Počet obětí medikánu Janos v Řecku stoupl, zaplaveno bylo 5000 domů

Na tři vzrostl počet obětí středomořského hurikánu Janos, který zasáhl Řecko. Pod spadlou střechou jednoho z domů ve vesnici blízko města Karditsa bylo nalezeno tělo muže, uvedla dnes aténská tisková agentura. V sobotu hasiči oznámili, že našli na dvou různých místech těla starší ženy a muže. Úřady stále pátrají po jedné ženě.

Počasí

Janos v pátek vyvracel stromy a způsobil výpadky proudu na Jónských ostrovech. V sobotu se tento tzv. medikán, tedy středomořský hurikán, přehnal centrálním Řeckem, kde nejvíce zasáhl oblasti kolem měst Karditsa a Farsala, a zamířil na jih na ostrov Kréta. Tam dorazil v sobotu v noci a silné deště zde zaplavily ulice a obchody.

Oborníci odhadují, že v oblasti Karditsa bylo zaplaveno asi 5000 domů. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který má v příštích dnech region navštívit, slíbil, že vláda poskytne postiženým oblastem pomoc, uvedla agentura Reuters.

Hasiči uvedli, že od okamžiku, kdy bouře zasáhla Řecko, obdrželi více než 2450 žádostí o pomoc při záchraně uvězněných osob, odstraňování stromů a odčerpávání vody z domů a obchodů.

Medikány se vyskytují ve Středomoří poměrně vzácně, zejména v období od října do března. Například v roce 2018 způsobil medikán Zorba v Řecku rozsáhlé škody. V roce 2017 přišlo při náhlých záplavách o život 25 lidí a stovky osob zůstaly bez domova.

Související:

Právě se děje