Přívaly sněhu v Alpách nelze zvládnout. Bavorsko vyhlásilo stav přírodní katastrofy

Obyvatelé Bavorska a Rakouska nadále čelí útrapám zimního počasí. Lidé se musí obrnit trpělivostí, neboť podle německé meteorologické služby DWD bude v Alpách sněžit přinejmenším do poloviny nadcházejícího týdne. V německých, rakouských i švýcarských Alpách tak nadále hrozí vysoké riziko lavin, které si již vyžádaly několik životů. Osady Buchenhöhe u Berchtesgadenu a Jachenau v jižním Bavorsku jsou kvůli sněhu nadále odříznuté od světa. S komplikacemi při úklidu sněhu se potýkají nejen silničáři, ale i železničáři.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Obyvatelé Buchenhöhe a Jachenau mají podle úřadů dostatek potravin. Do Buchenhöhe, kde uvízlo asi 350 lidí, se po silnici dostanou jen vojenská vozidla. Nedostupných je také několik oblastí v Rakousku, například Galtür v Tyrolsku. Ve Štýrsku armáda připravuje na pátek letecké zásobování odříznutých regionů.

Jihobavorský zemský okres Berchtesgadener Land kvůli sněhové kalamitě vyhlásil stav přírodní katastrofy. Stejné opatření, které úřadům usnadňuje koordinaci záchranných i technických prací, vyhlásil i nedaleký okres Miesbach.

Mnohé školy v Bavorsku zrušily vyučování kvůli složité dostupnosti, ale i z bezpečnostních důvodů. Němečtí učitelé se ovšem podle ministerstva kultury musí do práce dostavit, aby se mimo jiné postarali o žáky, kteří se do školy i přes obtížné podmínky vydali. Sněhové prázdniny vyhlásily také některé školy v Rakousku, především v Salcbursku.

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) na svém webu varoval cestující před zpožděním a rušením spojů v regionech, kde hustě sněží. Týká se to mimo jiné tratí do města Lindau na břehu Bodamského jezera či příměstské linky mezi Mnichovem a Tutzingem, kde doprava zcela stojí. Na odklízení sněhu z nádraží v Miesbachu, Schaftlachu a Schliersee nasadili železničáři i bagry. Železniční spojení je problematické také v Rakousku. Dráhy kvůli lavině zastavily provoz mezi Gollingem a Werfenem v Salcbursku.

Bavorské i rakouské úřady shodně doporučují řidičům nevyjíždět, pokud to není nutné. Rakouští záchranáři podle APA varovali neukázněné řidiče, kteří nerespektují uzavírky, že se k nim v případě problémů nemusí dostat pomoc.

Na kluzkých hornobavorských silnicích se v noci stala asi stovka nehod. Řidiči často s vozem sjeli do příkopu. Kvůli lavinovému nebezpečí policie uzavřela v Bavorsku silnici od Wildbad Kreuth k rakouské hranici.

zdroj: YouTube

Sněžení netrápí jen Alpy, ale také Krušné hory v Německu či Bavorský les na německé straně Šumavy. Saská policie má podle portálu Sächsische.de plné ruce práce, neboť silnice jsou kluzké a mnohde nesjízdné. Zavřen je například úsek dálnice A72 u saského Burgstein v blízkosti zemských hranic s Bavorskem a Durynskem, kde uvízlo vícero kamionů. Kolony zde v noci na dnešek měly až deset kilometrů.

Podobná situace je na silnici z Chemnitzu (Saské Kamenice) do Marienbergu, která dále pokračuje do Česka na Horu Svatého Šebestiána. Policie uvedla, že zde uvízlo 166 nákladních vozidel a že nákladní auta stojí i na silnici z Chemnitzu vedoucí k Vejprtům.

Policejní velitelství v Chemnitzu zaznamenala v noci stovky nehod s více než dvacítkou zraněných.

Několik desítek řidičů nákladních aut strávilo noc na durynském úseku dálnice A9 spojující Mnichov s Berlínem. Obdobné to bylo na dálnici A8 mezi Ulmem a Nellingenem v Bádensku-Württembersku, kde v koloně zůstaly stovky kamionů.

Nebezpečím zůstávají laviny. Ve Štýrsku se vojáci připravují na odstřel sněhu v nebezpečných lavinových svazích.

U tyrolské obce St. Anton am Arlberg zahynul 16letý hoch, kterého ve středu pozdě odpoledne smetla lavina. Mladík se svou německo-australskou rodinou lyžoval mimo sjezdovku. Skupina se dostala k příkrému svahu, kvůli kterému nemohla pokračovat, a proto zavolala horskou službu o pomoc. Než se záchranáři k místu dostali, zasypala mladíka před zraky ostatních členů rodiny masa sněhu. Záchranářům se ho již nepodařilo oživit. Policie uvedla, že nikdo z výpravy neměl potřebné vybavení jako lopatky či lavinové vyhledávače.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

13.07.2019 08:17 Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od…

Ostrov Chalkidiki zpustošila supercela, dron natočil zkázu

12.07.2019 14:40 Aktualizováno Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama