Odborníci na počasí se děsí zimy. Bude jedna z nejkrutějších za poslední roky

Odborníci na klima nedávno předpověděli, že se Anglie bude potýkat s extrémně silnými mrazy už tuto zimu. Leden a únor 2020 budou tedy jedny z nejkrutějších zimních měsíců poslední dekády, které Spojené království zažilo.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Poté, co odborníci provedli vědecké analýzy teploty moře a tlaku vzduchu nad Atlantickým oceánem, dospěli k závěru, že rok 2020 bude trhat rekordy. Silné studené vlny a mrazy by se měly kolem Vánoc z Atlantiku přehnat právě přes Velkou Británii.

Veškeré závěry vycházejí z dlouhodobé předpovědi, která má odhadnout počasí na období v časovém horizontu delším, než jsou čtyři měsíce. Nutno říci, že se následně mohou objevovat lehké odchylky, které jsou způsobeny neustále měnící se klimatickou situací. Meteorologické a jiné výzkumné ústavy vždy pracují s údaji, které mají momentálně k dispozici.

Vědci z veřejné výzkumné univerzity v Londýně se domnívají, že se následující zimní teploty budou pohybovat okolo 3,9 stupňů Celsia, což je o půl stupně méně, než průměr teplot naměřených v letech 1981 až 2010.

Očekávané hodnoty by tedy přinesly podle slov Marka Saundersema, profesora predikce klimatu londýnské univerzity, nejchladnější zimu v Anglii od roku 2013. "Následující zimní měsíce by se zařadily na sedmé místo v žebříčku nejchladnějších zim v posledních 30 letech a na 23. místo v období od roku 1953," dodává profesor.

Tato data jsou udávána na základě vypočítané 57 procentní pravděpodobnosti toho, že bude průměrná teplota v zimě 2020 definována na nižší číslo, než je 4,1 stupně Celsia. Toto číslo zastupuje momentální nejchladnější zimu od roku 2013 a bylo naměřeno v roce 2018, kdy na Anglii uhodily extrémně silné mrazy, které přišly z Ruska. Anglie se tehdy potýkala mimo jiné s hustým sněžením a byl vyhlášen i kalamitní stav. Tehdejší mrazy si vyžádaly sedmnáct obětí včetně sedmileté dívky.

Očekávané rekordní mrazy jsou velice zajímavé v kontrastu s rekordními teplotami z léta, kdy bylo naměřeno v červenci v Cambridge až 38,7 stupňů Celsia. Píše o tom server Sky News.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu letos nebudou mít ledové víno, na vině je rekordně teplá zima

02.03.2020 08:19 Němečtí vinaři nebudu mít v letošním roce ve své nabídce poprvé ledové víno - drahý nápoj vyráběný…

Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, lidé mají dýchací potíže

24.02.2020 14:16 Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, kvůli naoranžovělému prachu a silnému větru…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama