Sešup teplot: Evropa se po vlně veder zchlazuje, v Porýní ještě padl rekord

Po šesti dnech nebývalých veder se dnes značná část Francie dočkala ochlazení. Na východě země se ale dál teploty pohybují nad třiceti stupni Celsia, informovala agentura AFP. Vysoké teploty nadále panují v Německu. V Porýní dnes naměřili 38,9 stupně Celsia, a překonán tak byl dosavadní červnový rekord. V pondělí by teploty měly klesnout i v Německu, na severu nejspíš až pod 20 stupňů Celsia. Na jihu a Francie a v okolí Madridu dál zuří požáry vegetace, většinu z nich se ale již podařilo dostat pod kontrolu.

Letní počasí
doporučujeme

Oddychnout si dnes po téměř týdnu veder, která jsou pro červen značně neobvyklá, mohli hlavně obyvatelé severozápadní Francie. V Normandii a Bretani dnes teploty spadly ke 20 stupňům Celsia, na francouzském atlantickém pobřeží se pohybují mezi 25 a 30 stupni.

Zatímco ve 43 francouzských departementech dnes výstrahu před vedry meteorologové zrušili, ve 32 dalších - především na jihovýchodě a východě země - zůstává nadále v platnosti. Například v Alsasku a údolí Rhôny dnes meteorologové očekávají ještě 39 až 40 stupňů.

Nedaleko ústí Rhôny do Středozemního moře, v obci Gallargues-le-Montueux, naměřili meteorologové v pátek 45,9 stupně Celsia, a padl tak dosavadní teplotní rekord pro Francii.

Poslední červnový den se nese ve znamení vysokých teplot také v Německu. Nejvyšší teploty dnes panovaly v širokém pásu, který se táhne z východního Německa přes severní Hesensko, Bavorsko až po horní tok Rýna na jihozápadě země.

Padl dokonce i červnový teplotní rekord: v obci Bad Kreuznach nedaleko Mohuče stanice naměřila 38,9 stupně Celsia. Předchozí německý červnový rekord byl přitom teprve ze středy. Už v pondělí by se mělo ale na většině území Německa ochladit. Na severu by dokonce teploty mohly klesnout až k 17 stupňům.

Tropické teploty dál panují také v Itálii. K aktuálnímu vlně veder se dnes vyjádřil dokonce i papež František. "Modlím se za ty, kteří v těchto dnech nejvíce trpěli následky veder," řekl věřícím, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí. "Za nemocné, staré, za lidi, kteří musejí pracovat venku, na staveništích," dodala hlava římskokatolické církve.

Vysoké teploty uplynulých dní přispěly na mnoha místech západní a jižní Evropy k šíření požárů vegetace. Ve Francii hasiči s ohněm bojovali především v departementu Gard, severozápadně od Marseille.

Tři velké požáry se podle dnešního sdělení hasičů již podařilo dostat pod kontrolu a to včetně "nejproblematičtějšího", který spálil 250 hektarů vegetace jihovýchodně od Nimes. Celkem si požáry vyžádaly 20 lehce zraněných, především hasičů.

Španělských hasičům se v boji s velkým lesním požárem západně od Madridu zatím příliš nedaří. Podle listu El País zachvátil oheň od pátku už 2100 hektarů. Dnes ráno kvůli němu muselo být evakuováno zhruba 40 rodin z obce Cadalso de los Vidrios. S dalším požárem bojují hasiči u Toleda. Oheň, který pohltil tisíce hektarů vegetace v okolí katalánské Tarragony, dostali požárníci v noci na dnešek pod kontrolu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko a Bavorsko se potýkají se záplavami, doprava omezena

04.08.2020 13:18 Prudké lijáky způsobily v jižním Bavorsku a na takřka celém území Rakouska lokální záplavy i…

Jih Evropy zasáhla vedra. Bylo až 44 stupňů

01.08.2020 17:07 Jih Evropy dnes trápí vedra, ale i když v částech Španělska se teploty vyšplhaly až ke 44 stupňům…

Na jihu Francie vypukl lesní požár. Poničil několik domů, lidé se…

31.07.2020 13:33 Aktualizováno Přibližně 165 hektarů borového lesa shořelo v noci na dnešek u města Anglet na jihozápadě Francie.…

Portugalsko sužují vysoké teploty, rozsáhlý požár vypukl v Řecku

28.07.2020 10:42 Portugalsko vydalo pro celou zemi varování kvůli vysokému riziku lesních požárů v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama