Laviny v Rakousku letos zabily už 11 lidí včetně Čechů, v Bavorsku evakuovali vesnici

Navzdory tomu, že po dvou týdnech přestalo v bavorských a rakouských Alpách sněžit, zůstává riziko lavin nadále vysoké. V Rakousku si tuto zimu laviny vyžádaly více než desítku mrtvých včetně dvou Čechů. Dnes bylo v rakouském Lechu nalezeno tělo lyžaře pohřešovaného od soboty. Ve Švýcarsku v úterý večer utržené sněhové pole zasypalo a zabilo 20letou Švédku, informoval server 20minuten. Na konec tohoto týdne meteorologové hlásí nové sněžení.

Přidejte svůj názor

hory
doporučujeme

Čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí panuje dnes nadále na řadě míst rakouských spolkových zemí Tyrolsko, Vorarlbersko, Salcbursko, Štýrsko a Horní a Dolní Rakousy.

"Během dne můžou laviny mokrého sněhu kvůli slunečnímu záření a oteplení padat ve zvýšené míře ze strmých jižních svahů," varovala lavinová služba. Pro zimní sporty mimo vyznačené sjezdovky jsou podle ní podmínky extrémně nebezpečné.

Dnes bylo v lyžařském středisku Lech v nejzápadnější rakouské zemi Vorarlbersko pod masami sněhu nalezeno tělo 28letého německého běžkaře, který byl od soboty nezvěstný. Podle policie se byl pod 2,5 metru silnou vrstvou sněhu. Už v noci na neděli se v lokalitě podařilo najít mrtvá těla dalších tří Němců ve věku 57, 32 a 36 let.

Také v bavorských Alpách navzdory tomu, že přestalo sněžit, je riziko lavin stále vysoké. Čtvrtý stupeň z pěti nicméně platí už jen nad hranicí lesa v Alpách u měst Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden.

Kvůli lavinovému nebezpečí dnes musela být evakuována jihobavorská vesnice Raiten, ležící nedaleko hranic s Rakouskem. Podle agentury AP úřady vyzvaly místní obyvatele k okamžitému opuštění svých domů kvůli akutnímu lavinovému nebezpečí. Úřady lidi vyzvaly, aby s sebou vzali důležité doklady a léky a aby informovali sousedy, k nimž se varování nemuselo donést. Podle agentury DPA muselo své domovy opustit na 230 lidí.

Ve čtvrtek by se mohlo lavinové nebezpečí na mnoha místech rakouských hor snížit až na třetí stupeň. Na víkend ale meteorologové hlásí další sněžení.

Situace se pomalu lepší také v dopravě. Na mnoha místech byly zrušeny uzavírky. Od světa je odříznuto už jen několik málo horských obcí. Přístupné je mimo jiné i dolnorakouské lyžařské středisko Hochkar, které bylo několik dní zcela nepřístupné. Vjet do něj ovšem smějí zatím jen vojáci a hasiči. Prakticky v celém Rakousku už se podařilo obnovit také dodávky elektřiny.

zdroj: YouTube

Podle dosavadních informací zemřelo během této zimy v rakouských Alpách kvůli lavinám nejméně jedenáct lidí. Jsou mezi nimi také dva Češi. Čtyřiačtyřicetiletý muž zahynul na počátku ledna v tyrolském lyžařském středisku Ischgl, toto úterý zabila lavina 24letého Čecha na skialpinistické túře v oblasti alpského štítu Ankogel v Korutanech.

Provozovatelé vleků navzdory nevlídnému počasí v posledních dvou týdnech, které způsobilo uzavření mnoha lyžařských středisek, počítají podle agentury DPA s dobrou sezónou. "Zimní sezóna je v závislosti na lyžařské oblasti mezi 100 a 140 dny dlouhá. Že je 14 dní špatné počasí a nemůže se kvůli tomu lyžovat, je docela normální," řekl předseda Svazu německých lanovek a vleků Peter Schöttl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si vybralo ve Španělsku krutou daň. Tři mrtví, povodňová vlna…

13.09.2019 13:13 Záplavy vyvolané přívalovými lijáky na jihu Španělska si vyžádaly tři oběti na životech. Desítky…

Počasí trápí Evropu: Oblíbenou destinaci Čechů zasáhly bouřky a tornádo

13.09.2019 06:56 Aktualizováno Na Baleáry dorazily intenzivní bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny až v řádech stovek…

Odborníci na počasí se děsí zimy. Bude jedna z nejkrutějších za poslední…

12.09.2019 22:42 Aktualizováno Odborníci na klima nedávno předpověděli, že se Anglie bude potýkat s extrémně silnými mrazy už tuto…

Španělsko bojuje se záplavami, silnice a tratě se proměnily v řeky

12.09.2019 15:27 Jih a východ Španělska se dnes potýká se záplavami způsobenými nočními bouřkovými dešti. Stovky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama