Francie se peče. Kvůli vedru poprvé vyhlášen nejvyšší stupeň výstrahy

Až na rekordních 45 stupňů by se dnes mohly vyšplhat teploty na jihu Francie u ústí řeky Rhôny. Kvůli vrcholící vlně veder tam dnes ve čtyřech departementech platí výstraha nejvyššího stupně, což francouzská média označují za bezprecedentní. O "extrémním riziku" hovoří také meteorologové v sousedním Španělsku, kde úřady oznámily první oběť vysokých teplot. Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že vlny veder budou intenzivnější, delší, budou přicházet dříve a ustupovat později.

Přidejte svůj názor

Francie
doporučujeme

Ve Francii bude dnes ohrožen absolutní teplotní rekord z 12. srpna 2003, kdy v departementu Gard naměřili 44,1 stupně Celsia. Meteorologové na řadě míst očekávají teploty mezi 42 a 45 stupni. Už ve čtvrtek padl rekord pro měsíc červen, když v obci Montclus zaznamenali 43,5 stupňů Celsia. Kromě čtyř departmentů s červenou výstrahou platí v dalších 76 správních oblastech varování druhého stupně.

Některé školy jsou zavřené, protože nemohou dětem zajistit bezpečné podmínky. Agentura AP napsala, že učitelé ze základní školy Victora Huga V Colombes u Paříže se svými žáky odešli ze tříd, kde se už nedalo dýchat, a celý den zůstanou venku ve stínu. Děti polévají vodou.

zdroj: YouTube

Podle ministerstva zdravotnictví od vypuknutí vlny veder na začátku týdne čtyři lidé ve Francii utonuli. Ministryně Agnès Buzynová upozornila obyvatele, aby se nekoupali v příliš studené vodě a minimalizovali tak riziko teplotního šoku. Také odrazovala od jakýchkoli venkovních sportovních aktivit poté, co severně od Marseille zřejmě podlehl úžehu muž při projížďce na kole.

První oběť veder dnes hlásí také Španělsko, napsala agentura AFP. V obci v jižním regionu Andalusie zahynul 17letý mladík, který se chtěl v horku osvěžit v bazénu, po koupeli ale začal mít křeče a ani po převezení do nemocnice se jej nepodařilo zachránit.

Ve Španělsku by dnes mohly teploty vystoupat na 42 stupňů Celsia a na severovýchodě země platí v řadě okresů rovněž nejvyšší, červený stupeň varování. V Katalánsku zároveň stovky hasičů celou noc pokračovaly v boji s rozsáhlým lesním požárem, který už v okolí obce Torre del Español spálil tisíce hektarů. Podle velitele požárníků Antonia Ramose region takto vážný požár od přelomu tisíciletí nezažil.

Extrémní vedra ve Francii a Španělsku zřejmě definitivně poleví až po víkendu. Například Paříž podle předpovědí zažije nejteplejší den v sobotu, kdy zde má být mezi 38 a 39 stupni.

Italské úřady vydaly varování před vysokými teplotami pro 16 měst a strážci pořádku rozdávají návštěvníkům památek v Římě vodu.

Vlny veder považují odborníci z Rakouského panelu pro klimatickou změnu za největší riziko pro obyvatele této alpské země související s měnícím se počasím. Autoři studie varují, že při "mírné změně klimatu" si v roce 2030 vedra vyžádají v Rakousku 400 mrtvých, do poloviny století to bude ročně okolo tisíce obětí extrémně vysokých teplot.

WMO, která je jednou z agentur OSN, dnes uvedla, že není vyloučeno, že letošek bude jedním z nejteplejších roků vůbec, což by znamenalo, že by roky 2015 až 2019 byly nejteplejším pětiletým období od začátku měření. Podle WMO je příliš brzy na to jednoznačně přisuzovat současná horka změně klimatu, ale jsou "naprosto v souladu" s extrémními jevy spojovanými s dopady vypouštění skleníkových plynů.

Už dnes rakouský meteorologický ústav ZAMG podle agentury APA informoval, že letošní červen byl v Rakouský nejteplejší, nejslunnější a nejsušší od dob, kdy se s měřeními začalo. Srážek spadlo o 57 procent méně než je průměr, teploty byly oproti průměru o 4,7 stupně vyšší.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

13.07.2019 08:17 Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od…

Ostrov Chalkidiki zpustošila supercela, dron natočil zkázu

12.07.2019 14:40 Aktualizováno Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama