Německo čeká nápor veder, možná padne teplotní rekord

Německo se připravuje na další letošní vlnu veder, během níž by podle meteorologů mohl padnout i dosavadní teplotní rekord. Už ve středu by podle předpovědi Německé meteorologické služby (DWD) mohly teploty například v Sársku nebo v údolí Mosely dosáhnout 40 stupňů Celsia, ve čtvrtek pak bude ještě o něco tepleji. Vůbec nejvyšší teplotu zaznamenali v Německu v roce 2015, kdy v bavorském Kitzingenu naměřili 40,3 stupně.

Přidejte svůj názor

Léto
doporučujeme

"Pokud jsou naše modely správné, pak bude dosavadní rekord pokořen dokonce několikrát," uvedl dnes mluvčí DWD Andreas Friedrich. Podle něj se dá předpokládat, že například v oblasti Kolína nad Rýnem a Duisburgu by teploty mohly dosáhnout 40 stupňů Celsia tři dny za sebou. "To by byla senzace a přepsali bychom klimatické dějiny Německa," dodal mluvčí.

Extrémně vysoké teploty přináší do Německa a do dalších zemí západní Evropy tlaková výše Yvonne, s níž proudí nad kontinent tropický vzduch. Podle odborníků je letošní počasí dalším dokladem znepokojivého trendu, kdy jsou výkyvy počasí stále častější.

"Pozorujeme, že rekordních teplot v posledních letech přibývá," uvedl Friedrich. V minulém století podle něj teploty v Německu dosáhly ke 40 stupňům jen v jediném roce - 1983. "S předpovídanými teplotami pro příští dny dosáhneme v tomto století hranice 40 stupňů už potřetí po roce 2003 a rekordu z roku 2015," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky a tornádo. Bouřlivé počasí pustošilo Německo, kolaps dopravy ve…

19.08.2019 10:38 Silné bouřky, které v neděli zasáhly německou spolkovou zemi Hesensko ochromily leteckou i…

Blesková povodeň ve Švýcarsku zabíjela. Živel smetl otce s šestiletou…

13.08.2019 07:15 Lavina bahna z rozvodněného potoka ve švýcarském kantonu Wallis strhla automobil se dvěma lidmi.…

Strach z počasí: Lucembursko zasáhlo tornádo, 14 zraněných +VIDEO

10.08.2019 10:47 Aktualizováno Lucembursko v pátek večer zasáhlo tornádo, které způsobilo vážné škody. Podle sdělení úřadů se 14…

Vedra v Nizozemí byla vražedná, zemřelo o 400 lidí více než obvykle

09.08.2019 12:07 Během veder, která zasáhla Nizozemsko koncem července, zemřelo v této zemi o 400 lidí více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama