Evropa zažila extrémní léto, počasí zabilo stovky lidí. Teploty stoupaly na 46 stupňů

Evropa letos zažila jedny z nejhorších veder v historii. Na podobné klimatické podmínky nejsou lidé žijící v těchto končinách zvyklí a jejich organizmus takový nápor v mnoha případech nezvládl.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

V posledních týdnech jsme byli svědky rekordně teplých dní. Teploty napříč celým kontinentem se pohybovaly okolo 40 stupňů Celsia. To vedlo k častému výskytu požárů, které ničily evropskou vegetaci. Ve španělské Tarragoně byla poškozená plocha vyčíslena až na neuvěřitelných 10 000 akrů. Dále byl zaznamenán i vysoký výskyt úmrtí spojený s nezvyklými teplotami.

"Nebylo prakticky možné usnout bez puštěné klimatizace i přes to, že jsem byla neskutečně unavená." uvádí jedna z obyvatelek Francie v reportáži pro CNN. Jiná dodává, že se cítila, jako kdyby žila v troubě. Takovéto počasí je pro všechny obyvatele přítěží. Potýkají se s respiračními problémy, změnou tlaku, dehydratací, či s přehřátím organismu.

Rekordní teploty zasáhly taktéž Německo, Polsko i Českou republiku. V Německu byla naměřena teplota 38,6 stupňů Celsia, což překonalo rekord starý 72 let. Francie v letních měsících vyhlásila stav nouze a zřídila místa, kde se mohli lidé zchladit. Dále vydala doporučení nechodit příliš na slunce a pít dostatečné množství tekutin.

Nejhůře na tom Francie byla v období od 24. června do 7. července a od 21. do 27. července, kdy se zvýšila také úmrtnost o 9,1%. Nejvyšší zaznamenanou teplotu Francie zaznamenala v jižním městě Gallargues-le-Montueux dne 28. června, kdy se vyšplhala až na 45,9 stupňů Celsia, což je pro člověka na hranici únosnosti.

Rizikovou skupinou jsou v tomto případě lidé nad 75 let, lidé kteří pobývají dlouho na slunci, dehydratovaní, či lidé trpící vysokým tlakem. Fyzické aktivity mohou v takovémto případě vést k přehřátí organismu, které může způsobovat další zdravotní problémy.

Tropické vlny si podle výsledků francouzského ministerstva zdravotnictví vyžádaly v tamní zemi 1435 obětí z nichž právě 974 bylo starších 75 let. Dalších deset lidí zemřelo při práci v nestandardních klimatických podmínkách.

Odborníci vyjadřují obavy ohledně toho, že v důsledku vysoké produkce emisí skleníkových plynů, které způsobují zahřívání Země, budou podobné teploty brzy považovány v Evropě za zcela běžné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko a Bavorsko se potýkají se záplavami, doprava omezena

04.08.2020 13:18 Prudké lijáky způsobily v jižním Bavorsku a na takřka celém území Rakouska lokální záplavy i…

Jih Evropy zasáhla vedra. Bylo až 44 stupňů

01.08.2020 17:07 Jih Evropy dnes trápí vedra, ale i když v částech Španělska se teploty vyšplhaly až ke 44 stupňům…

Na jihu Francie vypukl lesní požár. Poničil několik domů, lidé se…

31.07.2020 13:33 Aktualizováno Přibližně 165 hektarů borového lesa shořelo v noci na dnešek u města Anglet na jihozápadě Francie.…

Portugalsko sužují vysoké teploty, rozsáhlý požár vypukl v Řecku

28.07.2020 10:42 Portugalsko vydalo pro celou zemi varování kvůli vysokému riziku lesních požárů v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama