Španělsko zápolí se sněhovou kalamitou a mrazy, policie rozháněla koulovačky

Sněhová bouře Filomena paralyzovala velkou část Španělska a vyžádala si tam čtyři oběti. V madridském regionu napadlo až půl metru sněhu, nejvíce od roku 1971. V dalších dnech čekají zemi nebývalé mrazy, teploty mohou i v Madridu přes noc klesnout až k deseti stupňům pod nulou.

Sněhová kalamita

Kvůli kalamitě, která v zemi zablokovala stovky silnic, ochromila i železniční dopravu a přerušila provoz na madridském mezinárodním letišti, dnes jednala španělská vláda. Ta podle deníku El País organizuje někde i konvoje pro převoz potravin, léků či vakcíny proti covidu-19.

Situace je velmi vážná zejména v madridském regionu, jehož šéfka Isabel Díazová Ayusová vyzvala Madriďany, aby se "chopili lopaty" a místním úřadům a armádě pomohli s odstraňováním masy sněhu, aby se Madrid neproměnil v jedno velké kluziště. Regionální madridská správa také požádala španělskou vládu o další vojáky na pomoc.

Návrat k normálu bude trvat několik dní, silnice blokuje nejen masa sněhu, ale i popadané stromy, které množství sněhu neudržely. Na pět set lidí muselo v Madridu strávit dnešní noc ve sportovních centrech, protože se nemohli vrátit domů. Příval sněhu uvěznil jen v metropoli z pátku na sobotu na 1500 lidí v jejich autech na silnicích a pomáhat jim museli hasiči.

Od pátečního večera v Madridu nejezdí autobusová MHD, zrušeny byly i meziměstské dálkové železniční spoje z i do Madridu, jejichž provoz by měl být obnoven dnes odpoledne. Metro ve španělské metropoli jezdilo i přes noc, aby se lidé dostali domů.

Od pátečního večera je přerušen také provoz na mezinárodním madridském letišti Barajas, v sobotu bylo zrušeno na 400 spojů, dnes zatím dalších více než sto. Na letišti zůstalo uvězněno na 600 cestujících. Pokud se počasí nezhorší a odstraňování sněhu z ranvejí bude pokračovat stejným tempem, očekává provozovatel letiště postupné obnovení letů dnes.

Madridská policie nicméně musela řešit i nezodpovědné chování obyvatel, kteří v sobotu v centru města na řadě míst pořádali bitvy v koulování sněhem. Na jedné z těchto akcí bylo na sedm desítek lidí, ač navíc platí omezení shlukování kvůli epidemii.

Tlaková níže Filomena, která kalamitu ve Španělsku způsobila, dnes ještě přinesla oproti pátku menší sněhové přeháňky zejména na severu a východě (v Katalánsku, Baskicku či Kantábrii) a postupně přešla na Středozemní moře. Příští týden ale meteorologové čekají na řadě míst Španělska velmi mrazivé teploty, jež mají ve Valladolidu, Burgosu, Salamance, Toledu či v Madridu klesat k deseti stupňům, přes den se mají v metropoli pohybovat kolem nuly. V Madridu teplota pod 10 stupňů Celsia klesla naposledy v lednu 1945, uvedl deník El País.

Silniční a železniční dopravu ochromila sněhová nadílka ve velké části Španělska. Ministerstvo dopravy dnes odpoledne uvedlo, že zůstává přerušen provoz na 170 silnicích. Na silnicích zejména v centrální, severní a východní části země uvízly stovky kamionů, jejichž řidičům vozí lidé z Červeného kříže přikrývky a jídlo.

Související:

Právě se děje