Mráz, sněhová kalamita a koronavirus. Madrid žádá vládu o vyhlášení stavu nouze

Madridská radnice dnes požádala španělskou vládu o vyhlášení stavu katastrofy či zvláštní nouze kvůli následkům sněhové bouře a mrazů, které víc než třímilionovou španělskou metropoli zasáhly v předchozích dnech a které ještě zhoršily situaci způsobenou pandemií covidu-19. Informují o tom místní média.

Sněhová kalamita
doporučujeme

Starosta Madridu dnes uvedl, že radnice odhaduje škody způsobené sněhovou kalamitou na téměř 1,4 miliardy eur (asi 36 miliard Kč).

Podle madridského starosty napadlo o víkendu v Madridu za 30 hodin 1,25 milionu kilogramů sněhu. "Pokud bychom toto množství naložili do kamionů, stála by kolona z Madridu až do Bruselu," přiblížil starosta José Luis Martínez Almeida novinářům množství sněhu, které minulý týden z pátku na sobotu napadlo ve španělské metropoli. Podle dřívějších informací místních médií šlo o největší sněhovou nadílku v Madridu za 50 let.

Další komplikace po sněhové kalamitě způsobily ve Španělsku nebývalé mrazy. I dnes v noci klesly teploty v Madridu na minus 10,5 stupně Celsia. Vyhlášení stavu katastrofy by znamenalo, že madridská radnice by dostala od španělského státu ekonomickou pomoc.

Kolaps zažívá v posledním týdnu i madridský zdravotnický systém, a to ze dvou příčin - víc případů nákazy koronavirem a sněhová kalamita spojená s mrazem. Jednotky intenzivní péče jsou ve městě naplněné z 90 procent, napsal dnes ráno deník El País. Přes víkend, kdy byla situace v Madridu nejhorší v dopravě, byla zavřena řada ambulancí i odběrových míst kvůli neprůjezdným silnicím. Tento týden řeší tamní zdravotnická zařízení i nárůst počtu pacientů se zlomeninami, zmenšují se i zásoby krve.

"Je to přírodní katastrofa bezprecedentních rozměrů, bude nám trvat více než týden, než zcela obnovíme chod města," řekl dnes ráno rozhlasu Cadena SER madridský starosta. Řekl také, že město už zprovoznilo všechny hlavní silnice a ve středu začalo po čtyřech dnech opět svážet odpad, zatím jen částečně. V zásobování ale problémy nejsou, dodal starosta.

O víkendu se v Madridu zastavila městská autobusová doprava, jeho dálkové železniční spojení i provoz na mezinárodním letišti Barajas, který byl od nedělního odpoledne postupně obnovován, ale až dnes odpoledne se má zcela vrátit do normálu. Po víkendové sněhové kalamitě způsobovaly tento týden na madridském letišti komplikace nebývalé mrazy.

Podle meteorologické státní agentury Aemet by měly ode dneška už velmi silné mrazy na většině území skončit, nicméně až do úterka bude mrazivé počasí trvat zejména v centrální a severní části Španělska.

Kromě počasí trápí Španělsko v posledním týdnu i zhoršení epidemické situace, tamní úřady hovoří o třetí vlně epidemie. Ve středu oznámilo ministerstvo zdravotnictví nejvyšší denní přírůstek nákaz koronavirem SARS-CoV-2 od počátku pandemie (38.869). Většina regionů proto zpřísňuje protikoronavirová opatření, například prodlužuje noční zákazy vycházení či zkracuje otevírací dobu restaurací. Madridský region by měl další omezení oznámit v pátek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy

12.01.2021 14:20 Španělsko se po víkendových přívalech sněhu potýká s nebývale silnými mrazy. Teploty na některých…

Řecko zažívá nejteplejší leden za posledních 50 let, lidé vyrazili na pláže

10.01.2021 20:15 Zatímco španělská metropole se potýká s největším přívalem sněhu za půl století, Atény i další…

Španělsko zápolí se sněhovou kalamitou a mrazy, policie rozháněla…

10.01.2021 15:36 Sněhová bouře Filomena paralyzovala velkou část Španělska a vyžádala si tam čtyři oběti. V…

Sněhová bouře Filomena ochromila Španělsko. Už čtyři oběti, Madrid…

09.01.2021 18:01 Aktualizováno Sněhová bouře Filomena ve Španělsku paralyzovala velkou část země a od pátku si vyžádala už čtyři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama