Počasí projde revoluční obměnou. Vědci varují před bouřkami, jaké jsme ještě nezažili

Klimatické změny by mohly narušit chod počasí tak, jak ho známe dnes. Po stovky let byli totiž lidé zvyklí, že bouřky se objevovali zejména v parných dnech, a to většinou odpoledne a k večeru. Podle vědců by tomu mohl být brzy konec. A přijdou bouřky, jaké jsme ještě nezažili.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Bouřky, ilustrační foto
doporučujeme

Vědci ze Svobodné univerzity v Berlíně se podle studie zveřejněné na stránkách Wiley Online Library obávají, že namísto toho, aby se bouřky objevovaly odpoledne a večer, dojde k radikální změně. Nově bychom mohly bouřlivé počasí zažívat pozdě v noci a ráno.

Vyplývá to z analýzy několika scénářů klimatických změn z Německa, Francie, Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Podle odborníků je změna reálná za předpokladu, že emise oxidu uhličitého budou stoupat tak, jako dosud.

Bouřky vznikají na základě vzestupných proudů, které jsou nejsilnější při vysokých teplotách. Ty způsobují v atmosféře nestabilitu a tvoří bouřková oblaka.

Hlavní autor studie Edmund Meredith se domnívá, že při pokračujícím oteplování se se bouřky začnou tvořit v jiných časech, než jsme dosud zvyklí. Nahrává tomu i zjištění, že teplejší počasí v západní Evropě zvyšuje množství ranních bouřek na neobvyklou mez.

Podle vědců sice nepřijdeme zcela o odpolední a večerní bouřky, nebudou ale tak intenzivní ani tak silné, jako ty ranní. Nemusí to také nutně znamenat, že ranní bouřky budou silnější než ty, které zažíváme nyní. Naopak by pouze oslabily ty odpolední.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie vyhlásí stav přírodní katastrofy, bouře zanechaly totální zkázu …

16.06.2019 19:14 Aktualizováno Po prudkých deštích a krupobití, které zničilo úrodu, na jihovýchodě Francie, vláda vyhlásí stav…

Bouře pustošily Francii: Mrtvý turista, kroupy jak ping-pongové míčky,…

16.06.2019 07:37 Aktualizováno Jednapadesátiletý turista z Německa přišel o život za prudké bouřky v Horním Savojsku ve Francii,…

VIDEO: Bleskové povodně spláchly tři městečka v Alpách, lidé evakuováni

12.06.2019 17:13 Tři městečka v italských Alpách u Comského jezera musela být evakuována, protože po nočních…

Počasí devastuje Evropu. Berlínem se prohnaly bouře, v Polsku padaly…

12.06.2019 12:48 Aktualizováno Bouřky a lijáky, které se v noci na dnešek přehnaly přes východ Německa, zkomplikovaly provoz na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama