itálie

17.11.2019 16:33 Benátky dnes postihla další záplavová vlna, třetí během jediného týdne. V souvislosti s…

Nápor sněhu ochromil jihovýchod Francie. Jeden muž tragicky zahynul

15.11.2019 13:50 Aktualizováno Statisíce domácností na jihovýchodě Francie se dnes ráno ocitly bez dodávek elektřiny poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama