Multikulturalismus v počasí. Tlakové výše a níže dostanou v Německu neobvyklá jména

Téměř sedmdesát let dávají němečtí meteorologové jednotlivým tlakovým nížím a výším pro lepší orientaci mužská a ženská jména. Pojmenování často přebírají i česká média, a škody tak v minulosti v Česku páchaly bouře Kyrill, Herwart či Sabine. Za příslušnou částku může tlakovou oblast pojmenovat kdokoli.

Toho nyní využil spolek, který chce zviditelnit méně častá jména, jejichž nositeli jsou v Německu hlavně lidé s kořeny v zahraničí. Tento rok se tak budou tlakové výše a níže jmenovat třeba Ahmet, Goran nebo Božena.

Jména dávají oblastem vyššího či nižšího tlaku vzduchu Meteorologický ústav Svobodné univerzity v Berlíně a Německá meteorologická služba (DWD). Kmotrem nad počasí se může stát každý, kdo zaplatí příslušnou částku: 360 eur (zhruba 9400 Kč) za tlakovou výši a 240 eur (zhruba 6300 Kč) za tlakovou níži.

Letos ponesou tlakové níže, jejichž výsledkem jsou bouřky, mužská křestní jména, naopak pěkné počasí, které s sebou přinášejí tlakové výše, budou pojmenovány po ženách.

Skupina novinářů Neue deutsche Medienmacher*innen (NdM)si koupila loni na podzim právo pojmenovat hned 14 letošních tlakových oblastí. Rozhodla se jim přitom dát jména v Německu méně obvyklá, jejichž nositelé mají často kořeny v zahraničí.

"Učinit počasí pestřejší je jen symbolický krok," uvedla předsedkyně NdM Ferda Atamanová. "Důležité je, aby se společenská různorodost konečně stala normální a to všude," dodala. Aktuálním projektem se chtěla organizace pokusit "vpašovat nová německá jména do předpovědi počasí".

Letos se tak budou tlakové výše jmenovat například Božena, Chana, Dragica či Vesna, tlakové níže Ahmet, Bartosz, Cemal či Jussuf. V seznamu však zůstává i řada navýsost německých jmen, například Reinhard, Siegbert, Wolfram, Luitgard či Waltraud.

Organizace NdM usiluje o větší pestrost v médiích a žádá mimo jiné kvóty pro novináře s kořeny v zahraničí. V médiích by podle ní měli tito lidé do roku 2030 obsadit 30 procent pozic. Nyní má podle odhadu NdM původ v cizině asi pět až deset procent německých žurnalistů. V celkové populaci je přitom až čtvrtina lidí, kteří se narodili mimo Německo nebo mají aspoň jednoho rodiče, který se narodil v cizině.

V Německu s nápadem dávat tlakovým nížím a výším jména přišla v roce 1954 tehdejší studentka a pozdější hlasatelka předpovědi počasí ve veřejnoprávní televizi ZDF Karla Wegeová. Navrhla, aby níže nesly ženská jména a výše mužská. Tento zvyk se udržel do roku 1998, kdy narazil na odpor feministek. V reakci na to meteorologové používání mužských a ženských jmen pro označování tlakových výší a níží střídají.

Související

Více souvisejících

Počasí Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy