Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy

Španělsko se po víkendových přívalech sněhu potýká s nebývale silnými mrazy. Teploty na některých místech klesly v noci až k minus 25 stupňům Celsia, což byly nejnižší hodnoty za poslední dvě desítky let. Školákům v Madridu úřady kvůli extrémnímu počasí zrušily výuku až do 18. ledna a nemocnice hlásí velké množství úrazů způsobených pádem na zledovatělých komunikacích, napsal list El País.

Španělsko trápí krutá zima
doporučujeme

Husté sněžení přinesla v pátek večer do velké části Španělska tlaková níže Filomena, které se připisuje už šest obětí na životech. Po čtyřech obětech z víkendu informoval dnes deník La Vanguardia, že v Barceloně zemřeli kvůli podchlazení dva bezdomovci.

Silný mráz udeřil zejména v centrální části Španělska. Mluvčí meteorologického úřadu AEMET Rubén del Campo řekl, že noc z pondělí na dnešek byla nejchladnější nejméně od roku 2001. Na některých místech ale padly i mnohem starší teplotní rekordy. Například v obci Bello v Aragonii naměřili minus 25,4 stupně Celsia a méně než minus 20 stupňů hlásila i další aragonská města Molina de Aragón, Calamocha či Teruel. Podle agentury AP to byly nejnižší teploty od roku 1982.

V Madridu a okolí, kde žije zhruba 6,6 milionu lidí, dnes v noci teploměry ukazovaly minus 16 stupňů Celsia. Mrazy v kombinaci se sněhovou nadílkou dál působí problémy v dopravě. "Naše snahy se zaměřují na zajištění dodávek základního zboží, jako jsou léky a potraviny, zajištění přístupu do logistických center a provoz nákladní dopravy," uvedl ministr dopravy José Luis Ábalos.

Problémy hlásili dnes ráno silničáři na 116 silnicích, na 210 úsecích jsou povinné sněhové řetězy, uvedl El País. Na odklízení silnic se podílí i více než tisícovka příslušníků armády.

V Madridu budou až do pondělí zavřené školy, druhý den dnes nefungují ani soudy a všechna řízení se odkládají. Madridská radnice odhadla, že kvůli přívalům desítek centimetrů sněhu padlo nebo bylo poškozeno asi 150.000 z 800.000 stromů na území metropole.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mráz, sněhová kalamita a koronavirus. Madrid žádá vládu o vyhlášení stavu…

14.01.2021 16:43 Madridská radnice dnes požádala španělskou vládu o vyhlášení stavu katastrofy či zvláštní nouze…

Řecko zažívá nejteplejší leden za posledních 50 let, lidé vyrazili na pláže

10.01.2021 20:15 Zatímco španělská metropole se potýká s největším přívalem sněhu za půl století, Atény i další…

Španělsko zápolí se sněhovou kalamitou a mrazy, policie rozháněla…

10.01.2021 15:36 Sněhová bouře Filomena paralyzovala velkou část Španělska a vyžádala si tam čtyři oběti. V…

Sněhová bouře Filomena ochromila Španělsko. Už čtyři oběti, Madrid…

09.01.2021 18:01 Aktualizováno Sněhová bouře Filomena ve Španělsku paralyzovala velkou část země a od pátku si vyžádala už čtyři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama