Počasí v Česku v nejbližších letech? Extrémní vedra, katastrofální sucho

Svět v posledních letech zažíval jeden teplotní rekord za druhým. Poslední čtyři roky byly nejteplejší, jaké kdy meteorologové zaznamenali, a z uplynulých 22 let dokonce padly teplotní rekordy ve 20 případech. Nyní ale meteorologové tvrdí, že ta pravá vedra teprve přijdou. Potrvají nejméně pět let a evropské země včetně Česka je pocítí mnohem silněji, než obyvatelé jiných koutů světa.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto

Experti z britské meteorologické kanceláře Met Office tvrdí, že následujících pět let bude nejteplejších v historii. Měly by tak překonat uplynulé čtyři roky 2018, 2017, 2016 a 2015, které se dosud uváděly jako ty nejteplejší. Nově se posunou na páté až deváté místo.

Vyplývá to z rozsáhlé studie, na které se kromě britských meteorologů podílela i americká NASA a několik dalších meteorologických služeb a organizací. Ty společně přišly na to, že například Češi pociťují větší teplo, než obyvatelé Karibiku. Evropa totiž zažívá jiné počasí než zbytek světa.

Příkladem může být uplynulý rok 2018, který byl globálně čtvrtým nejteplejším v historii, v Evropě ale byl tím rekordně nejteplejším. Teplota v Evropě tak každý rok stoupá.

"Za posledních 22 let jsme zaznamenali 20 nejteplejších let v historii. Dlouhodobý teplotní trend je mnohem důležitější než pořadí jednotlivých let, a tento trend je vzestupný," uvedl podle televize SkyNews Petteri Taalas, generální tajemník Světové meteorologické organizace.

Podle meteorologů ale následujících pět let všechny dosavadní teplotní rekordy překoná. Extrémní vedra se projeví především v Evropě a zasáhnou nejen Řecko, Itálii nebo Španělsko, ale i Českou republiku, která v posledních letech bojuje kromě tropů také s extrémním suchem. 

To dopadá na zemědělce a negativně se projevuje na ekonomice. Okolní státy jsou na tom ale relativně podobně. Výnosy se tenčí a vedra ničí ovoce, zeleninu i plodiny. Odborníci dokonce uvádí, že při teplotách nad 30 stupňů Celsia může dojít každodenně k pětiprocentním ztrátám výnosů na kukuřici a sóji. Do konce století se tak výnos pšenice, sóji a kukuřice může snížit až o 50 procent, pokud se planeta ještě více oteplí.

Enormní ztráty ale nepocítí pouze Evropa nebo Asie. Děsí se jich také Amerika, neboť díky extrémnímu počasí stoupá počet a síla klimatických katastrof. Jen loni zasáhlo Spojené státy 14 takových katastrof, jako jsou hurikány a požáry.

Národní úřad pro oceán a atmosféru spočítal, že na každou jednotlivou sanaci škod padne jen v USA více než miliarda dolarů. Například hurikány Michael a Florence dohromady způsobily škody za zhruba 50 miliard dolarů (více než bilion korun).

Svět se tímto tempem do roku 2100 od doby předindustriální éry postupně oteplí o 3 stupně Celsia, což podle odborníků tvrdě pocítí každý člověk na světě. "Důsledky dlouhodobého globálního oteplování uvidíme při pobřežních záplavách, vlnách tepla, intenzivních srážkách a změnách ekosystémů," obává se Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro kosmický výzkum, jednoho ze středisek NASA.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře řádila ve Finském zálivu, u Petrohradu vytvořila obří ledovou stěnu …

13.03.2019 07:27 Kvůli silné bouři, která o víkendu řádila ve Finském zálivu, vznikla na břehu nedaleko ruského…

Chladné léto a rychlý nástup podzimu: Meteorologové aktualizovali výhled…

11.03.2019 22:03 Aktualizováno Britští meteorologové, kteří na základě modelů a dat o počasí z předchozích let zveřejňují…

Bouře Eberhard zkomplikovala dopravu na Slovensku, řada lidí je bez…

11.03.2019 12:16 Silný vítr v noci na dnešek způsobil na Slovensku výpadky v dodávkách elektřiny tisícům odběratelů,…

Orkán Eberhard se prohnal přes Německo, děsivě si pohrál s letadlem +VIDEO

11.03.2019 11:03 Silná větrná bouře Eberhard způsobila v neděli zejména v západní části Německa značné problémy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama