Riziko lavin v Alpách je na maximu, masy sněhu letos zabily už 10 lidí

V německých Alpách a také v Rakousku panuje po několikadenním hustém sněžení kritická lavinová situace, na řadě míst v Rakousku platí pátý stupeň varování, tedy ten nejvyšší. Laviny hrozí i ve Švýcarsku, podle agentury DPA zde ale není nebezpečí ve srovnání s Rakouskem a Německem tak vysoké. Od začátku roku si laviny v těchto třech zemích vyžádaly podle médií zhruba desítku mrtvých. Nejméně po jednom mrtvém hlásí Německo se Švýcarskem, zbývající oběti připadají na Rakousko.

Přidejte svůj názor

hory

V Salcbursku, Štýrsku a také v Ybbstalských Alpách v Dolních Rakousích platí podle rakouského portálu Lawineninfo pátý stupeň lavinového nebezpečí. Velmi nebezpečná je také situace ve Vorarlbersku, Tyrolsku a Korutanech, kde je čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a v některých místech i pátý. Meteorologové v Rakousku očekávají až půl metru nového sněhu, takže lavinová situace se ještě zhorší.

Kvůli hrozbě lavin jsou v Rakousku uzavřené mnohé silnice. Nedostupná jsou dnes stejně jako ve středu oblíbená turistická střediska Horní Taury, Lech, Zürs či Hallstatt.

Rakouská horská služba varovala, že v nynější kritické situaci nemůže kvůli ochraně životů vždy zaručit vyslání záchranářů. Jako příklad uvedla pátrání po dvojici pohřešované od soboty u dolnorakouské obce Hohenberg, které muselo být z bezpečnostních důvodů pozastaveno.

Lavinová služba v Bavorsku vydala varování pro všechny alpské regiony v této německé spolkové zemi, platí zde čtvrtý stupeň nebezpečí. Hrozí vysoké riziko samovolného utržení laviny kvůli nesoudržnosti starých a nových sněhových vrstev. Staré vrstvy sněhu jsou navíc velmi přetížené čerstvým sněhem, takže vyvolat rozsáhlou lavinu může i jeden neopatrný lyžař.

Ve Švýcarsku je podle DPA oproti jižnímu Bavorsku a Rakousku situace o poznání klidnější. Největší nebezpečí hrozí v Glarnských a Bernských Alpách ve střední a východní části země, kde platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Ústav pro výzkum sněhu a lavin (SLF) v Davosu k dnešní situaci napsal, že s postupným slábnutím intenzivního sněžení se snižuje i lavinová aktivita. To znamená výrazně nižší počet pádů spontánních lavin, které ale podle varování SLF mohou být velmi rozsáhlé. Ústav rovněž důrazně varoval před lyžováním mimo zajištěné sjezdovky.

zdroj: YouTube

Na dalších místech středního Švýcarska, ale také na západě a jihu země, například ve Walliských či Freiburských Alpách, platí třetí lavinový stupeň, který značí zvýšené riziko. SLF jako problém označil nový a navátý sníh, který nestabilně leží na vrstvě staré sněhové pokrývky. Lyžaři snadno mohou vyvolat utržení sněhové masy. Jako na varovné znaky SLF upozornil na dunění při pohybu po sněhu a na přítomnost trhlin.

V Lepontských Alpách na jihu Švýcarka u hranic s Itálií a v pohoří Jura na severozápadě země je vyhlášen druhý lavinový stupeň, tedy mírný. V obou masivech SLF shodně jako nebezpečí označil navátý sníh, který mohou lyžaři snadno utrhnout.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře řádila ve Finském zálivu, u Petrohradu vytvořila obří ledovou stěnu …

13.03.2019 07:27 Kvůli silné bouři, která o víkendu řádila ve Finském zálivu, vznikla na břehu nedaleko ruského…

Chladné léto a rychlý nástup podzimu: Meteorologové aktualizovali výhled…

11.03.2019 22:03 Aktualizováno Britští meteorologové, kteří na základě modelů a dat o počasí z předchozích let zveřejňují…

Bouře Eberhard zkomplikovala dopravu na Slovensku, řada lidí je bez…

11.03.2019 12:16 Silný vítr v noci na dnešek způsobil na Slovensku výpadky v dodávkách elektřiny tisícům odběratelů,…

Orkán Eberhard se prohnal přes Německo, děsivě si pohrál s letadlem +VIDEO

11.03.2019 11:03 Silná větrná bouře Eberhard způsobila v neděli zejména v západní části Německa značné problémy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama