Evropu bičuje bouře Eunice o rychlosti 200 km/h. Zabila 9 lidí, roztrhla střechu O2 Areny, hází s letadly

Atlantická bouře Eunice dnes udeřila na západní Evropu s místy rekordními poryvy větru. U jižního pobřeží Anglie dosáhl vítr rychlosti bezmála 200 kilometrů za hodinu. V Anglii zahynuli tři lidé v automobilu, v Irsku jeden muž zemřel při odklízení následků bouře, když ho na něj spadl strom a v Nizozemsku zásah padajícími stromy nepřežili čtyři lidé. Jednu oběť má bouře i v Belgii. Vítr způsobil také značné komplikace ve všech druzích dopravy a materiální škody; v Haagu a Londýně strhl část střech místních stadionů. V noci na sobotu očekává hlavní úder orkánu sever Německa.

Atlantická bouře Eunice roztrhla střechu O2 Areny

Britský meteorologický úřad dnes uvedl, že na ostrově Wight na jižním pobřeží Anglie naměřili vítr o rychlosti 196 kilometrů v hodině. Předběžně se podle něj jedná o nejsilnější vítr, jaký byl kdy zaznamenán na území Anglie.

Rozsáhlá tlaková níže, která se vytvořila nad středním Atlantikem a momentálně se rozprostírá od Azor po západní Evropu, dosáhla pevniny dnes dopoledne na anglickém poloostrově Cornwall. Červený, tedy nejvyšší stupeň varování platí ode dneška pro Londýn a okolí. Již dříve byl vyhlášen na jihozápadě Anglie a v jižním Walesu.

"Bouře Eunice přinese ničivé poryvy a mohla by být jednou z nejsilnějších, které v posledních několika letech zasáhly jižní a střední část Spojeného království," uvedl hlavní meteorolog britského meteorologického úřadu Frank Saunders. "Červená výstražná oblast znamená značné ohrožení života, protože extrémně silný vítr může způsobit poškození staveb a létající trosky," dodal.

V britské metropoli vítr roztrhal část střešního pláště víceúčelové O2 Areny, která stojí uvnitř Dómu milénia - největší samostatně zastřešené stavby světa.

Letadla na britských letištích musela často na poslední chvíli přerušovat přistávací manévry. Celkově byly zrušeny desítky letů, některé spoje byly odkloněny na bezpečnější letiště.

Nevyplulo také několik trajektových spojů mezi Doverem a francouzským Calais. Řada železničních přepravců v Anglii nedoporučila lidem cestovat, ve Walesu byla vlaková a také autobusová doprava zastavena zcela. Provozovatel britské dálniční sítě hlásí "obzvláště vysoké riziko" nehod, uvedla agentura AFP.

V Anglii si větrná bouře vyžádala dvě oběti. Na severu Londýna zahynula mladá žena v automobilu, na který spadl strom, uvedla londýnská policie. Padesátiletý muž zemřel v Nethertonu poté, co létající trosky dopadly na čelní sklo automobilu, v němž seděl. Řidič vyvázl bez zranění. Další muž zemřel po srážce se spadlým stromem v jihoanglickém hrabství Hampshire.

Bez proudu bylo večer na 200.000 britských domácností. Mnoho škol v zasažených oblastech je uzavřených. V Irsku zůstaly zavřené všechny školy. Ve Walesu nevyjely vlaky ani autobusy. Podle údajů společnosti Cirium aerolinky v Británii kvůli bouři zrušily 436 letů, pětina z nich připadá na londýnské letiště Heathrow. Nevyplulo také několik trajektových spojů mezi Doverem a francouzským Calais.

V Irsku již silný vítr vedl k výpadkům dodávek proudu pro přibližně 55.000 domácností, uvedla veřejnoprávní stanice RTÉ. Zůstávají zde také zavřené všechny školy.

Bouře zasáhla i další země Evropy

Na severu Francie byla až na výjimky zrušena regionální vlaková doprava. Francouzská meteorologická služba Météo-France naměřila u města Calais vítr o rychlosti bezmála 140 kilometrů v hodině. U pobřeží Bretaně rovněž naměřili vlny vysoké 6,7 metru, nejvyšší zaznamenané vzedmutí oceánu měřilo přes devět metrů.

I v Nizozemsku, kde meteorologický úřad KNMI vyhlásil nejvyšší stupeň nebezpečí kvůli poryvům o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu, se zastavila vlaková doprava a na silnicích bylo nebezpečno. Na dálnici A9 u Amsterodamu se zřítila část protihlukové bariéry. Lidé by podle meteorologů neměli chodit ven ani vyjíždět v autech kvůli nebezpečí létajících předmětů a padajících stromů. Ty v zemi připravily o život čtyři lidi.

V zemi se zastavila vlaková doprava. Letiště Schiphol u Amsterdamu zrušilo podle serveru flightaware.com asi 21 procent veškerých letů a řadu jich posouvá na pozdější hodiny, kdy se vítr začne podle meteorologů uklidňovat. Řada spojů nicméně funguje podle plánu, bouře se totiž žene po ose přistávací dráhy a přistávající, a vzlétající stroje proto tolik netrápí boční vítr.

Pro velkou část Nizozemska vyhlásil meteorologický úřad KNMI nejvyšší stupeň nebezpečí kvůli poryvům o rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Výstraha se vztahuje zejména na pobřežní provincie na západě a severu a také na oblasti kolem jezera IJsselmeer a Waddenského moře. Úřad předpokládá, že po 20:00 vítr zeslábne.

Výstrahu před bouří vyhlásilo pět francouzských departementů na severu země. Podle Méteo-France udeřil v důležitém přístavu Calais vítr o rychlosti 139 kilometrů za hodinu, ve městě Lille pak naměřili vítr o rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu. U pobřeží Bretaně rovněž naměřili vlny vysoké 6,7 metru, nejvyšší zaznamenané vzedmutí oceánu měřilo přes devět metrů.

Francouzské dráhy oznámily, že na severu země a v Normandii od dnešního poledne ruší až na výjimky regionální vlakovou dopravu. S omezeními je podle nich nutné počítat také ve východní Francii. Rychlovlaky TGV mají jezdit podle plánu, spoj Thalys však nebude zajíždět do Nizozemska.

Další oběť hlásí Belgie, kde 79letého Angličana ve městě Ieper smetla voda z jeho člunu. V belgickém městě Tournai se navíc zřítil jeřáb na střechu místní nemocnice, ale tento incident se obešel bez obětí. Několik lidí v nemocnici však bylo zraněno.

Němečtí meteorologové pro dnešní odpoledne vydali varování před větrem na pobřeží Severního moře o rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Německé dráhy raději dopředu v částech severního a západního Německa přerušily regionální dopravu. Bouře Eunice, která v Německu nese název Zeynep, přichází jen den poté, co jiná tlaková níže Ylania způsobila v severní části země smrt tří lidí i značné komplikace v dopravě.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Bouřlivé počasí způsobilo v Německu několik tornád

21.05.2022 16:45 Silné bouře, které v pátek zasáhly části Německa a vyžádaly si desítky zraněných a jeden lidský…

Bouřky už udeřily v Německu, hlášeno i podezření na tornádo

20.05.2022 20:57 Až 40 zraněných, z nichž deset je ve vážném stavu, způsobila dnes odpoledne silná bouře ve městě…

Související:

Právě se děje

reklama