V Itálii a Španělsku se obávají nástupu mimořádného sucha

Španělsko a Itálie zaznamenaly v posledních měsících mimořádně nízké srážky a v obou zemích rostou obavy z rozsáhlého sucha. Srážky za poslední čtyři měsíce byly ve Španělsku o více než třetinu nižší, než je dlouhodobý průměr, uvedl dnes deník El País.

Španělsko, ilustrační foto

Na severu Itálie od poloviny prosince nezaznamenali žádné vydatné srážky. Průtok řeky Pádu je srovnatelný se srpnem a v Alpách je až o 70 procent méně přírodního sněhu než je běžné, informují místní média.

Podle španělské meteorologické služby Aemet bylo období od října do konce ledna jedním z nejsušších od začátku jeho měření. Ve srovnání s dlouhodobým průměrem za léta 1981 až 2010 spadlo o 36 procent srážek méně. Vodní nádrže tak mají o zhruba čtvrtinu méně vody, než je v tomto období zvykem. Podle mluvčího Aemetu Rubéna del Campa nejsou výhledy příznivé. Podle meteorologických modelů je padesátiprocentní pravděpodobnost, že srážky budou podprůměrné i v příštích třech měsících.

Španělsko, které již v uplynulých letech muselo čelit nedostatku vody, se tak obává rozsáhlého sucha. Až 75 procent ročních srážek připadá v zemi na období od října do dubna. "Pokud většina srážek nespadne během těchto sedmi měsíců, tak je pak těžké dohnat deficit," řekl deníku El País mluvčí meteorologické služby.

S výrazným suchem se potýká také sever Itálie, kde nezaznamenali silnější srážky od poloviny prosince. Nejdelší italská řeka Pád má podle stanice RAI průtok srovnatelný s polovinou srpnu, uvedla dnes státní televize RAI. Podle správy povodí se jedná o meziroční pokles o zhruba 30 procent.

Odborníky ale ještě více znepokojují velmi nízké zásoby vody, které se dosud vytvořily. Podle odhadů jsou zásoby v přehradách, nádržích a sněhové pokrývce o 55 až 80 procent nižší, než je dlouhodobý průměr. Kvůli suchému a relativně teplému počasí chybí především sníh v horách. Podle meteorologické agentury regionu Lombardie je přírodní sněhová pokrývka v tamních Alpách o zhruba 70 procent nižší, než kolik činí průměr za léta 2006 až 2020.

Nedostatku vody se obávají zemědělci. "Nevíme, zda se nám podaří zasadit na jaře kukuřici," řekl deníku El País Joan Planas, který spolu s bratrem vede v katalánské obci Peralada rodinný zemědělský podnik. Sucho ohrožuje i zemědělce v povodí Pádu, kde se soustředí až třetina italské zemědělské a potravinářské výroby, uvedl italský svaz Coldiretti. V některý španělských a italských obcí již radnice vyzvaly obyvatele, aby vodou šetřili a neplýtvali jí.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Související:

Právě se děje

reklama