Počasí s výstrahou: Žene se vichřice. Může poškodit budovy a lámat stromy

Část České republiky v sobotu odpoledne zasáhne silný vítr s nárazy 60 až 75 kilometrů v hodině. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro Prahu, Vysočinu, Pardubický kraj a části středních Čech a jižní Moravy do sobotní půlnoci.

Větrný rukáv

Největší sílu by měl vítr mít v sobotu večer, varuje Český hydrometeorologický ústav.

Meteorologové předpokládají, že vítr může poškodit stromy a lesní porosty, menší škody mohou být také na budovách. Hrozí komplikace v dopravě. "Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky," uvedli meteorologové.

Lidé by měli být opatrní při pohybu venku a při řízení aut. Na horách by měli omezit túry a nechodit zejména na hřebeny.

Předpověď na sobotu (00-24):
Zataženo až oblačno, místy, během dne od severozápadu na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na severovýchodě Čech a na Moravě zpočátku ojediněle i srážky mrznoucí. Postupně v polohách nad 500 m, večer nad 300 m, srážky sněhové. Později večer v severovýchodní polovině území ubývání srážek i oblačnosti.

Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, na Moravě kolem -2 °C a během noci oteplování. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách zpočátku kolem 1 °C a od severozápadu ochlazování.

Mírný, postupně čerstvý západní, později severozápadní vítr 5 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h), bude v Čechách večer slábnout.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až polojasno, ojediněle, na horách místy sněhové přeháňky. Během dne v Čechách od západu místy až zataženo a později ojediněle déšť, nad 600 m sněžení. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, zpočátku místy s nárazy kolem 15 m/s, bude během dne slábnout.

Související:

Právě se děje