Evropa je paralyzována vedrem. Několik mrtvých, teploty atakovaly 41 stupňů

Při druhé letošní vlně veder, která Evropu sužují od neděle, padly ve středu teplotní rekordy v Belgii (38,9 stupně) a v Nizozemsku (38,8 stupně). Na západě Německa se teploty vyšplhaly nad 40 stupňů Celsia, stanice meteorologické služby DWD naměřila 40,2, stanice bundeswehru dokonce 40,5 stupně. Teploty mají kulminovat ve čtvrtek a očekává se, že teplotní rekordy zaznamená řada velkých evropských měst. V Británii vedru přičítají smrt dvou plavců a další dva se pohřešují. Ve Francii se v souvislosti s počasím hovoří o pěti mrtvých, napsal zpravodajský server BBC.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí
doporučujeme

Německá meteorologická služba DWD ve středu uvedla, že nejvyšší teplotu dnes její stanice naměřily v Saarbrückenu na západě země, kde se vyšplhala rtuť teploměru na 40,2 stupně. Jde o nejvyšší letos naměřenou hodnotu v Německu, absolutní rekord ale o desetinu stupně odolal. Jeho držitelem je nadále bavorské městečko Kitzingen, kde bylo v roce 2015 zaznamenáno 40,3 stupně Celsia. To je nejvíc od začátku záznamů v roce 1881.

DWD nicméně rovněž upozornila, že měřicí stanice německé armády v obci Geilenkirchen u nizozemských hranic naměřila 40,5 stupně. Tato hodnota by znamenala pokoření absolutního rekordu. Němečtí meteorologové z DWD ale upozornili, že nemohou tuto hodnotu potvrdit, protože nepochází z jejich stanice. Zda bude dnešní den zanesen jako rekordní, tak není jisté. Problém by se však mohl vyřešit již ve čtvrtek, kdy se očekávají vysoké teploty i v dalších částech Německa.

V horkém počasí dnes kvůli poruše zastavil u belgického města Halle vlak Eurostar. V soupravách bez fungující klimatizace zůstalo uvězněných šest stovek pasažérů. Z vlaku, v němž teplota dosahovala až 40 stupňů, mohli vystoupit až po dvou hodinách, uvedl jeden z pasažérů.

Ve Francii místní úřady omezily spotřebu vody v 73 z 96 departementů země kvůli výraznému poklesu hladiny řek i spodní vody. Francouzská vláda zakázala z "ekonomických důvodů" přepravu zvířat od 13:00 do 18:00 v oblastech, pro než bylo vydáno kvůli vedru varování. Pro cyklisty, kteří vstupují do posledního týdne Tour de France, bylo připraveno více stanovišť s vodou.

Vlna veder by mohla způsobit zhroucení klenutých stropů pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poničil oheň, obává se architekt Philippe Villeneuve, jež má na starosti francouzské památky. Desítky senzorů umístěných na stavbě zatím toto nebezpečí neindikují. Villeneuve nicméně reportérům řekl, že kamenné stěny jsou stále nasycené vodou z hašení požáru z 15. dubna a mohly by kvůli vedru vyschnout příliš rychle. Zdivo v takovém případě může podle něj ztratit soudržnost a strop by se mohl zřítit.

Londýnská policie ve středu informovala, že nalezla tělo muže, který si šel zaplavat do Temže, a že stále pátrá po dalších dvou lidech, co v řece zmizeli. Další člověk utonul v úterý v hrabství Gloucestershire.

Nejvyšší stupeň varování dnes kvůli vysokým teplotám vydalo pět italských měst, například Florencie a Turín. Ve čtvrtek, kdy bude vedro vrcholit, varování platí mimo jiné pro města Řím, Terst, Verona či Boloňa.

Španělsko vyhlásilo nejvyšší varování pro provincii Zaragoza na severu země, kde minulý měsíc vypukly nejhorší přírodní požáry za posledních 20 let. Podle programu Copernicus přírodní požáry hrozí ve čtvrtek kromě Španělska také ve Francii a jsou velmi pravděpodobné i v Portugalsku, Itálii, Belgii a Německu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Devastující sucho: Česko je na tom hůř než Slovensko. Expert vysvětlil proč

07.10.2019 12:29 Česká republika i Slovensko se v posledních letech potýkají se suchem, v Česku byl ale letos zatím…

Lijáky bičují Anglii a Wales. Na ostrově Man jsou záplavy, uvěznily lidi v…

01.10.2019 16:31 Střední a jižní Anglii, Wales a některé části Skotska dnes odpoledne a večer zasáhne silný déšť,…

Mortimer se prohnal Polskem. Jeden mrtvý, sedm zraněných, bez elektřiny je…

30.09.2019 19:51 Aktualizováno Silný vítr, který dnes zasáhl část Evropy, si na jihovýchodě Polska vyžádal jeden život a sedm…

Bouře Mortimer zabíjela na Slovensku. Skupinu dětí zavalil strom, chlapec…

30.09.2019 15:51 Silný vítr, který dnes zasáhl část Evropy, si na Slovensku vyžádal nejméně jednu oběť. V Nitře na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama