Západ Řecka zasáhl nezvyklý středomořský hurikán

Záplavy, přerušení námořní dopravy a dodávek elektrického proudu si vyžádal středomořský hurikán Janos, který dnes zasáhl řecké Jónské ostrovy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na řeckou civilní ochranu. Živel s sebou přinesl husté lijáky a vichr dosahující v poryvech 117 kilometrů za hodinu.

Škody, které napáchal hurikán

Řecká vláda ve čtvrtek vyhlásila v osmi regionech na západě Řecka stav pohotovosti kvůli blížící se subtropické bouři, kterou meteorologové označují za takzvaný medikán (tedy středomořský hurikán).

"Očekáváme, že hurikán Janos bude ovlivňovat západ Řecka se stejnou intenzitou ještě dalších šest až devět hodin a pak zamíří k jihu," uvedla dnes dopoledne prefektka Jónských ostrovů Rodi Kratsová-Tsagaropuluová. "Všude teď tady padají stromy," upozornila. Podle ní ale zatím na ostrovech, mezi něž patří například Kefalonia, Ithaka či Zakynthos, nebyly zaznamenány žádné oběti.

Dva lety společnosti Ryanair, které měly přistát na ostrově Kefalonia, musely být přesměrovány do Atén a námořní spoje s ostrovem byly přerušeny. Ostrovy Ithaka a Zakynthos byly postiženy výpadky dodávek elektřiny a některé silnice tam zůstaly neprůjezdné.

V menším rozsahu byly nepříznivým počasím zasaženy i ostrovy Korfu a Lefkada. V pozdějších dnešních hodinách je hurikán očekáván na Peloponéském poloostrově.

Medikány se vyskytují ve Středomoří poměrně vzácně, a to zejména v období od října do března. Například v roce 2018 způsobil medikán Zorba v Řecku rozsáhlé škody.

Související:

Právě se děje