Vlna veder se přesunula na Balkán, turisty čeká v Řecku peklo

Vlna tropických veder, při níž minulý týden na řadě míst západní, jižní a střední Evropy padaly teplotní rekordy a která si vyžádala i několik desítek obětí, se posunula na Balkán. Například v Srbsku dnes čekají meteorologové teploty až 39 stupňů Celsia. Ke konci týdne ale mají teploty na jihu Evropy opět stoupat, ve Španělsku meteorologové o víkendu očekávají opět čtyřicetistupňová horka.

Přidejte svůj názor

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Po necelém týdnu veder, která neustávala ani v nočních hodinách a která si vyžádala oběti mimo jiné ve Španělsku, Francii, Německu, Polsku či Litvě, se v těchto zemích už v pondělí mírně ochladilo. V Německu či Švýcarsku přišly také bouřky.

Ve francouzském regionu Auvergne-Rhône-Alpes je po bouřkách a krupobití z noci na dnešek asi 30.000 domácností nadále bez elektřiny. Výstraha před bouřkami stále platí pro 11 departmentů. Výpadek proudu podle agentury AFP postihl i rychlovlak TGV, jehož 182 cestujících v něm nedobrovolně strávilo noc.

I dnes ale stále platí varování před vysokými teplotami v několika francouzských departementech, zejména ve Středomoří, kde se očekávají teploty až 37 stupňů. Minulý pátek ale v této oblasti padl francouzský 16 let starý rekord, když u města Montpellier naměřili 45,9 stupně Celsia.

Od tropických veder si dnes oddechnou také ve Španělsku, kde by neměly teploty dosáhnout čtyřicítek. I když v některých částech Katalánska se k této hranici budou opět přibližovat. V Barceloně ale už má být "jen" kolem 30 stupňů, v Madridu ale až 35. Na severu a severovýchodě se dnes očekávají také bouřky. Španělé si ale od tropických veder odpočinou maximálně do pátku, kdy se mají teploty opět šplhat na 40 stupňů. Nejtepleji má být opět na severovýchodě země, kde při předchozí vlně veder zaznamenali až 43,4 stupně ve městě Lleida.

V Německu bojují tisíce hasičů a vojáků u města Lübtheen asi 170 kilometrů severozápadně od Berlína s požárem, který je údajně největší v historii spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Podle úřadů se množí důkazy o tom, že oheň vědomě založil žhář.

Rekordy padaly v pondělí i na Slovensku, kde například na Lomnickém štítu naměřili 19,5 stupně Celsia, což je podle agentury TASR nejvyšší teplota v historii zaznamenaná na této druhé nejvyšší hoře Slovenska. Vedra byla i na západě země, například v Bratislavě naměřili až 38 stupňů.

Na vedra se dnes připravují na Balkáně. Například v srbské metropoli Bělehradě, kde se čeká až 36 stupňů, rozmístili v parcích cisterny s vodou a varovali zejména seniory před vycházkami. V celém Srbsku má být dnes slunečno a velmi horko, na severu a západě země ale může večer pršet. Vedra očekávají v Srbsku meteorologové i ve zbytku července a v srpnu, průměrné denní teploty by se měly pohybovat kolem 35 stupňů.

Varování před vysokými teplotami, které mohou dosáhnout až 39 stupňů, vydali pro dnešek také v Bulharsku. V jeho metropoli Sofii se očekávají teploty nižší - asi 34 až 35 stupňů Celsia. Až do čtvrtka platí varování před vysokými teplotami v Rumunsku, kde se dnes očekává až 37 stupňů. Teploty přes 30 stupňů se čekají dnes i v Chorvatsku a Slovinsku.

Až na hranici 41 stupňů by se mohla dnes vyšplhat rtuť teploměru na severu a západě Řecka. V Aténách čekají 35 až 38 stupňů od středy do pátku, kdy by měly začít teploty klesat. Deník Kathimerini dnes v této souvislosti citoval místní odbory, podle nichž řada státních nemocnic, včetně těch velkých v Aténách, nemá dost klimatizací pro čekárny či ordinace.

Vedra na Balkán dorazí po několika týdnech deštivého počasí, které v některých oblastech způsobilo záplavy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si krutě pohrává s Itálií. Turín bojuje s potopou, v Alpách sněží

15.07.2019 15:57 Severozápad Itálie sužují silné deště a podzimní teploty, ve výškách nad 2500 metrů nad mořem sněží…

Bouře opět řádila v Řecku, evakuovány desítky zaplavených domů a obchodů

15.07.2019 11:50 Kvůli záplavám v západním Řecku musely být evakuovány desítky místních obyvatel. Informoval o tom…

Visla vysychá. Ve Varšavě začíná ukazovat dno, mohla by vydat poklady

13.07.2019 08:17 Hladina polské řeky Visly natolik poklesla, že je místy vidět dno. "Pouhé centimetry nás dělí od…

Ostrov Chalkidiki zpustošila supercela, dron natočil zkázu

12.07.2019 14:40 Aktualizováno Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama