Průměrná teplota v Německu stoupla už o 1,5 stupně. Kvůli změně klimatu umírají tisíce lidí

Průměrná teplota na území Německa od předindustriální doby stoupla už o 1,5 stupně Celsia. V posledních letech její růst navíc výrazně zrychlil. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekla ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která představila zprávu o dopadech klimatických změn na spolkovou republiku. Extrémní teploty podle ní připravují jen v Německu o život tisíce lidí.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Závěry jsou jednoznačné a nedají se zpochybnit. Klimatické změny proměňují počasí tady v Německu stále citelněji. Změny množství srážek, výkyvů teploty, četnosti bouří jsou zřetelně měřitelné," uvedla dnes Schulzeová, podle níž klimatické změny postihují všechny, a je proto nutné, aby proti nim bojoval celý svět.

Cílem světového společenství je, aby vzrůst průměrných teplot ve srovnání s předindustriální dobou nebyl na konci tohoto století vyšší než dva stupně Celsia, ideálně než 1,5 stupně. V Německu byla přitom už loni průměrná teplota ve srovnání s rokem 1881 právě o tolik vyšší.

První německá zpráva o dopadech klimatických změn v roce 2013 ukazovala zvýšení průměrných teplot o 1,2 stupně a od té doby podle ministryně stouply o dalších 0,3 stupně. "Těžko jen pomyslet na důsledky, co by to znamenalo, kdyby nárůst pokračoval takhle rychle," podotkla.

Už nyní podle ní mají klimatické změny dopady na všechny oblasti lidského života. Jen v letech 2003, 2006 a 2015 si vlny veder v Německu vyžádaly vždy přes 6000 životů. "Klimatické změny jsou pro Německo zdravotním rizikem," míní Schulzeová.

Dopady ale pociťují i zemědělci, kteří zejména v posledních letech trpěli masivními výpadky úrody v důsledku klimatických změn, nebo lesy, v nichž po milionech kvůli vedrům umírají smrky. Zřetelný je také růst hladiny moře nebo naopak úbytek spodních vod a pokles hladin řek, který má negativní dopady na lodní dopravu. "U klimatu tak nejde jen o ledovce nebo lední medvědy, ale jde o základy našeho života tady v Německu," je přesvědčena ministryně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko postihly lokální záplavy, desítky lidí musely být evakuovány

14.10.2020 13:38 Slovensko po vydatném dešti postihly lokální záplavy. Hasiči na východě země evakuovali z domovů…

Povodňová vlna ve Francii a Itálii zanechala zkázu, počet obětí ještě…

04.10.2020 21:31 Aktualizováno Na jihovýchodě Francie a severu Itálie dnes pokračovaly pátrací akce a práce na odstraňování škod…

Povodně sužují jih Francie a sever Itálie, Benátky poprvé aktivovaly …

03.10.2020 14:19 Aktualizováno Jihovýchod Francie a oblasti na severu Itálie hlásily dnes ráno rozvodněné řeky a několik…

Grónsko zjistilo rekordně nízkou teplotu, údaj je ale 28 let starý

23.09.2020 16:01 V Grónsku naměřili nejnižší teplotu na severní polokouli, údaj byl ale zaznamenán už před 28 lety.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama