Itálii a Chorvatsko zpustošil ničivý orkán. Kácel zdi a stromy, tři mrtví

Nejméně tři mrtvé si dnes vyžádala prudká vichřice v Itálii. Vítr o rychlosti 50 kilometrů za hodinu vyvracel stromy, kácel zdi a rozbouřil moře. Kvůli špatnému počasí byla zrušena trajektová spojení na Liparské ostrovy. S odvoláním na italská média o tom informovala agentura AP. Mimořádně silný orkán v noci na dnešek řádil také v chorvatské Dalmácii, škody způsobil zejména ve Splitu. Celková škoda zatím vyčíslena není.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vichr o síle až kolem 170 kilometrů za hodinu v Chorvatsku například dokázal převrátit kamion v Trogiru, napsal na svém webu Večernji list. Špatné počasí zasáhlo rovněž Bulharsko, kde byl kvůli hustému sněžení dnes zrušen superobří slalom Světového poháru lyžařů.

O život v centrální Itálii u města Frosinone následkem pádu stromu přišli dva muži ve věku kolem 70 let. Na římském předměstí spadl strom na auto a usmrtil jeho řidiče, informovala státní televize RaiNews24. U Neapole padající strom zranil ženu a její dceru. Rozbouřené moře u jižního cípu Itálie uvěznilo tureckou nákladní loď, trajektová spojení na ostrovy Capri, Ischia a na Liparské souostroví musela být zrušena.

Záchranáři a hasiči v chorvatské Dalmácii přijali během noci stovky zoufalých žádostí o pomoc od lidí, kterým živel způsobil akutní problémy. Prudké poryvy větru kácely sloupy, lámaly větve i vyvracely celé stromy. Na řadě silnic musel být kvůli překážkám na vozovce přerušen provoz, včetně úseku dálnice A1 mezi uzly Posedarje a Sveti rok.

zdroj: YouTube

V centrální Dalmácii silný vítr přispěl k rozšíření několika menších lesních požárů a při hašení plamenů byl lehce zraněn hasič. Několik ulic ve Splitu bylo kvůli létajícím kusům skla a dlaždicím uzavřeno. Podle webu Dalmacija danas byl kolem 04:00 ve Splitu zaznamenán poryv o síle 176 kilometrů za hodinu. Další zpravodajský portál 24 časa napsal, že na Makarské naměřili sílu větru 191 kilometrů za hodinu.

Značné škody napáchal v Dalmácii přírodní živel na množství automobilů, na které padaly větve, stromy i sloupy nebo které zasáhly kontejnery či jiné věci unášené větrem. K úhoně přišla řada oken a střech domů. Střechu například vichr strhl kavárně na pobřeží v městečku Dugi Rat, jeden člověk se při tom lehce zranil.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Léto v říjnu? Počasí Čechy příjemně překvapuje, experti pojmenovali příčinu

20.10.2019 19:50 I příští týden překročí teploty v Česku podle meteorologů hranici 20 stupňů, udrží se tak výrazně…

Jaké počasí zasáhne Evropu v zimě? Bouře, déšť i kruté mrazy

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Zatímco sněhu si zřejmě příliš neužijeme, na déšť by letošní zima měla být bohatá. Vyplývá to z…

Devastující sucho: Česko je na tom hůř než Slovensko. Expert vysvětlil proč

07.10.2019 12:29 Česká republika i Slovensko se v posledních letech potýkají se suchem, v Česku byl ale letos zatím…

Lijáky bičují Anglii a Wales. Na ostrově Man jsou záplavy, uvěznily lidi v…

01.10.2019 16:31 Střední a jižní Anglii, Wales a některé části Skotska dnes odpoledne a večer zasáhne silný déšť,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama