Vichřice zasáhla i Slovensko, trhá střechy a komplikuje dopravu

Slovensko zasáhl silný nárazový vítr a v některých oblastech také sněží, což komplikuje silniční dopravu. Hasiči zasahují na řadě míst, většinou kvůli převráceným stromům nebo strženým střechám. Železničáři během dne hlásili přerušené vlakové spojení s Českem, konkrétně mezi Kúty a českým Lanžhotem.

Ilustrační foto

Provoz byl podle nich obnoven po zhruba šesti hodinách. Hasiči musejí zasahovat kvůli vichřici také v Maďarsku, vyjeli ke stovkám případů. Vyvrácené stromy a spadané větve tam zablokovaly silnice, poškodily domy, střechy, auta a elektrická vedení, popsal server Sme.sk.

Na západě Slovenska a pod Tatrami je místy bouřlivý vítr, v Nitře vichřice a v horských oblastech sněžení a závěje, uvedl server Teraz.sk s odvoláním na Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na západním Slovensku podle něj nárazy větru místy dosahují 80 až 105 kilometrů za hodinu, na středním Slovensku pak povětšinou 60 až 80 kilometrů za hodinu.

Některé slovenské energetické společnosti hlásí kvůli větru výpadky v dodávkách elektřiny, týkají se tisíců domácností.

Od 11:20 byla přerušená železniční doprava mezi Kúty a Lanžhotem, informoval na twitteru slovenský národní železniční dopravce ZSSK. Důvodem byl podle něj spadlý strom na trati a porucha trakčního vedení. Od 17:30 byl provoz obnoven po jedné koleji, uvedl později ZSSK. Podle webu Sme.sk bylo spojení přerušeno kvůli spadlé troleji na Břeclavsku, kvůli čemuž na místě na několik hodin uvázl rychlík z Budapešti do Prahy.

Počasí ztěžuje na Slovensku také silniční dopravu, například silnice mezi městem Malacky a obcí Veľké Leváre byla neprůjezdná, jelikož tam spadl strom na plynové potrubí a unikal z něj plyn. Problémy na silnicích jsou hlášeny i z dalších míst. V okresech Poprad, Kežmarok a Levoča se kvůli sněžení a silnému nárazovému větru vytvářejí sněhové jazyky a závěje a na mnohých místech je špatná až nulová viditelnost, informoval server Sme.sk.

Nepřízeň počasí si podle slovenských médií vyžádala desítky zásahů hasičů na řadě míst v zemi. "Profesionální i dobrovolní hasiči pomáhají při odstraňování spadlých stromů ze silničních komunikací a zaparkovaných vozidel. V několika případech odstraňují stržené střechy," uvedla Katarína Križanová z prezídia hasičského a záchranného sboru.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Související:

Právě se děje

reklama