V Alpách stále hrozí laviny, Itálie má za sebou tragický víkend

V alpských regionech v Německu, Švýcarsku, Rakousku i v Itálii nadále hrozí vysoké lavinové nebezpečí, ačkoli husté sněžení po víkendu již ustalo. Riziko se podle meteorologů týká především výše položených oblastí nad 1600 metrů nad mořem. V Itálii byla neděle tragická, tamní záchranáři dnes na twitteru napsali, že pod lavinami zahynulo osm lidí. Další mrtvého muže našli pod lavinou dnes.

Přidejte svůj názor

hory
doporučujeme

V Alpách na jihu Německa nadále platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí, tedy druhý nejvyšší. Problémem je nový sníh, který dostatečně nepřilnul ke starší sněhové pokrývce. Hrozí tedy, že se masa sněhu může i samovolně utrhnout a po starší vrstvě ze svahu sklouznout.

Podobná je situace také ve středním Švýcarsku, v rakouském Tyrolsku a Horní Adiži na severu Itálie. Pro lyžaře to znamená, že mimo zajištěné sjezdovky se vystavují nebezpečí.

zdroj: YouTube

O riziku lavin svědčí i dnes upřesněná bilance v podobě devíti mrtvých lyžařů v Itálii. Sedm lidí zahynulo v alpské oblasti Valle d'Aosta na severozápadě země, po jednom mrtvém hlásí údolí Valtellina v Lombardii a provincie Bolzano. Mezi oběťmi jsou i turisté z Francie, Británie a Nového Zélandu. Podle agentury DPA jedním mrtvým je také Polák a italská média informují i o oběti z Belgie. Vyprošťování mrtvých se u obce Courmayeur ve Valle d'Aosta, kde lavina zavalila čtyři lidi, protáhla podle agentury APA až do dneška.

Rakouské úřady o víkendu kvůli přívalům sněhu uzavřely Brennerskou dálnici A22, která je spojnicí Horní Adiže (Jižní Tyrolsko) s rakouským Tyrolskem. Rakouská média uváděla, že uzavírku na A22 způsobili řidiči kamionů, kteří podcenili přípravu na jízdu v zimním počasí. Italští nákladní dopravci ale tento závěr odmítají a v tiskovém prohlášení uvedli, že za chaos na dálnici může jen Rakousko se svou blokádou kamionů.

Dopravci v prohlášení, o kterém dnes informovala agentura APA, mimo jiné uvádějí, že kvůli nočním zákazům jízdy se v pátek večer na jižní straně Brennerského průsmyku vytvořila dlouhá kolona čekajících nákladních aut. "Kvůli sněžení a kamionům v pravém jízdním pruhu pak nebylo možné dostatečně silnici uklidit," prohlásil Thomas Baumgartner, který je šéfem italského svazu dopravců Anita.

Baumgartner již vyzval italskou vládu, aby na Rakousko kvůli jeho jednostranné nákladní politice zatlačila. Vídeň totiž podle něj svým postojem nejen komplikuje dopravu na klíčových tazích, ale zároveň škodí italskému hospodářství.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesková povodeň ve Švýcarsku zabíjela. Živel smetl otce s šestiletou…

13.08.2019 07:15 Lavina bahna z rozvodněného potoka ve švýcarském kantonu Wallis strhla automobil se dvěma lidmi.…

Strach z počasí: Lucembursko zasáhlo tornádo, 14 zraněných +VIDEO

10.08.2019 10:47 Aktualizováno Lucembursko v pátek večer zasáhlo tornádo, které způsobilo vážné škody. Podle sdělení úřadů se 14…

Vedra v Nizozemí byla vražedná, zemřelo o 400 lidí více než obvykle

09.08.2019 12:07 Během veder, která zasáhla Nizozemsko koncem července, zemřelo v této zemi o 400 lidí více než…

Počasí je stále extrémnější. Lidstvo bude muset změnit i stravovací návyky?

08.08.2019 12:58 V boji proti globálnímu oteplování už nestačí jen omezit emise oxidu uhličitého produkovaného v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama