V Alpách spadlo několik lavin, tisíce obyvatel Salcburku odříznuty od světa. Meteorology děsí oteplení

Riziko lavin se dnes v Rakousku mírně snížilo, ale zůstává vysoké a několik lavin spadlo i dnes. V jihorakouské zemi Korutany dnes lavina zabila 24letého českého skialpinistu. Podle agentury APA už v žádné ze spolkových zemích neplatí nejvyšší, tedy pátý stupeň lavinového nebezpečí. Také v Bavorsku, které stejně jako Rakousko v uplynulých dnech trápilo silné sněžení, se dnes situace mírně uklidnila.

Přidejte svůj názor

Lavina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Alpští záchranáři dnes vydali statistiku, podle níž si laviny v Rakousku od 1. listopadu do poloviny ledna vyžádaly 11 mrtvých. Poté agentura APA informovala o další oběti. Muž ve Štýrsku zahynul, když se na něj sesul sníh ze střechy. V daném období už zahynulo přibližně dvakrát více lidí, než tvoří dlouholetý průměr, poznamenala APA. Tragickou statistiku dnes rozšířil i 24letý Čech, který byl se svým otcem na skialpinistické túře ve volném terénu v oblasti alpského štítu Ankogel.

"Situace zůstává vážná," uvedla dnes lavinová služba spolkové země Salcbursko. Kromě ní platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí i v částech spolkových zemí Vorarlbersko, Horní Rakousy, Štýrsko a Tyrolsko. "Pro zimní sporty mimo zajištěné sjezdovky jsou podmínky velmi nebezpečné," zdůraznila dnes tyrolská lavinová služba.

zdroj: YouTube

V Rakousku v pondělí večer a v noci na dnešek laviny zasypaly především silnice, ale ve štýrském Ramsau na úpatí hory Dachstein sníh pronikl skrz okna také do dvou místních hotelů. V obou ubytovacích zařízeních bylo v tu dobu asi šedesát hostů, nikdo ale neutrpěl zranění. Pod lavinou se ovšem ocitlo několik jejich automobilů.

Řada rakouských horských obcí je nadále nepřístupná. Například v Salcbursku bylo od okolního světa v pondělí večer dočasně odříznuto 41.000 osob. Mnoho lidí je v Rakousku také bez elektrické energie. V Tyrolsku je to dnes kolem 500 domácností; ještě v pondělí to ovšem bylo 1500. Uzavřena zůstává řada lyžařských středisek, a to nejen kvůli nebezpečí pádu lavin, ale i kvůli silnému větru.

V Bavorsku, které stejně jako Rakousko v posledních týdnech trápilo vydatné sněžení, se situace zlepšila. Podle meteorologů se tu dnes očekává maximálně pět centimetrů nového sněhu, vydatněji by mělo na území Německa sněžit dnes jen ve východním Sasku.

Na středu meteorologové předpovídají v Bavorsku i v Rakousku oteplení. Varovali proto před ztěžknutím sněhu, což by mohlo způsobit další laviny, ale i lámání přetížených větví či celých stromů. Díky tomu, že přestalo sněžit, bude ale možné na některých nebezpečných místech sněhovou masu odstřelit, a zpřístupnit tak některé obce odříznuté od světa.

To se dnes podařilo v bavorském Balderschwangu nebo v rakouských střediscích Lech, Zürs a Sölden. Jenom v Salcbursku dnes odpoledne zůstávalo podle APA od světa odříznuto kolem 21.000 lidí. Více než stovka silnice v celém Rakousku je kvůli nebezpečí lavin nadále uzavřena.

Situace si opět vynutila i pomoc armády. V Bavorsku pomáhalo s odklízením sněhu na 1200 vojáků a v Rakousku přibližně 1500.

Na severu Německa se zimní počasí projevuje spíše bouřemi. Ty v posledních dnech na baltském ostrově Rujana vedly k poklesu hladiny a na pláži u obce Glowe se objevila spodní část vraku lodi z 18. století. Plavidlo bylo postaveno pravděpodobně v Nizozemsku. Místní úřady upozornily, že je zakázáno si části vraku odnášet jako suvenýr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo trápí silné deště a záplavy, problémy má i Švýcarsko

21.05.2019 16:45 Aktualizováno Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu další záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v…

Střední Evropu zasáhne extrémně silný déšť. Jak na tom bude Česko?

19.05.2019 15:51 Aktualizováno Přes střední Evropu se jen velmi zvolna přesouvá k severovýchodu tlaková níže. Ta by měla přinést…

Letní předpověď počasí pro celou Evropu: Kdy a kam vyrazit k moři?

18.05.2019 12:55 Doba letních dovolených se blíží. Řada Čechů využívá možnosti navštívit oblíbená letoviska ještě…

Chystáte se k moři? Velká předpověď počasí v Evropě na červen a červenec

09.05.2019 11:16 Doba letních dovolených se blíží. Řada Čechů využívá možnosti navštívit oblíbená letoviska ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama