Grónsko zjistilo rekordně nízkou teplotu, údaj je ale 28 let starý

V Grónsku naměřili nejnižší teplotu na severní polokouli, údaj byl ale zaznamenán už před 28 lety. Informuje o tom dnes agentura AFP s odvoláním na Dánský meteorologický ústav. Dne 22. prosince 1991 teplota klesla na -69,6 stupně Celsia.

Ilustrační foto

Teplotu naměřila odlehlá meteorologická stanice, která není součástí centrální dánské hydrometeorologické sítě. Stanice se nacházela v nadmořské výšce 3105 metrů, nedaleko zeměpisného vrcholu grónského ledovce. Odtamtud ji až nyní v létě vyzvedli spolupracovníci Světové meteorologické organizace (WMO). Několik měsíců se pak čekalo na oficiální potvrzení údaje.

"Pravděpodobnost, že zaznamenáme další nejnižší teplotu se snižuje, ale nelze to úplně vyloučit," uvedl John Cappelen z Dánského meteorologického ústavu.

Rekord nejnižší teploty na severní polokouli dosud drželo Rusko, kde v letech 1892 a 1933 naměřili -67,8 stupně Celsia. Nejnižší teplotu na světě zaznamenala polární stanice Vostok na Antarktidě, když 21. července 1983 naměřila -89,2 stupně Celsia.

Související:

Právě se děje