V Moskvě panuje na prosinec extrémní teplo. Putin uznal problém s oteplováním

Moskva, jež je o Vánocích známá bohatou sněhovou nadílkou, zažívá tento prosinec výjimečně vysoké teploty. V úterý tam naměřili 6,2 stupně Celsia, tedy nejvíce v historii měření pro toto datum. Kvůli teplotám nad nulou tak ulice města namísto bělostné pokrývky zahalil chmurný závoj, napsal server americké televize CNN. Meteorologové přitom sněžení očekávají až po začátku příštího roku.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Nezvykle teplé počasí posledních týdnů povzbudilo veřejnou debatu o klimatických změnách i v Rusku, jehož ekonomika je silně závislá na vývozu uhlovodíkových paliv. Hned první otázka při tradiční výroční tiskové konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina z minulého týdne se týkala růstu globálních teplot. Putin uznal, že se jedná o vážný problém, zapochyboval však o roli člověka v tomto procesu.

"Je velice těžké, pokud ne nemožné, přesně zjistit, jak lidstvo zasahuje do klimatické změny. Nemůžeme však ani nečinně sedět, souhlasím se svými kolegy. Měli bychom se co nejvíce vynasnažit, abychom předešli dramatickým změnám klimatu," prohlásil Putin s tím, že nejvíce jsou podle něj ohrožena města na severu země vystavěná na věčně zmrzlé půdě zvané permafrost, která postupně měkne.

Rusko letos v září jako jedna z posledních zemí přistoupilo k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Kvůli stížnostem částí místního průmyslu však podle listu The Washington Post nedostatečně zavádí potřebná opatření k naplnění svých klimatických závazků.

Ruské ministerstvo životního prostředí upozornilo, že se Rusko otepluje až 2,5krát rychleji než jiné části zeměkoule. Permafrost už na některých místech taje a v létě Rusko trápily nebývale rozsáhlé lesní požáry.

Moskvané i přes prosincové vysoké teploty mají stále šanci prožít takzvané bílé svátky. Pravoslavné Vánoce totiž připadají na 7. ledna a ruská státní meteorologická agentura uvedla, že má v té době do oblasti dorazit studenější vzduch z východní Evropy, který rovněž "přinese naději na návrat zimy do regionu".

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

18.02.2020 14:46 Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky…

Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

17.02.2020 16:53 Aktualizováno Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v…

Jak lépe předpovědět bouře či změny klimatu? Británie si pořídí nový…

17.02.2020 10:53 Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude…

Bouře Dennis udeřila plnou silou. V Británii může napáchat větší škody než…

16.02.2020 19:19 Aktualizováno Bouře Dennis dnes s plnou silou udeřila na Britské ostrovy. Meteorologové odpoledne uvedli, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama