Sněžení ochromilo Evropu, Itálie hlásí i záplavy

Itálie se dnes potýká se následky vydatných srážek. Zatímco sever země odstraňuje následky sobotního hustého sněžení, jižněji způsobil déšť vzedmutí hladin řek a místní záplavy. V rakouských Alpách dál panuje velké nebezpečí lavin. Silné sněžení způsobilo noční kalamitu i ve francouzském alpském regionu Savojsko, komplikace spojené s počasím hlásí například i německá spolková země Bavorsko či východní pobřeží Švédska.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Na Brennerské dálnici A22, která vede severoitalskou oblastí Jižní Tyrolsko k rakouské hranici a která byla v sobotu odpoledne kvůli hustému sněžení neprůjezdná v obou jízdních pruzích, je dnes situace výrazně lepší než v sobotu. "Všechna auta musejí mít zimní vybavení," upozornili dnes přesto hasiči z města Bolzana.

Podle serveru listu Die neue Südtiroler Tageszeitung způsobily totiž sobotní chaos na Brennerské dálnici především kamiony, které navzdory včasnému varování nedodržely pravidla jízdy v zimním počasí. "Mnoho kamionů nemělo zimní pneumatiky ani potřebné zimní vybavení," kritizovala dnes v prohlášení společnost, která dálnici A22 spravuje. V sobotu na dálnici uvázly stovky lidí, kteří museli noc na dnešek strávit v nouzových ubytovnám.

Agentura APA informovala, že situace v okolí Brennerského průsmyku dnes už není zdaleka tak napjatá jako v sobotu, řidiči ale musejí nadále počítat s zácpami.

Zatímco Jižní Tyrolsko se ještě dnes potýká se sněhem, v okolí Boloně vydatné srážky způsobily záplavy. Severně od města se protrhla hráz na říčce Reno. Evakuovat kvůli tomu museli asi 300 lidí. "Mnoho domů je stále pod vodou," uvedla starostka zasažené obce Argelato Claudia Muzicová. Mnoho domácností je bez elektřiny. Lokální záplavy hlásí regiony Umbrie, Abruzzy a Kampánie.

Na mnoha místech západního a jižního Rakouska nadále platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Jedna lavina se dnes utrhla v obci Bad Kleinkirchheim ve spolkové zemi Korutany a zasypala dva Rakušany. Žena se dokázala vyprostit sama a zavolat pomoc. Muže vyhrabali asi po 20 minutách záchranáři a převezli jej do nemocnice. V Korutanech vydatné srážky způsobily i lokální záplavy. Kvůli pádu laviny je nepřístupná také tyrolská obec Ginzling.

Hustě dnes sněžilo i na východě Německa, především ve spolkových zemích Bavorsko a Sasko, které sousedí s Českem. Organizátoři museli dokonce zrušit druhý závod Světového poháru lyžařů v hornobavorském Garmisch-Partenkirchenu.

Husté sněžení způsobilo noční kalamitu ve francouzském alpském regionu Savojsko. Místy napadlo až půl metru sněhu, což vedlo mimo jiné k přerušení provozu na dálnici A48, kde zůstala uvězněna stovka vozidel. Nepříjemný večer prožily také stovky belgických a nizozemských studentů, kterým v sobotu ve francouzských Alpách končil lyžařský zájezd. Kvůli výpadku autobusové dopravy strávili část noci venku a několik jich muselo být kvůli podchlazení hospitalizováno.

Už v sobotu odpoledne se v Savojsku u lyžařského centra Val Cenis sesunula rozsáhlá lavina a zasypala asi desetičlennou skupinu lyžařů. Jednoho z nich se nepodařilo zachránit, další dva utrpěli lehká zranění, informovala agentura AFP.

Problémy kvůli silnému sněžení hlásí také Švédsko, zasaženo je hlavně východní pobřeží. V okolí Stockholmu způsobil sníh problémy v hromadné dopravě. Při teplotách až minus 18 stupňů Celsia musely v hlavním městě a okolí některé domácnosti bez elektřiny přečkat celou noc na dnešek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hurikány, vlny veder, povodně. Meteorologové vydali děsivou prognózu…

03.12.2019 13:51 Aktualizováno Poslední desetiletí bude téměř s jistotou tím nejteplejším v historii měření. Uvedla to dnes…

Vražedné počasí: Průměrná teplota v Německu roste, umírají tisíce lidí

26.11.2019 10:52 Průměrná teplota na území Německa od předindustriální doby stoupla už o 1,5 stupně Celsia. V…

Počasí v Rakousku zabíjí. Přívaly sněhu, hrozí laviny, seniora pohřbilo…

18.11.2019 16:33 S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Sesuvy…

Rakousko pustoší extrémní počasí. Část země zasáhlo sněžení a mohutný dešť

18.11.2019 10:11 S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Několik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama