Počasí zešílelo: Francie bojuje s požáry, Německo čeká bouřky, tropy ve Skandinávii

Německo, kde teplota ve čtvrtek dosáhla na rekordních 42,6 stupně Celsia, může dnes pomalu vydechnout, napsala agentura DPA. Podle Německé meteorologické služby (DWD) se dnes žádné lámání historických nečeká, ačkoli na západě země bude stále ještě velké vedro. Výrazně chladněji oproti čtvrtku dnes bude i ve Francii, ale také v Belgii či Nizozemsku.

Výhled z rozhledny na Friedrichshafen

Světová meteorologická organizace (WMO), která pracuje pod záštitou OSN, je znepokojena čtvrtečním horkem, které v evropských zemích překonalo dosavadní teplotní rekordy ne o desetiny, ale rovnou o několik stupňů. Mluvčí WMO Clare Nullisová to označila za naprosto neuvěřitelné. Organizace se nyní obává dopadů vedra na Grónsko, kam nyní horký vzduch proudí, neboť stav ledové pokrývky by se mohl přiblížit, případně překonat historické minimum z roku 2012.

Po rekordu, který byl naměřen v Lingenu na severozápadě Německa, nabídla DWD na twitteru alternativu ke stupňování přídavného jména horký - po druhém stupni horčejší by jako třetí stupeň mělo následovat Německo. DWD dnes potvrdila platnost německého teplotního rekordu a dodala, že čtvrtek se zapsal do meteorologické historie.

Vysoké teploty je možné dnes očekávat především v západní části Německa, kde již dnes po osmé hodině ranní bylo 28 stupňů Celsia a kde teplota může během dne vzrůst až o deset stupňů. Kolem poledne již západ Německa hlásil teploty okolo 30 až 33 stupňů, Düsseldorf pak 36 stupňů Celsia. Výrazně lépe je ve východní části Německa, kde ale mohou hrozit i bouřky. Například v Berlíně a Braniborsku bude teplota dosahovat okolo 30 stupňů Celsia. Ochlazování pak bude pokračovat i o víkendu.

Teplotní rekordy ve čtvrtek vedle Německa padly také ve Francii, Nizozemsku či Belgii. Belgičtí meteorologové dnes vydali podle agentury AFP revidované hodnocení s tím, že teplota ve vlámském Begijnendijku dosáhla 41,8 stupně Celsia, což je o 1,2 stupně více, než kolik ve čtvrtek původně udávali.

Belgická policie dnes podle AP uvedla, že čtvrteční vedra si přímo vyžádala nejméně jednoho mrtvého. Je jím 66letá žena, jejíž tělo bylo nalezeno nedaleko karavanu, který měla odstaven v blízkosti pláže u Middelkerke na břehu Severního moře. Vyšetřovatelé uvedli, že žena se očividně slunila a že její smrt je jasně spojena s mimořádným vedrem.

Paříž dnes ochladil déšť, který obyvatelé podle DPA přivítali s jásotem. Dnes ve francouzské metropoli bude okolo třiceti stupňů a v sobotu dokonce jen 21, což bude o polovinu méně, než kolik zde teploměr ukazoval ve čtvrtek.

Půda ve Francii je nicméně vysušená, což se projevilo na polních požárech. V departementu Eure na severozápadě země zničil oheň na 1500 hektarů polí. Většinu požárů se do dneška podařilo uhasit, na místě ale stále s plameny bojuje okolo 250 lidí. Hořelo i na dalších místech Francie, například v departementu Marne bylo ve čtvrtek ohlášeno více než 40 požárů.

Varování před horkem vydal švédský hydrometeorologický ústav SMHI, neboť na některých místech teploty překročí třicítku, což je na tuto skandinávskou zemi nezvyklé. Třicítky dnes budou podle SMHI nejen na jihu v Malmö či Göteborgu, ale také na severu v Jokkmokku.

Až ke třiceti stupňům dnes vystoupá teplota také v sousedním Finsku, což finskou televizi YLE inspirovalo k reportáži o teplotách v bytech. Ve svém příspěvku YLE uvedla, že pokud v bytě teplota přesáhne 32 stupňů Celsia, mají nájemníci nárok na až dvacetiprocentní slevu činže. Riitta Kokkiová z asociace pronajímatelů k tomu ale poznamenala, že za svou třicetiletou praxi o takovém případu nikdy neslyšela.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

Letošní červenec byl ve Španělsku nejteplejším měsícem od roku 1961

08.08.2022 18:38 Letošní červenec byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy meteorologové začali vést tyto…

Počasí ve Francii opět šplhá k extrémům, začíná nová vlna veder

31.07.2022 14:47 Ve Francii dnes začíná nová vlna veder, která podle meteorologů potrvá nejméně po první polovinu…

V Anglii bylo letos jaro nejsušší od roku 1976

26.07.2022 19:22 V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský…

Rekordní vlna veder v Británii dnes třetím dnem narušila dopravu

20.07.2022 11:42 Rekordní vlna veder v Británii dnes již třetím dnem narušila dopravu. Hasiči zůstávají po úterních…

Evropu svírají rekordní vedra, Francie se potýká se stále horšími požáry

19.07.2022 21:45 Aktualizováno Místy rekordní vedra dnes sužovala západní Evropu. V Británii bylo poprvé naměřeno více než 40…

Evropu svírají extrémní vedra. Na vině je nejen globální oteplování

19.07.2022 15:09 Francie před dvěma měsíci zažila nejteplejší květen v historii, v některých městech byly naměřeny…

Související:

Právě se děje

reklama