V Alpách spadlo několik lavin, tisíce obyvatel Salcburku odříznuty od světa. Meteorology děsí oteplení

Riziko lavin se dnes v Rakousku mírně snížilo, ale zůstává vysoké a několik lavin spadlo i dnes. V jihorakouské zemi Korutany dnes lavina zabila 24letého českého skialpinistu. Podle agentury APA už v žádné ze spolkových zemích neplatí nejvyšší, tedy pátý stupeň lavinového nebezpečí. Také v Bavorsku, které stejně jako Rakousko v uplynulých dnech trápilo silné sněžení, se dnes situace mírně uklidnila.

Přidejte svůj názor

Lavina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Alpští záchranáři dnes vydali statistiku, podle níž si laviny v Rakousku od 1. listopadu do poloviny ledna vyžádaly 11 mrtvých. Poté agentura APA informovala o další oběti. Muž ve Štýrsku zahynul, když se na něj sesul sníh ze střechy. V daném období už zahynulo přibližně dvakrát více lidí, než tvoří dlouholetý průměr, poznamenala APA. Tragickou statistiku dnes rozšířil i 24letý Čech, který byl se svým otcem na skialpinistické túře ve volném terénu v oblasti alpského štítu Ankogel.

"Situace zůstává vážná," uvedla dnes lavinová služba spolkové země Salcbursko. Kromě ní platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí i v částech spolkových zemí Vorarlbersko, Horní Rakousy, Štýrsko a Tyrolsko. "Pro zimní sporty mimo zajištěné sjezdovky jsou podmínky velmi nebezpečné," zdůraznila dnes tyrolská lavinová služba.

zdroj: YouTube

V Rakousku v pondělí večer a v noci na dnešek laviny zasypaly především silnice, ale ve štýrském Ramsau na úpatí hory Dachstein sníh pronikl skrz okna také do dvou místních hotelů. V obou ubytovacích zařízeních bylo v tu dobu asi šedesát hostů, nikdo ale neutrpěl zranění. Pod lavinou se ovšem ocitlo několik jejich automobilů.

Řada rakouských horských obcí je nadále nepřístupná. Například v Salcbursku bylo od okolního světa v pondělí večer dočasně odříznuto 41.000 osob. Mnoho lidí je v Rakousku také bez elektrické energie. V Tyrolsku je to dnes kolem 500 domácností; ještě v pondělí to ovšem bylo 1500. Uzavřena zůstává řada lyžařských středisek, a to nejen kvůli nebezpečí pádu lavin, ale i kvůli silnému větru.

V Bavorsku, které stejně jako Rakousko v posledních týdnech trápilo vydatné sněžení, se situace zlepšila. Podle meteorologů se tu dnes očekává maximálně pět centimetrů nového sněhu, vydatněji by mělo na území Německa sněžit dnes jen ve východním Sasku.

Na středu meteorologové předpovídají v Bavorsku i v Rakousku oteplení. Varovali proto před ztěžknutím sněhu, což by mohlo způsobit další laviny, ale i lámání přetížených větví či celých stromů. Díky tomu, že přestalo sněžit, bude ale možné na některých nebezpečných místech sněhovou masu odstřelit, a zpřístupnit tak některé obce odříznuté od světa.

To se dnes podařilo v bavorském Balderschwangu nebo v rakouských střediscích Lech, Zürs a Sölden. Jenom v Salcbursku dnes odpoledne zůstávalo podle APA od světa odříznuto kolem 21.000 lidí. Více než stovka silnice v celém Rakousku je kvůli nebezpečí lavin nadále uzavřena.

Situace si opět vynutila i pomoc armády. V Bavorsku pomáhalo s odklízením sněhu na 1200 vojáků a v Rakousku přibližně 1500.

Na severu Německa se zimní počasí projevuje spíše bouřemi. Ty v posledních dnech na baltském ostrově Rujana vedly k poklesu hladiny a na pláži u obce Glowe se objevila spodní část vraku lodi z 18. století. Plavidlo bylo postaveno pravděpodobně v Nizozemsku. Místní úřady upozornily, že je zakázáno si části vraku odnášet jako suvenýr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky a tornádo. Bouřlivé počasí pustošilo Německo, kolaps dopravy ve…

19.08.2019 10:38 Silné bouřky, které v neděli zasáhly německou spolkovou zemi Hesensko ochromily leteckou i…

Blesková povodeň ve Švýcarsku zabíjela. Živel smetl otce s šestiletou…

13.08.2019 07:15 Lavina bahna z rozvodněného potoka ve švýcarském kantonu Wallis strhla automobil se dvěma lidmi.…

Strach z počasí: Lucembursko zasáhlo tornádo, 14 zraněných +VIDEO

10.08.2019 10:47 Aktualizováno Lucembursko v pátek večer zasáhlo tornádo, které způsobilo vážné škody. Podle sdělení úřadů se 14…

Vedra v Nizozemí byla vražedná, zemřelo o 400 lidí více než obvykle

09.08.2019 12:07 Během veder, která zasáhla Nizozemsko koncem července, zemřelo v této zemi o 400 lidí více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama