Evropa zažila extrémní léto, počasí zabilo stovky lidí. Teploty stoupaly na 46 stupňů

Evropa letos zažila jedny z nejhorších veder v historii. Na podobné klimatické podmínky nejsou lidé žijící v těchto končinách zvyklí a jejich organizmus takový nápor v mnoha případech nezvládl.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

V posledních týdnech jsme byli svědky rekordně teplých dní. Teploty napříč celým kontinentem se pohybovaly okolo 40 stupňů Celsia. To vedlo k častému výskytu požárů, které ničily evropskou vegetaci. Ve španělské Tarragoně byla poškozená plocha vyčíslena až na neuvěřitelných 10 000 akrů. Dále byl zaznamenán i vysoký výskyt úmrtí spojený s nezvyklými teplotami.

"Nebylo prakticky možné usnout bez puštěné klimatizace i přes to, že jsem byla neskutečně unavená." uvádí jedna z obyvatelek Francie v reportáži pro CNN. Jiná dodává, že se cítila, jako kdyby žila v troubě. Takovéto počasí je pro všechny obyvatele přítěží. Potýkají se s respiračními problémy, změnou tlaku, dehydratací, či s přehřátím organismu.

Rekordní teploty zasáhly taktéž Německo, Polsko i Českou republiku. V Německu byla naměřena teplota 38,6 stupňů Celsia, což překonalo rekord starý 72 let. Francie v letních měsících vyhlásila stav nouze a zřídila místa, kde se mohli lidé zchladit. Dále vydala doporučení nechodit příliš na slunce a pít dostatečné množství tekutin.

Nejhůře na tom Francie byla v období od 24. června do 7. července a od 21. do 27. července, kdy se zvýšila také úmrtnost o 9,1%. Nejvyšší zaznamenanou teplotu Francie zaznamenala v jižním městě Gallargues-le-Montueux dne 28. června, kdy se vyšplhala až na 45,9 stupňů Celsia, což je pro člověka na hranici únosnosti.

Rizikovou skupinou jsou v tomto případě lidé nad 75 let, lidé kteří pobývají dlouho na slunci, dehydratovaní, či lidé trpící vysokým tlakem. Fyzické aktivity mohou v takovémto případě vést k přehřátí organismu, které může způsobovat další zdravotní problémy.

Tropické vlny si podle výsledků francouzského ministerstva zdravotnictví vyžádaly v tamní zemi 1435 obětí z nichž právě 974 bylo starších 75 let. Dalších deset lidí zemřelo při práci v nestandardních klimatických podmínkách.

Odborníci vyjadřují obavy ohledně toho, že v důsledku vysoké produkce emisí skleníkových plynů, které způsobují zahřívání Země, budou podobné teploty brzy považovány v Evropě za zcela běžné.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí si vybralo ve Španělsku krutou daň. Tři mrtví, povodňová vlna…

13.09.2019 13:13 Záplavy vyvolané přívalovými lijáky na jihu Španělska si vyžádaly tři oběti na životech. Desítky…

Počasí trápí Evropu: Oblíbenou destinaci Čechů zasáhly bouřky a tornádo

13.09.2019 06:56 Aktualizováno Na Baleáry dorazily intenzivní bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny až v řádech stovek…

Odborníci na počasí se děsí zimy. Bude jedna z nejkrutějších za poslední…

12.09.2019 22:42 Aktualizováno Odborníci na klima nedávno předpověděli, že se Anglie bude potýkat s extrémně silnými mrazy už tuto…

Španělsko bojuje se záplavami, silnice a tratě se proměnily v řeky

12.09.2019 15:27 Jih a východ Španělska se dnes potýká se záplavami způsobenými nočními bouřkovými dešti. Stovky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama